افسانه ای ترین شهر جهان را بشناسید!
تاریخ: ۲۲:۲۰ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۶
شناسه خبر: 1063

شیبام [Shibam] یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان در کشور یمن به خاطر برج های تاریخی که دارد، "منهتن صحرا" لقب گرفته است.

به گزارش شهرخوان، شهر محصور شیبام که زمانی پایتخت پادشاهی حَضرَموت بوده و در قرن شانزدهم میلادی بنا شده است، به دلیل معماری خاص و زیبایش از شهرت بسیاری نیز برخوردار بوده و به واسطه سازه های برج مانندی که در آن ساخته شده، “منهتن صحرا” نام گرفته است.

این شهر افسانه ای از آن جا که محل مناسبی برای توقف کاروان های مهم و تجاری در دوران گذشته بوده و راه مواصلاتی به مناطق جنوبی شبه جزیره عربستان محسوب می شده، از رونق و شکوفایی بسیاری برخوردار بوده است.

 

شهر شیبام

 

شیبام که اغلب به نام “قدیمی ترین شهر آسمان خراش در جهان” نام برده می شود، یکی از قدیمی ترین و بهترین نمونه های برنامه ریزی شهری بر اساس اصول ساخت و ساز عمودی و تراکم فشرده است، که گویا به دلیل مسائل امنیتی و حفظ جان شهروندان در برابر خطرات خارجی به این گونه شکل گرفته است.

در حالیکه گفته می شود این شهر از حدود ۱۷۰۰ سال قبل وجود داشته است، قدمت بیشتر ساختمان های فعلی شهر از قرن ۱۶ آغاز می شود.

این شهر حدود ۷۰۰۰ نفر جمعیت داشته و خانه های آن همه از آجر گلدسته ساخته شده و حدود ۵۰۰ بلوک برج می باشند که ۵ تا ۱۱ طبقه بالا می روند.

شهر شیبام دارای برخی از بلندترین ساختمانهای گلی در جهان است، که بعضی از آنها تا ۳۰ متر ارتفاع دارند و جزو اولین ساختمان های آپارتمانی اولیه محسوب می شوند.

گردآوری: فرزاد تقی زاده

 

شهر شیبام

 

انتهای پیام

برچسب ها لینک کوتاه
, , , , http://shahrkhan.ir/1063
همیشه در کنار شماییم :) کانال تلگرامی شهرخوان
این خبر را به اشتراک بگذارید