رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: آبیاری تحت فشار قبل از سال ۹۷ بطور متوسط ۵۰۰ هکتار در سال بود ولی همین روند در سال گذشته به ۱۲۸۸ هکتار رسیده که این امر گویای نشانگر این است که اردبیل در خصوص گسترش سامانه‌های نوین آبیاری نسبت به سالهای گذشته بسیار موفق عمل کرده است.

خلیل نیکشاد

به گزارش شهرخوان، آئین آغاز فازهای شش‌گانه عملیات پروژه اراضی پایاب سد سرخاب با حضور نمایندگان مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و فرماندار شهرستان نیر و دیگر مسئولین ارشد استانی و شهرستانی برگزار شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در این آئین گفت: جهاد کشاورزی استان نهاد تولید است و به منظور تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی برنامه‌های خود را توانمند وهدفمند طراحی می‌کند و به مرحله اجرا می‌گذارد.

خلیل نیکشاد افزود: سامانه های نوین آبیاری تحت فشار قبل از سال ۹۷ بطور متوسط ۵۰۰ هکتار در سال بود در حالی که همین روند در سال گذشته به ۱۲۸۸ هکتار رسیده است که این امر گویای این واقعیت است که استان اردبیل در خصوص گسترش سامانه‌های نوین آبیاری نسبت به سالهای گذشته بسیار موفق عمل کرده است.

آبیاری

وی بیان کرد: آمار و ارقام موثق و اعتبارات جذب شده نیز در این خصوص نشان می‌دهد که در طی سال گذشته ۲۵۰ درصد روند تجهیز اراضی به سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار نسبت به سال‌های گذشته رشد داشته است.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی به زودی تعداد ۶۰۰ راس نژاد برتر و پربازده دام سبک و سنگین با صرفه اقتصادی به استان اردبیل تحویل داده خواهد شد.

مقرون به صرفه نبودن شغل دامداری از لحاظ اقتصادی

مرتضی رضایی افزود: اقتصاد برخی روستاها عمدتا ً بر دامداری استوار است ولی متاسفانه به دلیل تاخیر افتادن برنامه‌های اصلاح دام این شغل از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست و سال بسال از جمعیت این روستا وروستاهای مشابه آن کاسته می‌شود.

چرای دام

رشد و شکوفایی صنعت دامپروری در برخی از روستاها

وی بیان کرد: برای رونق دامداری در اینگونه روستاها سفارش چندین گونه نژاد برتر و پربازده دام سبک و سنگین با صرفه اقتصادی داده شده است که امیدواریم با سعی واهتمام مسئولان و پیگیری های لازم در آینده ای نزدیک شاهد رشد و شکوفایی صنعت دامپروری دراین روستاها باشیم.

رضایی افزود: با برگزاری کارگاه‌های آموزشی وفنی در ابتدا اصول نگهداری از نژادهای پربازده از لحاظ شیر و گوشت به روستائیان آموزش داده خواهد شد و پس از اینکه به اصول و روش‌های بهینه پرورش این دام‌ها آگاهی و اشرافیت یافتند دام‌های اصلاح شده با نژاد مرغوب در اختیار آنان قرار خواهد گرفت.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی نیز از تامین منابع ریالی اجرای این طرح خبر داد و گفت: منابع مالی اجرای این طرح از محل منابع داخلی وزارت جهاد کشاورزی تامین شده است و امیدواریم با تامین منابع ارزی اجرای این طرح سرعت گیرد.

 

اخبار استان اردبیل | خلیل نیکشاد | جهاد کشاورزی | آبیاری نوین

  پرینت

http://shahrkhan.ir/11078