شهردار اردبیل گفت: در فاز دوم طرح توسعه شورابیل توجه به طراحی شهری و استفاده از طرح‌های گرافیکی مد نظر قرار دارد.

حمید لطف اللهیان

به گزارش شهرخوان، نشستی بین نخبگان، فرهیختگان و هنرمندان استان اردبیل با شهردار اردبیل در خصوص نحوه مشارکت این هنرمندان در توسعه همه جانبه مجموعه گردشگری اردبیل برگزار شد و در این نشست فرهیختگان و هنرمندان نظرات خود را در این خصوص با شهردار اردبیل در میان گذاشتند.

۷۰ میلیارد تومان برای توسعه شورابیل هزینه شده است

حمید لطف‌اللهیان در این نشست ضمن اشاره به هزینه نزدیک به ۷۰ میلیارد تومانی در طول ۴ سال گذشته برای توسعه زیرساختی مجموعه گردشگری شورابیل اظهار کرد: در طی چهار سال گذشته نزدیک به ۷۰ میلیارد تومان در حوزه زیرساختی مجموعه گردشگری شورابیل و تغییر شیوه زندگی مردم در راستای عمل به شعار شهر انسان‌محور هزینه شده است و پروژه‌های عمرانی اجرا شده در این مجموعه خود به‌عنوان مقصد برای گردشگران تعریف شده است

شورابیل

وی افزود: در این نشست سعی بر مرور مسائل و اقدامات انجام یافته در حوزه هویت شهری بوده و تصمیمات و اقدامات لازم در این راستا نیز همراه با هنرمندان و فرهیختگان اردبیل مطرح می‌شود و فرصتی مناسب برای استماع صحبت‌های نخبگان شهری و صاحبان ایده و تفکر برای توسعه فرهنگی و هنری است.

شورابیل

حرکت به سمت نهاد فرهنگی

شهردار اردبیل بیان کرد: طراحی شهری و معماری محصول یک رویا و تفکر هنری بوده و اساسا شهرداری‌ها در طی چند دهه اخیر از حالت صرف خدمات شهری خارج شده به سمت نهاد فرهنگی حرکت می‌کنند و با توجه به این‌که برای ارتقا کیفیت زندگی شهروندان صرف خدمات شهری مناسب نبوده باید توجه ویژه‌ای به حوزه فرهنگی نیز وجود داشته باشد.

شورابیل

لطف‌اللهیان ادامه داد: اقدامات کنونی شهرداری نیز گام در این مسیر نهاده و شهرداری را با یک تغییر دیدگاه و شیوه کار از یک نهاد صرفا خدماتی به نهادی فرهنگی تبدیل می‌کند البته این مسیر پر پیچ و خم بوده و با توجه به زمان طولانی آن همواره با انتقادات و فراز و نشیب‌های مختلف مواجه خواهد بود زیرا که خدمات شهری در گذشته به‌صورت آنلاین بوده و مردم بلافاصله نتایج خدمات را مشاهده می‌کردند اما در این نوع نگرش فرهنگی و انسان‌محور خدمات ارائه شده زمان‌بر است.

شورابیل

نباید شهرداری به مسائل زودگذر و آنی معطوف شود

وی تصریح کرد: انتقادات، گلایه‌ها و حتی تعریف و تمجیدهای کنونی از نحوه فعالیت شهرداری نشان از حرکت شهرداری اردبیل به سمت نهاد فرهنگی و اتفاقات جدید در این شهر را دارد و باید توجه داشت که در حال حاضر وظیفه اصلی و ماموریت شهرداری‌ها توجه به مسائل فرهنگی بوده و نباید شهرداری صرفا به مسائل زودگذر و آنی معطوف شود و حرکت در راستای ارتقای کیفیت زندگی مردم و شهر زیست‌محور نیز با همکاری و همفکری نخبگان و فرهیختگان شهری امکان‌پذیر خواهد بود.

شورابیل

شهرداری باید نگاه ویژه‌ای به توسعه فرهنگی شهر داشته باشد

شهردار اردبیل تشریح کرد: امروزه میزان عملکرد شهرداری با نحوه تغییر شیوه زندگی و اقدامات انجام یافته در این راستا مورد سنجش قرار می‌گیرد و برای توسعه شهر نیز باید علاوه بر اقدامات عادی و وظایف روزمره شهرداری نگاه ویژه‌ای به توسعه فرهنگی شهر نیز داشته باشیم.

شورابیل

فاز دوم توسعه شورابیل استفاده از طرح های گرافیکی

لطف‌اللهیان عنوان کرد: در مجموعه گردشگری شورابیل اقدامات مناسبی تا به امروز انجام یافته و در فاز اول برنامه‌ریزی‌ شهری اقدامات زیرساختی از قبیل ساخت مبادی ورودی جدید، تجهیز امکانات تفریحی، احداث خیابان‌های جدید، احداث رینگ سلامت در دور دریاچه شورابیل و… انجام یافته و در فاز دوم طرح توسعه شورابیل نیز توجه به طراحی شهری و استفاده از طرح‌های گرافیکی مد نظر قرار دارد.

شورابیل

وی گفت: در حال حاضر جاده ۱۶ کیلومتری در این محدوده در حال احداث است که ۳ کیلومتر از آن به‌عنوان مسیر فرهنگ و هنر بوده و می‌توان گفت اقدامات شهرداری از حالت دستوری و سلیقه‌ای خارج شده و در فرآیند تصمیم‌گیری‌ها از نظرات اقشار مختلف جامعه اعم از فرهیختگان و هنرمندان استفاده می‌شود.

شورابیل

تشکیل شورای سیاست‌گذاری متشکل از فرهیختگان و هنرمندان

رهنما، یکی از هنرمندان اردبیلی در این نشست بیان کرد: در راستای افزایش همکاری هنرمندان و فرهیختگان در تمام حوزه‌های شهری به خصوص در راستای توسعه مجموعه گردشگری شورابیل باید شورای سیاست‌گذاری متشکل از فرهیختگان و هنرمندان تشکیل یابد.

وی افزود: باید هدف‌گذاری، اولویت‌بندی و محورهای توسعه‌ای مشخص شده و سپس طرح‌های فرهیختگان و هنرمندان در این راستا ارائه شده و در حوزه مدیریت شهری مورد استفاده مسؤولان شهری قرار گیرد.

شورابیل

بهره بردن از فرهنگ، هنر و تاریخ دیرین اردبیل

محمدنیا در این نشست عنوان کرد: مجموعه گردشگری شورابیل پتانسیل بسیار مناسب در حوزه گردشگری شهر اردبیل محسوب می‌شود و باید از این ظرفیت در راستای شناساندن هنر، تاریخ، فرهنگ وادبیات شهر اردبیل بهره برد.

وی افزود: کارگروه‌های تخصصی باید در این حوزه تشکیل یافته و هنرمندان طرح‌های خود را در راستای استفاده در مبادی ورودی شورابیل برای به نمایش گذاشتن فرهنگ، هنر و تاریخ دیرین اردبیل ارائه کنند.

شورابیل

این هنرمند اردبیلی بیان کرد: شعار شهر انسان محور در مجموعه گردشگری شورابیل نمود عینی پیدا کرده و ظرفیت عظیمی در این مجموعه نهفته است و هنرمندان می‌توانند در خصوص مبلمان شهری نیز توانمندی‌های خود را در اختیار مسؤولان شهری قرار دهند.

ناهنجاری هایی در تابلوهای شهری

مجرد با اشاره به آشفتگی‌های گرافیکی در سطح شهر اردبیل بیان کرد: به‌دلیل نبود مدیریت کلان در حوزه میلمان شهری و گرافیکی شهر اردبیل به خصوص شورابیل با نوعی آشفتگی در این حوزه مواجه هستیم که باعث آزار و اذیت بینندگان و به‌خصوص اقشار هنرمند می‌شود.

شورابیل

این هنرمند اردبیلی افزود: اندازه، شکل، مصالح، ساماندهی و فرم طراحی اکثر تابلوهای شهری به‌خصوص در مجموعه گردشگری شورابیل با ناهنجاری‌هایی مواجه بوده و هویت سازمانی در رنگ و شکل در کلیت شهری موجود نیست و در این خصوص نیاز به توجه ویژه و استفاده از تفکر و ایده صاحبان وجود دارد.

با توجه به موارد ذکر شده در این نشست توسط فرهیختگان و هنرمندان اردبیلی برای توسعه همه جانبه مجموعه گردشگری شورابیل جهت تبدیل‌شدن به قطب گردشگری شهر اردبیل نیاز به استفاده از توانمندی‌های هنرمندان و فرهیختگان شهری وجود دارد و در کنار اقدامات مثبت شهرداری در طی سال‌های اخیر در مجموعه گردشگری شورابیل از جمله مهم‌ترین انتقادات مطرح شده در این مجموعه می‌توان به اغتشاشات بصری موجود در محوطه شورابیل و عدم استفاده از رنگ‌های گرم و یکنواختی رنگ‌های مورد استفاده نام برد که طبق گفته مسؤولان شهری تصمیمات مناسبی برای رفع ایرادات موجود گرفته شده‌ است.

گزارش از: مهران عقلمند

اخبار استان ادبیل| حمید لطف اللهیان | شهداری اردبیل | شورابیل | گردشگری

 

  پرینت
  • منبع خبر : فارس

http://shahrkhan.ir/11126