در نشست فصلی کانون مداحان استان اردبیل تاکید شد:
تاریخ: ۱۴:۲۵ :: ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
شناسه خبر: 1192

در نشست فصلی کانون مداحان، شعرای آئینی و شورای هیئات مذهبی استان اردبیل بر ضرورت توجه به ظرفیت هیئات مذهبی در کاهش آسیب های اجتماعی تاکید شد.

به گزارش شهرخوان، نشست فصلی کانون مداحان، شعرای آئینی و شورای هیئات مذهبی استان اردبیل، ظهر امروز با حضور مدیرکل تشکلهای دینی و مراکز فرهنگی کشور، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان و امام جمعه شهرستان سرعین در سالن جلسات قهوه سویی سرعین برگزار شد که در این نشست توجه به ظرفیت هیئات مذهبی در کاهش آسیب‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.

در این نشست، به ظرفیت مداحان و هیئات مذهبی در رابطه با کاهش آسیب‌های اجتماعی، تحقق شعار سال یعنی حمایت از کالای ایرانی و برنامه‌ریزی برای برگزاری هرچه باشکوه ‌تر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با عنوان فجر ۴۰، اشاره شد.

 

پیروزی انقلاب اسلامی را مدیون هیئات مذهبی هستیم

حجت‌الاسلام اصغری، امام جمعه شهرستان سرعین در این نشست اظهار داشت: هیئات مذهبی و مداحان در واقع یادگار حضرت زینب(س) هستند که این مجموعه‌های فرهنگی و دینی نقش بسزایی در سرنوشت کشور دارند.

وی گفت: شاهد این موضوع هستیم که هر هفته افراد زیادی در هیئات مذهبی حضور داشته و عزاداری می‌کنند که متأسفانه نتوانستیم از ظرفیت هیئات مذهبی و مساجد در ترویج فرهنگ‌های اسلامی و کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه استفاده کنیم که مداحان باید در جلسات خود، ترویج کننده آموزه‌های دینی باشند.

امام جمعه شهرستان سرعین افزود: هیئات مذهبی در پیروزی انقلاب اسلامی نقش ویژه‌ای داشتند چرا که تمامی هیئات مذهبی در زمان پیروزی انقلاب اسلامی به خیابان‌‌ها آمده و در روزهایی که مقارن با تاسوعا و عاشورای حسینی بود، مردم را برای مبارزه با حکومت ظالم تشویق کردند.

اصغری تصریح کرد: از هیئات مذهبی و مداحان انتظار داریم که در جلسات عزاداری خود هدف از قیام امام حسین(ع) و فلسفه قیام عاشورا را نیز برای جوانان و نوجوانان تبیین کند و هدف از برگزاری جلسات هیئات مذهبی صرفا عزاداری نباشد.

 

فعالیت یک هزار و ۳۵۰ هیئت مذهبی در سطح استان

حجت الاسلام مهدی ستوده، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل در این نشست اظهار کرد: هیئت‌های مذهبی٬ مداحان و شعرای آئینی نقش و جایگاه ویژه‌ای در جامعه اسلامی دارند که باید بتوانیم از این ظرفیت‌های دینی به طور مناسب در راستای کاهش آسیب های اجتماعی استفاده کنیم.

وی گفت: فعالیت این حوزه ها در سایه عشق به امام حسین(ع) و حضرت زینب(س) سبب اتصال حلقه‌های مختلف مردم به یکدیگر شده و هیئت‌های مذهبی کارکرد بالایی در اتحاد مردم دارند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل افزود: مداحان از اقشاری هستند که مورد قبول و اعتماد مردم بوده و باید مداحان از این ظرفیت در راستای ترویج فرهنگ اسلامی در جامعه و تشویق جوانان و نوجوانان هیئت‌های مذهبی به آموزه‌های دین استفاده کنند.

ستوده تصریح کرد: هیئت‌های مذهبی باید مدرسه ای برای آموزش ساده زیستی به جوانان باشد چرا که یکی از مشکلات کنونی جامعه٬ چشم هم چشمی و تجملات زیاد در برگزاری مراسم‌هایی مانند عروسی است که این تجملات بسیاری از خانواده ها را با مشکل مواجه کرده است.

وی بیان کرد: سامانه طوبی برای ثبت نام مداحان و ساماندهی آنها شروع به کار کرده که تا به امروز یک هزار و ۶۰۰ مداح در سطح استان اردبیل در این سامانه ثبت نام کردند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل گفت: یک هزار و ۳۵۰ هیئت مذهبی نیز در استان اردبیل فعال بوده که هر ۳ ماه یکبار این نشست‌ها برای هم اندیشی برگزار و مشکلات و آسیب های اجتماعی مورد بحث قرار می گیرد.

 

لزوم ثبت نام مداحان در سامانه طوبی

رئیس کانون مداحان استان اردبیل نیز در ادامه این جلسه با اشاره عظمت کار هیئات مذهبی و مداحان در سخنان مقام معظم رهبری اظهار داشت: مقام معظم رهبری بارها در سخنرانی‌های خود به اهمیت کار مداحان و هیئات مذهبی اشاره و مداحان را به عنوان اصلاح‌گران جامعه خطاب کردند.

احمدیان گفت: مداحان و هیئات مذهبی در حوزه آتش به اختیار فرهنگی باید در راستای رفع مسائل و مشکلات اجتماعی موجود تلاش کنند و فعالیت در حوزه مسائل فرهنگی بسیار با اهمیت است.

وی افزود: سامانه طوبی برای ساماندهی مداحان در سطح استان اردبیل راه‌اندازی شده و تمامی مداحان استان اردبیل در تمامی شهرستان‌ها باید در این سامانه ثبت نام کنند که تا به امروز یک هزار و ۶۰۰ مداح از استان اردبیل در این سامانه ثبت نام کردند.

رئیس کانون مداحان استان اردبیل تصریح کرد: در شب‌های ماه مبارک رمضان با معرفی کانون مداحان شهرستان‌های استان اردبیل از مداحان در برنامه‌های تلویزیونی شب‌های ماه مبارک رمضان که از شبکه سبلان پخش خواهد شد، استفاده می‌کنیم.

احمدیان بیان کرد: استان اردبیل بیشترین سهمیه را در مراسم پیرغلامان امسال خواهد داشت که از استان اردبیل حدود ۴۰ نفر برای این مراسم سهیمه گرفتیم که در نوع خود بی‌سابقه است.

 

مسئولان استان هیئات مذهبی را حمایت کنند

رئیس شورای هیئات مذهبی استان اردبیل نیز در این برنامه گفت: هیئات مذهبی بزرگترین تشکل مردمی و مذهبی در سطح کشور بوده که اقشار مانند روحانیت، مداح، شاعر و قاری قرآن در این مراسمات حضور دارند و هزینه‌های این برنامه‌ها نیز توسط خود مردم تأمین می‌شود.

ملکی افزود: ۹۰ هزار هیئت مذهبی در سطح کشور وجود دارد که نشان از حضور گسترده مردم در این هیئات مذهبی است که این هیئات باید در راستای گسترش نظام اسلامی و عمل به آموزه‌های دینی تلاش کنند.

وی تصریح کرد: هیئات مذهبی نیازمند حمایت مسئولان به ویژه در شهرستان‌های استان اردبیل هستند که رؤسای شورای هیئات مذهبی شهرستان‌های استان باید در جلسات خود از فرماندار و سایر مسئولان شهرستانی نیز دعوت کنند تا با فعالیت این مجموعه‌‌های فرهنگی از نزدیک آشنا شوند.

 

انتهای پیام

برچسب ها لینک کوتاه
, , http://shahrkhan.ir/1192
همیشه در کنار شماییم :) کانال تلگرامی شهرخوان
این خبر را به اشتراک بگذارید