یکی از کهن آیین هایی که در روز تاسوعا در اردبیل برگزار می شود و هنوز هم از ارزش و قداست خاصی برخوردار است، آیین معنوی شام پای لاماق(شمع گردانی) است که از بعد از طلوع آفتاب روز تاسوعا آغاز و تا غروب آفتاب ادامه پیدا می کند.

شمع گردانی

تاسوعا روز دلدادگی به حضرت سیدالشهدا(ع) و روزی که منتسب به علمدار رشید کربلا، حضرت ابوالفضل‌العباس (ع) است مردم اردبیل این روز را با آئین سنتی و هزارساله شمع‌گردانی روایت می‌کنند.

اردبیل مملو از آئین هایی در شور و عشق حسینی و میراث‌دار فرهنگ عاشورایی است و مردم آن از گذشته تاکنون ارادتی خالصانه به سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و خاندان پاک سیدالشهدا دارند، به طوری که در طول تاریخ این شهر و منطقه به شهر حسینی شهرت داشته است.

«شام ‌پایلاماق» اوج دلدادگی به علمدار کربلا

آیین جامعی پژوهشگر تاریخی و فرهنگی استان اردبیل با بیان اینکه عزاداری در اردبیل سرشار از نشانه‌ها و نمادها است گفت: در روز تاسوعا دستجات عزاداری اقدام به شمع گردانی «شام ‌پایلاماق» می کنند که با برگزاری این مراسم سنتی، عشق و ارادت به خاندان عصمت و طهارت در این روز به نقطه اوج خود می رسد.

بیوک جامعی افزود: این آئین که بیش از هزار سال قدمت دارد از ظهر تاسوعا در شهرها و نقاط مختلف استان اردبیل آغاز شده و تا غروب ادامه می یابد، عزاداران حسینی بعد از هشت روز عزاداری در مساجد و خیابان ها و محلات اردبیل با دسته‌های شمع به مساجد مختلف محلات رفته و با روشن کردن شمع که در حقیقت نذری آنها محسوب می‌شود، عشق و ارادت خود را به حضرت ابوالفضل (ع) نشان می‌دهند.

این پژوهشگر دینی اوج عزاداری مردم اردبیل را در روز تاسوعا و عاشورا عنوان کرد و بیان داست: در تاسوعای حسینی همه دسته‌های عزاداری شامل محلات شش‌گانه، شعبات آن و مردم عزادار اغلب نیز با پای پیاده به ۴۱ مسجد قدیمی شهر اردبیل رفته و با نیتی خالص و با هدف برآورده شدن حاجاتشان شمع را روشن و برای شهدای کربلا نیز فاتحه و صلوات می‌ خوانند.

وی ادامه داد: آیین شمع‌ گردانی مختص گروه یا سنین خاصی نیست چنانچه برگزاری این آئین در بین جوانان و نوجوانان و بویژه بانوان از حال و هوای خاص برخوردار است و بانوان در حالی که چادر و لباس سیاه بر تن کرده‌اند در سقاخانه ابوالفضل ‌العباس (ع) اردبیل جمع شده و ضمن سر دادن ندای عزاداری به شکل خاص با روشن کردن شمع و گره زدن تکه‌پارچه‌هایی خواستار برآورده شدن حاجات خود و خانواده می شوند.


شام ‌پایلاماق و ریشه تاریخی آن

شمع گردانی در اردبیل و آیین های آن 

  پرینت

http://shahrkhan.ir/12607