شهرخوان به منظور آشنایی بیشتر شهروندان بررسی می کند؛
تاریخ: ۱۱:۵۳ :: ۱۳۹۷/۰۳/۰۸
شناسه خبر: 1427

هرچند یقین داریم آن بخش از مخاطبان "شهرخوان" که در امر ساخت و ساز به ویژه در سطح شهر اردبیل فعالیت دارند؛ تابع قوانین بوده و تخلفات ساختمانی ندارند، اما اگر به هر دلیلی در کار خود با این موضوع مواجه شدید، پیشنهاد می کنیم قوانین مربوط به اختیارات مامورین شهرداری برای جلوگیری از تخلفات ساختمانی که به ساده ترین شکل ممکن در ادامه توضیح داده شده است، را بخوانید.

به گزارش خبرنگار “شهرخوان” قبل از پاسخ به سوال چگونگی و حدود اختیارات مامورین شهرداری برای جلوگیری از تخلفات ساختمانی، لازم است که تخلفات ساختمانی را در سه مرحله بیان نماییم.

مرحله ی اول، مرحله ای است که مالک و یا سازنده در نقشه تهیه شده بر خلاف مفاد ضوابط مهندسی و شهرسازی تمام و یا بخشی از طرح خود را ترسیم نموده و به شهرداری ارئه نموده است؛ در اینصورت شهرداری مکلف به عدم پذیرش نقشه و در نتیجه عدم اجرای آن تا اصلاح می‌باشد.

مرحله ی دوم؛ مرحله ای است که مالک و یا سازنده، عملیات اجرایی را بر اساس نقشه مصوب شروع نموده و در اثناء آن تخلفاتی را صورت می‌دهد.

مرحله ی سوم؛ مرحله ای است که عملیات عمرانی و ساخت به اتمام رسیده و مالک متقاضی صدور گواهی پایان‌کار می‌باشد.

چنانچه عملیات ساختمانی پایان یافته باشد و یا قسمتی از آن احداث شده باشد، مامورین شهرداری دیگر نمی‌توانند به عنوان جلوگیری از تخلف ساختمانی بنا را تخریب نمایند، اما اختیار دارند که از ادامه عملیات ساختمانی جلوگیری کنند.

ماموران شهرداری برای جلوگیری از عملیات خلاف پروانه نمی‌توانند مرتکب جرم گردند، از این‌رو جلوگیری از تخلفات ساختمانی به وسیله ی تخریب بنا و یا حریق آن، یا ضرب و جرح سازنده بنا، ممنوع و جرم می‌باشد، اما اینکه ماموران شهرداری، اختیار دارند که وسائل و ادوات ساخت و ساز را موقتا ببرند یا نه در قانون چیزی نیامده ولی مستنبط از اصول حقوقی که اجازه در انجام کاری(ممانعت از تخلف ساختمانی) ملازمه با توقیف ادوات تخلف دارد، بنابراین بردن وسایل ساخت و ساز از سوی مامورین شهرداری، وسیله ای برای جلوگیری از انجام عملیات ساختمانی غیر مجاز می‌باشد، و با توجه به اینکه این افراد قصد سرقت و ربایش آن اموال را نداشته، بنابراین به نظر می‌رسد امکان اختیار انجام چنین امری برای ایشان وجود داشته باشد.

مطابق تبصره بند ۲۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری، تصمیم کمیسیون تبصره یک ماده صد در مورد تعطیل محل کسب و پیشه توسط مامورین شهرداری اجرا می‌گردد.

بر اساس تبصره یک ماده صد قانون شهرداری، در صورتی که تصمیم کمیسیون ماده ۱۰۰ بر قلع تمام و یا قسمتی از بنا باشد، کمیسیون مهلت مناسبی که نباید از دو ماه تجاوز نماید بایستی تعیین کند که مالک راسا نسبت به تخریب بنای غیر مجاز اقدام نماید. و در صورت عدم تمکین مالک بر اجرای رای، شهرداری مکلف به اجرای رای تخریب مطابق رای کمیسیون خواهد بود.

برابر تبصره یک ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها، در صورت جلوگیری شهرداری از ادامه عملیات ساختمانی، مکلف است متعاقبا و ظرف یک هفته از تاریخ جلوگیری نسبت به طرح شکایت در کمیسیون ماده صد اقدام نماید.

چنانچه عملیات غیر مجاز ساختمانی به اتمام رسیده باشد یا بر خلاف مفاد پروانه ساخته شده باشد و تخلفات ساختمانی در آن موجود باشد، شهرداری موظف است که شکایت خود را در کمیسیون ماده صد مطرح نماید.
گردآوری: فرزاد تقی زاده

انتهای پیام

برچسب ها لینک کوتاه
, , , , , http://shahrkhan.ir/1427
همیشه در کنار شماییم :) کانال تلگرامی شهرخوان
این خبر را به اشتراک بگذارید