مشاور کسب و کارهای دانش بنیان حوزه زیست فناوری:
تاریخ: ۱:۴۸ :: ۱۳۹۷/۰۳/۱۸
شناسه خبر: 1456

یک فعال اجتماعی و مشاور کسب و کارهای دانش بنیان حوزه زیست فناوری در استان اردبیل بر ضرورت سپردن کشت و صنعت مغان به جوانان کارآمد و متخصص تاکید کرد.

به گزارش شهرخوان، حسین واثقی دودران در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ما تصریح کرد: وقتی صحبت از مغان است، صحبت از ظرفیت هایی است که می تواند امنیت غذایی کشور را تامین، زمینه اقتصاد زیستی و کشاورزی شمال غرب کشور را فراهم و فرصت های اشتغال برای منطقه ایجاد نماید.

وی با بیان اینکه خاک و آب دو مولفه اصلی توسعه پایدار در کشاورزی هستند، افزود: مغان با دارا بودن این دو مولفه در کنار موقعیت جغرافیایی و سیاسی منحصر به فرد خود می تواند جهشی بزرگ در اقتصاد منطقه را موجب شود و وجود کشت و صنعت بزرگ مغان که قابلیت تولید محصولات استراتژیک را دارد، در واقع برند کشاورزی ملی می باشد و می تواند پیشران این جهش اقتصادی باشد.

واثقی قابلیت های تبدیل شدن کشت و صنعت مغان به فود ولی (Food Valley) ایران را یادآور شد و تاکید کرد: نباید گذاشت این پتانسیل بزرگ در گرداب ناکارآمدی ها غرق شود، دسترسی به فرودگاه، وجود دانشگاه و مراکز پژوهشی کشاورزی و دامپروری و فارغ التحصیلان بومی نخبه و مستعد برتر در این حوزه ضریب اطمینان جمله اول را بالا می برد.

وی خاطرنشان کرد: بهره برداری از اراضی پایاب سد خداآفرین که به زودی بعد از چندین سال تلاش دولت تدبیر و امید افتتاح خواهد شد و بهره وری آب را بالا خواهد برد، نیاز به کارگیری فناوری نوین در این واحد بزرگ را بیش از گذشته نمایان کرده است و شکی نیست شرکتی که بالغ بر بیست هزار هکتار اراضی زراعی و باغی آبی دارد و صنایع تبدیلی قند و لبنیات را در دل خود جا داده است، نباید ضررده باشد.

نقشه راه کشت و صنعت، نوآوری و خلاقیت فنی ندارد

واثقی نقشه راه ترسیم شده برای کشت و صنعت مغان را چرخ دنده ای و فاقد نوآوری و خلاقیت فنی دانست و گفت: لزوم به کارگیری نیروهای تازه نفس دانشگاهی و شیوه های دانش بنیان می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات موجود در این واحد باشد و مطمئنا اعتماد به جوانان متخصص و شرکت های دانش بنیان می تواند گام‌های موثری در بازگشت شرکت به سال‌های اوج خود بردارد.

مشاور کسب و کارهای دانش بنیان افزود: تعریف پروژه های ارزش آفرین تبدیلی و تولید محصولات با ارزش افزوده بالا می‌تواند نقطه عطفی در تاریخ این شرکت مادر تخصصی باشد، به شرطی که کشت و صنعت مغان آغوش خود را بر روی جوانان متعهد و تحصیل کرده باز کند و سیستم مدیریتی خود را با روش‌های نوین بازسازی نماید تا مبادا روزی را ببینیم که سرنوشت کشت و صنعت های ورشکسته به سراغ منطقه زرخیز مغان بیاید.

وی از ارسال نامه جمعی از دانشجویان مستعد برتر دانشگاه های کشور در سال گذشته مبنی بر توجه بیشتر به لزوم استفاده از فناوری های نو در این شرکت به دفاتر استانداری، امامان جمعه و نمایندگان مجلس خبر داد و گفت: نامه ای دلسوزانه و سندی برای فرداها بود که نگویند جوانان پیش قدم نشدند.

واگذاری کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی درمان نیست!

واثقی ادامه داد: با صدای بلند باید گفت که واگذاری کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی درمان نیست بلکه می توان با ارایه درصدی از سهام شرکت در بورس، سرمایه لازم برای حرکت رو به جلوی شرکت را فراهم کرد و سوالی که هست، از ۱۱ شرکت کشت و صنعت که قبلا دست دولت بودند و الان واگذار شده اند؛ کدامیک سودی به اندازه همین شرکت ورشکسته مغان دارد؟

مشاور کسب و کارهای دانش بنیان افزود: ۳۰ تیرماه سال ۹۵ بود که آقای پورحسین نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در نطق میان دستور مجلس گفت: کشت و صنعت و دامپروری مغان نیازمند ۵۰۰ میلیارد تومان است تا بتواند ۷۰۰۰ شغل برای جوانان بیکار ایجاد کند.

وی تصریح کرد: باید واقع بین بود و پذیرفت که راهکار اصلی، شفافیت در مدیریت، دور ریختن شیوه های سنتی، مکانیزه کردن سیستم و جایگزینی فناوری های دانش محور با اتکا به توان فارغ التحصیلان و شرکت های دانش بنیان داخلی است و توسعه شرکت از طریق توجه فناورانه با تولید گوساله، نهال و بذر با پتانسل ژنتیکی بالا، اصلاح الگوی مصرف منابع و سرمایه گذاری روی حوزه های نیاز کشورهای همسایه و تولید محصولات با گرید جهانی است.

می گوییم منطقه زرخیز اما از ثروت خود استفاده نمی کنیم

واثقی افزود: وقتی صحبت از مغان است، گفته می شود منطقه زرخیر مغان! اما ما از ثروت خود استفاده نمی کنیم! چرا در ۴۰ هزار هکتار از زمین های این شرکت هیچ کاری انجام نمی گیرد؟ اگر قرار بر واگذاری است این ۴۰ هزار هکتار را واگذار کنند تا سرمایه گذار خریدار آن را آباد کند.

وی با تاکید بر اینکه با علم به شاخص های علمی و اقتصادی می توان طی ۵ سال برنامه ریزی مدون فرصت های شغلی جدیدی را در این شرکت ایجاد نمود، افزود: کشت و صنعت مغان می تواند “فود ولی” ایران بشود، به شرطی که نگاه ها تغییر یابد.

مشاور کسب و کارهای دانش بنیان اظهار کرد: شرکت نیازمند سرمایه گذاری است و اگر در این برهه زمانی در کشت و صنعت سرمایه گذاری هدفمند صورت نگیرد، آینده آن چیزی جز تکه تکه شدن و نابودی نخواهد بود.

واثقی در پایان این گفت و گو تاکید کرد: سرمایه گذاری دانش بنیان با مشارکت شرکت های داخلی و خارجی و با هدف نوسازی این مجموعه، بهترین سیاست احیا و توسعه کشت و صنعت مغان است.
خبرنگار: فرزاد تقی زاده

انتهای پیام

برچسب ها لینک کوتاه
, , , , , http://shahrkhan.ir/1456
همیشه در کنار شماییم :) کانال تلگرامی شهرخوان
این خبر را به اشتراک بگذارید