هلند جایی است که تعداد دوچرخه بیش از شهروندان است و به خاطر زیرساخت‌های حمل‌ونقل دوچرخه محور خود شناخته‌شده است.

به گزارش شهرخوان، در شهر اوترخت هلند، بیش از ۱۰۰،۰۰۰ دوچرخه‌سوار روزانه از خانه، مدرسه، محل کار و حمل‌ونقل عمومی عبور می‌کنند. این پارکینگ نوساز در حال حاضر می‌تواند ۶۰۰۰ دوچرخه را هم‌زمان در خود جای دهد، اما قصد دارد تا پایان سال این ظرفیت را دو برابر کند.

توسعه زیرساخت‌های مناسب دوچرخه سواری از ابتدایی‌ترین اقدامات برای توسعه فرهنگ دوچرخه سواری در جوامع شهری است. پارکینگ دوچرخه یکی از زیرساخت‌های مورد نیاز توسعه سیستم حمل و نقل مبتنی بر دوچرخه است که اغلب در مناطق پرتردد شهری و مراکز تمرکز کار و فعالیت ایجاد می‌شود.

البته باید توجه داشت که پارکینگ‌های کوچک دوچرخه در طول شبکه راه‌های مخصوص دوچرخه و در نقاط مختلف ساخته می‌شوند تا کاربران بتوانند در طول مسیر دوچرخه خود را در نقاط مطمئن قرار دهند.

 

 

این پارکینگ شبیه به پارکینگ‌های معمولی است و دارای رمپ‌ها و فلش‌هایی است که دوچرخه‌سواران را راهنمایی می‌کند و نیز دارای مسیرهای پیاده است تا افراد به وسایل نقلیه شخصی خود دسترسی پیدا کنند. قفسه‌های متراکم اجازه می‌دهد دوچرخه‌ها را در سطوح مختلف ساختمان انبار کرد.

درنهایت تا سال ۲۰۲۰ سازه پارکینگ ۳۳،۰۰۰ دوچرخه ظرفیت خواهد داشت که برای اکثر مردم تعداد دوچرخه بسیار زیاد است؛ اما طراحی این پارکینگ که از ایستگاه شگفت‌انگیز پارکینگ زیرزمینی دوچرخه در توکیو الگو گرفته است، مردم را نگران کرده است – نه به این دلیل که ظرفیت آن را بیشتر کرد، بلکه به این دلیل که ممکن است این ظرفیت با تقاضا مطابقت نداشته باشد.

به همان اندازه که دوچرخه‌سواری در این منطقه محبوب است، تعداد افراد دوچرخه‌سوار هم رشد می‌کند و مدت‌هاست که هلند با مشکلات ناشی از فضای پارک دوچرخه‌ها روبروست.

 

 

جان لنون، نماینده یکی از سازمان دوچرخه‌سواری، به این نکته اشاره می‌کند که: “زندگی همان چیزی است که وقتی مشغول چیدن برنامه‌های دیگر هستید اتفاق می‌افتد. مردم معتقدند که سیاستمداران هنوز هم برای تصمیم‌گیری و پیاده‌سازی برنامه‌های افزایش زیرساخت‌های پشتیبانی از دوچرخه کند هستند. بااین‌حال، به نظر می‌رسد تعداد زیاد دوچرخه‌سوار و کمبود پارکینگ برای آن‌ها یک مشکل خوب برای شهر باشد.”

انتهای پیام

 

  پرینت

http://shahrkhan.ir/1634