مدیرکل استاندارد استان اردبیل گفت: استاندارد یعنی وجدان که مطالبه مردم اولین اصل تاثیرگذار در پیشبرد اهداف و توسعه آن می باشد.

 

به گزارش شهرخوان، هاشم علایی به مناسبت روز خبرنگار با حضور در دفتر موسسه خبری “آریتان رسانه”، در گفت و گو با فعالان خبری این موسسه اظهار کرد: حوزه کاری استاندارد برخلاف تصور عمومی، کاری بسیار دشوار بوده و علاوه بر تاثیرگذاری مستقیم در حوزه سلامت و ایمنی شهروندان، همواره باعث کاهش هزینه ها می شود.

وی با اذعان به اینکه استاندارد مجموعه ای است که تصمیمات آن به طور مستقیم در زندگی روزمره و به خصوص در حوزه سلامت خانواده ها تاثیرگذار است، افزود: اعتقاد بر کار خالصانه و صادقانه دارم و فضای اداری اداره کل استاندارد نیز به هیچ عنوان فضای سیاسی نبوده و همه کارکنان مجموعه در صمیمیت کامل در فضایی کاری و با تعهد مشغول فعالیت هستند.

علایی خاطرنشان کرد: دیدگاه ما حمایت از بخش خصوصی به معنای واقعی است و میز خدمت اداره کل استاندارد نیز در سطح ادارات استان اردبیل اولین میز خدمت انتخاب شد.

این مسوول در پاسخ به اهداف راه اندازی اولین میز خدمت در اداره کل استاندارد استان، گفت: از زمان حضور اینجانب در اداره کل استاندارد از چندین سال پیش همواره به روی ارباب رجوع باز بوده است.

علایی افزود: با همین اعتقاد در زمان مدیرکلی هم همواره بر تسهیل ارتباط ارباب رجوع با مدیریت تاکید داشته ام، بطوری که در برنامه داریم که صمیمیت در ارتباط را در خصوص کارکنان مجموعه نیز رعایت کنیم.

ضرورت کاهش فاصله مدیر و کارکنان در ادارات

مدیرکل استاندارد استان اردبیل تاکید کرد: مدیر در دنیا معمولا در ترازی یکسان و حتی پایین تر از کارکنان قرار دارند و باید این روال برای کاهش فاصله بین مدیران و کارکنان در سیستم اداری ما هم رواج یابد.

علایی در توصیف میز خدمت، گفت: یعنی اینکه مردم ما طعم واقعی خدمت را حداقل در بحث ادب و اخلاق کارکنان، بچشند و اگر اعتقاد قلبی ما خدمت واقعی به مردم باشد که وظیفه اصلی ما نیز است، در این صورت برنده هستیم.

وی خاطرنشان کرد: شنبه و چهارشنبه شخصا در میز خدمت اداره کل حضور دارم و به امورات مراجعین رسیدگی می کنم و در سایه زحمات همکاران بسیاری از مراحل بروکراسی را نیز حذف کرده ایم.

علایی افزود: در بحث آسانسور به هیچ عنوان مراجعه حضوری شهروندان به اداره کل را نداریم به طوری که با الکترونیک شدن بسیاری از امورات مراجعین حداقل ۵۰ درصد از مراجعات حضوری به اداره کل حذف شده است.

وی تاکید کرد: بایستی میز خدمت به معنای واقعی در تمامی ادارات نهادینه شود و ما خدمتگزاران نیز از مردم عزیز شرمنده نباشیم.

بیشترین مراجعات تابستان مربوط به آسانسور است

علایی گفت: در روزهای شنبه و چهارشنبه در فصل تابستان که شخصا در میز خدمت حاضر هستم، بیشترین مراجعات در بحث شهربازی، سی ان جی و بخصوص آسانسور است.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل با بیان اینکه بالای ۸۰ درصد ایرادات مربوط به آسانسور از بعد استاندارد نبوده است، افزود: از شهروندان تقاضا داریم در زمان نصب آسانسور از مراکز نصابی اقدام کنند که پروانه مونتاژ مورد تایید وزارت صنعت و معدن را داشته باشند.

علایی افزود: تعداد ۴۲ نفر نیروی استخدامی در اداره کل استاندارد با ۱۰ آزمایشگاه تخصصی فعال بوده و ۳۲۲ واحد تولیدی تحت پوشس در که ۷۳۴ نوع فراورده را تحت پوشش داریم.

این مسوول تصریح کرد: حدود ۴۰ درصد از این موارد مربوط به مصالح ساختمانی ۳۰ درصد صنایع غذایی و کشاورزی، ۱۰ درصد شیمیایی و سلولوزی می باشد.

وی با اذعان به اینکه اولین برنامه عملیاتی ما صدور پروانه تولید واحدهای تولیدی در سطح استان است، افزود: نگاه ما به خصوص در ارتباط با بخش خصوصی نگاه توام با حمایت و مثبت است.

به گفته علایی براساس برنامه عملیاتی، بازدیدهای فنی اداره کل استاندارد استان اردبیل امسال ۴۴ درصد تحقق داشته است، و همچنین نمونه برداری از ۱۰۲۸ واحد تولیدی برای امسال تکلیف ما بوده که تا امروز ۳۳ درصد تحقق یافته است.

علایی ابراز کرد: طرحی تحت عنوان “طاها” برای اجرای هماهنگ استاندارد از مراکز تولید تا مراکز فروش که نظارت ها را تسهیل می کند، در سطح استان مورد اجرا قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: بر اساس قوانین، نصب آسانسور برای ساختمان های ۳ طبقه و ۳ طبقه به بالا اجباری بوده و بایستی همراه دریافت گواهی ایمنی از اداره کل استاندارد نصب شود.

این مسوول از مجموعه شهرداری خواست تا به ساختمان های دارای آسانسور به هیچ عنوان بدون گواهی ایمنی از سوی اداره کل استاندارد، پایان کار داده نشود.

علایی یادآوری کرد: تعداد ۸ شرکت بازرسی استاندارد در استان اردبیل فعالیت دارند که وظیفه بازرسی اولیه آسانسورها با حضور نصاب و مالک را برعهده دارند. که این رویه از طریق سامانه الکترونیک موجود انجام می پذیرد.

وی افزود: بیشترین مشکلات در حوزه استاندارد آسانسور مربوط به مشکلات بین نصاب و پیمانکاران بوده و تاکید داریم بازرسان همواره با دقت کامل به این موضوع رسیدگی کنند.

این مسوول اضافه کرد: اعتبار گواهی ایمنی آسانسورها یک ساله بوده و بعد از پایان وقت بایستی نسبت به بازرسی مجدد اقدام شود.

علایی تاکید کرد: در بحث آسانسورهای تعاونی مسکن مهر در اردبیل مشکلات زیادی وجود دارد و از شهروندان تقاضا داریم بدون دریافت استاندارد، از آسانسورها استفاده نکنند.

راه اندازی شرکت بازرسی آسانسور برای اولین بار در اردبیل

این مسوول با اذعان به اینکه برای اولین بار مجوز شرکت بازرسی آسانسور در استان اردبیل تایید و ارایه شده است، گفت: از باسکول داران نیز تقاضا داریم از باسکول های بدون کالیبر استفاده ننمایند. و بازرسان همکار با اداراه کل نظارت های کافی در این زمینه دارند.

علایی افزود: در اصناف بازرسی شده برچسب آزمون صحت عملکرد بری روی ترازوها نصب می شود که شهروندان می توانند با اطمینان از عملکرد، خرید کنند.

وی خاطرنشان کرد: بحث استانداردسازی نازل های جایگاه سوخت نیز با همکاری شرکت نفت در حال انجام است و میزان کمیت سوخت کنترل می شود.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل افزود: از دستگاه های اجرایی نیز خواسته ایم تا در راستای حمایت از بخش خصوصی و تولید و اشتغال استان، از فراورده های استاندارد تولید شده در استان اردبیل استفاده نمایند.

علایی گفت: در حوزه جایگاه سوخت نیز از ابتدای سال جاری ۱۶۲۰ آزمون از جایگاه های سوخت انجام داده ایم که ۸۰ درصد تحقق را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه آموزش واحدهای کنترل کیفیت برای مدیران و مسوولان کنترل کیفیت دوره ای، یکی دیگر از برنامه های اداره کل است، افزود: تا امروز ۲۴ آزمایشگاه همکار تایید صلاحیت شده در حوزه استاندارد از ما گواهی گرفته اند.

ارتباط صنعت با دانشگاه از اولویت های استاندارد اردبیل/ دستگاه های شورابیل استاندارد است

علایی یادآوری کرد: دیگر برنامه ما برقراری ارتباط صنعت با دانشگاه است که راه اندازی دفاتر استانداردسازی در دانشگاه هایی همچون محقق اردبیلی از جمله این اقدامات است.

وی با بیان اینکه تفاهم نامه هایی با ادارات و نهادهای متعدد در راستای آموزش ترویج استاندارد منعقد شده است، افزود: در ارتباط با شهربازی از شهروندان درخواست داریم به هیچ عنوان از دستگاه های بدون گواهی استاندارد استفاده ننمایند.

علایی افزود: در مجموعه شورابیل اکثر غریب به اتفاق دستگاه های بازی دارای گواهی استاندارد است و شهروندان نگران استفاده از این دستگاه ها نباشند.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل گفت: خوشبختانه هفته پیش زیپ‌لاین مکانیکی شورابیل گواهی استاندارد را دریافت کرده است. و البته رعایت الزامات از سوی پیمانکار و سرمایه گذار طرح نیز در طول بهره‌برداری ضروری است.
خبرنگار: فرزاد تقی زاده

انتهای پیام

  پرینت

http://shahrkhan.ir/1976