پیمان صباحی با اشاره به حجم بالا تخلفات در سازمان‌های نظام مهندسی، تاکید کرد: امروز مخالفان سیاست‌های وزراتخانه کسانی هستند که منافع آن‌ها با تغییر شرایط موجود به خطر می‌افتد.

پیمان صباحی با ارزیابی مثبت از اقدام اخیر وزیر راه و شهرسازی در جهت شفاف‌سازی مدرک مهندسی جعلی هاشمی و نیز تعلیق پروانه رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، گفت: این اقدام وزیر راه به معنی برخورد با تخلف و فساد است و به هر حال باید از یک جایی این تخلفات برای مردم و جامعه مهندسین شفاف‌سازی و با آن‌ها برخورد شود.

پیمان صباحی با اشاره به حجم بالا تخلفات در سازمان‌های نظام مهندسی، تاکید کرد: امروز مخالفان سیاست‌های وزراتخانه کسانی هستند که منافع آن‌ها با تغییر شرایط موجود به خطر می‌افتد. حال آن‌که بدون شک اقدامات مسئولان وزارت راه و شهرسازی در جهت اصلاح سازمان‌های نظام مهندسی و درنهایت به نفع مهندسان و مردم و لازمه ارتقا صنعت ساختمان است و درعین حال موجب می‌شود تا این سازمان‌ها به جایگاه اصلی و واقعی خود برگردند.

مقاومت‌های شدید در برابر ابلاغیه‌های وزیر راه

وی تلاش‌های وزارت راه برای اصلاح فرآیندها در سازمان نظام مهندسی را سازنده و موثر ارزیابی کرد و افزود: مقاومت‌ها در برابر هرگونه تغییری امری طبیعی است، به ویژه در نظام کنترل ساختمان که ذی‌نفعان زیادی دارد و گردش مالی موجود در بخش ساخت‌وساز خصوصی، به عنوان حوزه شمول قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، معادل چندین برابر بودجه عمرانی کشور است.

صباحی با تاکید بر قانونی بودن بخش‌نامه‌های وزارت راه و شهرسازی، گفت: به دلیل وسعت زیاد منابع مالی موجود در سازمان‌های نظام مهندسی، مقاومت‌های شدیدی در برابر این ابلاغیه‌ها وجود دارد، اما بدون تردید قطع شدن این منابع یک الزام قانونی است.

این مسئول با تاکید بر این‌که قانون اجازه بلوکه کردن مبالغ پرداختی به عنوان دستمزد ناظران را به سازمان نظام مهندسی نداده است، اظهار کرد: علاوه بر این، به استناد قانون، امر کنترل و نظارت بر ساخت‌وساز‌ خارج از تکالیف مجموعه نظام مهندسی به عنوان یک نهاد حرفه ای و غیرانتفاعی است.

وی با انتقاد از این‌که سازمان نظام مهندسی حتی در تعقیب خواسته‌های صنفی اعضا خود موفقیتی کسب نکرده است، اظهار کرد: آشفتگی جامعه مهندسان و جایگاه تخریب شده حرفه مهندسی در جامعه را می‌توان از اثرات مستقیم ناکارآمدی عملکرد درون سازمانی این مجموعه بزرگ دانست.

مصادره امتیازات و منافع موجود در سازمان‌ها

وی در همین حال سازمان نظام مهندسی را یکی از بزرگترین موانع ارتقا جایگاه مهندسی در کشور دانست و تاکید کرد: طی دو دهه اخیر، مصادره شدن عنوان سازمان نظام مهندسی ساختمان توسط این بنگاه اقتصادی، امکان تشکیل یک تشکل فراگیر را از جامعه مهندسان گرفته و این در حالی است که خود سازمان نظام مهندسی نیز نتوانسته چنین نقشی را به خوبی ایفا کند.

صباحی با اشاره به وجود رانت و فساد در بدنه این سازمان‌ها، گفت: یکسری دست‌های پنهان، امتیازات و منافع موجود در سازمان‌ها را به نفع خود مصادره می‌کنند و گریز از قوانین، رانت‌خواری و تخلف در این سازمان به صورت حرفه‌ای در این بنگاه اقتصادی اتفاق می‌افتد.

وی یکی از رسالت‌های مهم سازمان نظام مهندسی را ترویج اخلاق مهندسی در جامعه دانست و افزود: این در حالی است که امروز امضافروشی و مهرفروشی و سایر تخلفات بزرگ در عرصه ساختمان‌سازی، حاکی از وضعیت اسفبار اخلاق مهندسی است و نظام مهندسی نه تنها نتوانسته در تبیین اخلاق حرفه‌ای موفق عمل کند، بلکه به ترویج رانت‌های گروهی و فساد اداری دامن زده است و نمونه بارز این فساد و رانت‌خواری در سیستم غیرشفاف تقسیم کار قابل مشاهده است.

به گفته صباحی امروز اختلافات بین وزارت راه و نظام مهندسی تنها به این دلیل است که عده‌ای تلاش درجهت مخفی‌سازی این تخلفات دارند تا دستشان در تداوم این تخلفات باز باشد و با مانعی در ادامه راه خود مواجه نشوند. حال آن‌که اگر این سازمان در طول سال‌های گذشته می‌توانست محل اعتماد عمومی و یا حتی محور انسجام اعضا خود باشد، هیچگاه به این شدت مورد هجمه قرار نمی‌گرفت.

  پرینت

http://shahrkhan.ir/3036