شدت یافتن آهنگ توسعه کلانشهرها به افزایش برخی چالش های شهری منجر شده است. خودنمایی برج های بلندمرتبه که از فروش تراکم نشأت می گیرد، یکی از آفت های نظام شهری به شمار می رود. در این میان ایجاد درآمدهای پایدار در شهرداری ها می تواند راهکاری موثر در برطرف کردن این مشکل باشد.

پایگاه خبری – تحلیلی شهرخوان: دستیابی به توسعه پایدار همواره از مهمترین دغدغه های فکری برنامه ریزان شهری محسوب می شود. تقاضا برای تامین کالاها و خدمات با توجه به رشد بالای شهرنشینی مستلزم وجود منابع مالی کافی است و برای پایداری این درآمدها می بایست که شهرداری ها به تامین و اصلاح منابع مالی خود بپردازند تا این درآمدها ضمن داشتن قابلیت اتکا و استمرارپذیری، تهدیدی برای توسعه پایدار شهری نیز نباشند.

 

شهرداری ها در سال های گذشته به علت نبود درآمد پایدار، از منابع ناپایداری همچون دریافت عوارض از ساخت و سازهای شهر به خصوص در تهران و تراکم فروشی قانونی و غیرقانونی استفاده می کردند. واژه غیرقانونی زمانی به کار برده می شود که بخشی از این درآمدها از محل صدور پروانه خارج از مفاد طرح تفصیلی شهر تهران باشد.

 

پایگاه خبری – تحلیلی شهرخوان با در نظر گرفتن ضرورت برطرف کردن این چالش در نظام مالی شهرداری ها و راهکارهای افزایش درآمد پایدار، بخشی از دیدگاه های «حسن خلیل آبادی» عضو کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران، ری و تجریش را در این خصوص؛ به شرح ذیل منتشر می کند:

 

** کسب درآمدهای پایدار جهت هزینه خدمات شهری

کشورهای پیشرفته جهان منابع درآمدی خود را بر پایه علمی تعریف می کنند و همین امر سبب مدیریت یکپارچه در آنها شده است و بدین علت کمتر با مشکل و کمبود منابع مالی روبه رو می شوند. بنابراین ایجاد منابع کافی درآمد جهت هزینه های خدمات شهری یکی از مهمترین چالش های کشورها به شمار می رود. نبود منابع مالی کافی، مدیریت و برنامه ریزی نامناسب از جمله مهمترین محدودیت ها برای حل مسایل شهری در بیشتر شهرداری های کشورهای در حال توسعه از جمله ایران است. در این زمینه شهرداری ها می توانند با فرهنگ سازی و با در نظرگرفتن امتیازهای ویژه، جایگاه مشارکت مالی شهروندان را نهادینه کنند.

 

** راهکارهای توانمندسازی و افزایش درآمد پایدار

تامین منابع مالی پایدار در اداره کلانشهرها بسیار مهم است که در این زمینه باید نگاه خود را به طرف سرمایه گذاری در زمینه های مختلف معطوف ساخت. با مشاوره از تجربه های کارشناسان شهری می توان همسو با تحول های جامعه عمل کرد و نگاهی به بازارهای مالی بین المللی داشت. مدیریت پسماند به عواملی همچون جمع آوری، حمل و نقل و بازیافت ارتباط دارد و این مساله به عنوان راهکاری موثر در سطح جهان برای مدیریت شهری به اجرا درمی آید. عمران شهری و استفاده بهینه از قانون عوارض نوسازی به عنوان منبع درآمدی پایدار شناخته می شود که استقلال شهرداری ها را به همراه دارد. مدیریت هزینه ها به وسیله مدیران شهرداری نیز از دیگر راهکارهای درآمد پایدار برای شهرداری ها است و همچنین بکار گرفتن نیروهای متخصص و کارآمد در بدنه شهرداری ها هم می تواند به توانمندسازی افزایش درآمد پایدار کمک کند.

 

** تاثیر مشکلات مالی شهرداری ها بر شهروندان

تمامی آنچه که در شهرها از منابع طبیعی و غیرطبیعی به عنوان درآمد تامین می شود، به تمام شهروندان تعلق دارد و شهرداری ها به علت کمبود بودجه و به دست آوردن منابع مالی جدید برای اداره شهر مجبور به فروش مازاد تراکم و کاهش فضاهای عمومی و تغییر کاربری ها می شوند. متاسفانه به علت برخی فشارها که در چند سال گذشته در ساخت و سازها برای کسب درآمد به شهروندان وارد شده، باعث تغییر نگرش مردم در قبال عملکرد شهرداری ها شده است. بنابراین شهرداری ها می توانند با توسعه گردشگری در منطقه هایی که از نظر طبیعی پتانسیل دارند و تولید گلخانه های زیاد در سطح شهر، اجرای تفکیک زباله های شهری، ایجاد صنایع تبدیلی همچون بازیافت کاغذ و پلاستیک با مشارکت دیگر نهادها به طرف تامین منابع مالی پایدار رفته و بدین گونه در عمران و آبادانی شهر بیش از پیش بکوشند.

 

** مشارکت مردم و سرمایه گذاری راهی برای کمک به درآمدزایی شهرداری ها

فرصت های سرمایه گذاری و معرفی جاذبه های اقتصادی شهرها به سرمایه گذاران با برگزاری نشست های توجیهی و ارتباط با آنها، همچنین مشارکت و سرمایه گذاری شهرداری در طرح های صنعتی، خدماتی و تجاری می تواند در رونق مالی شهرداری ها موثر باشد. اطلاع رسانی همگانی به مردم جهت آشنا شدن با خدمات شهرداری و تشویق آنها برای پرداخت عوارض یکی دیگر از راهکارهای افزایش درآمد پایدار شهرداری به شمار می رود.

 

** هدفمندسازی درخواست ها

مدیریت کردن نیازها و درخواست کالاها از جمله بخش های هزینه بر در شهرداری ها محسوب می شود که با فعال کردن شوراهای خرید، بسترسازی و توجیه مسوولان سازمان های مربوطه در مدیریت مصرف و جلوگیری از اسراف در خرید کالاهای غیرضروری، می توان به کاهش هزینه های جاری در شهرداری ها پرداخت.

گردآوری: فرزاد تقی زاده

انتهای پیام

  پرینت

http://shahrkhan.ir/518