مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل هم گفت که بر اساس‌ اخطاریه اداره کل هواشناسی این استان احتمال بارش باران و برف و کاهش دمای هوا بین 8 تا 12 درجه تا روز چهارشنبه در بیشتر مناطق استان پیش بینی شده است.

سرمازدگی

به گزارش شهرخوان، بارش برف در بخش زیادی از مناطق مرکزی و جنوب استان اردبیل از عصر روز جمعه آغاز شده و هم اکنون (شنبه) در شهرهای اردبیل ، سرعین ، نیر ، نمین ، مشگین شهر و خلخال بارش برف و در منطقه مغان نیز بارش باران به صورت پراکنده ادامه دارد.

در شهر اردبیل ارتفاع برف به حدود ۱۰ سانتیمتر و در مناطق کوهستانی نیز به بیش از ۲۰ سانتمیتر رسیده است.

برف همچنین شکوفه ها و شاخ و برگ درختان را پوشانده و با تداوم سرمای هوا احتمال سرمازدگی درختان میوه در مناطق کوهستانی استان زیاد است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل هم گفت که بر اساس‌ اخطاریه اداره کل هواشناسی این استان احتمال بارش باران و برف و کاهش دمای هوا بین ۸ تا ۱۲ درجه تا روز چهارشنبه در بیشتر مناطق استان پیش بینی شده است.

پیشگیری از خسارت را در راس امور قرار دهید

فرهاد عبدالعلی ‌پور در گفت و گو با خبرنگاران افزود: به عموم تولید کنندگان بخش کشاورزی اعم از باغداران، مرغداران، زنبورداران و دامداران توصیه می شود به هشدارها و‌ پیش آگاهی‌ های هواشناسی و توصیه های فنی کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی برای محافظت از کندوها ، نهال های جوان ، درختان شکوفه دار و پوشش گلخانه ها و ایجاد سیستم گرمایشی در باغ ها اهمیت دهند.

سرمازدگیفرهاد عبدالعلی ‌پور در گفت و گو با خبرنگاران گفت: از شهروندان استان انتظار می رود که نسبت به سالم بودن تاسیسات گرمایشی مرغداری ‌ها و دامداری‌ ها دقت کرده و در صورت نیاز با مسئولان و یا کارشناسان مراکز خدمات و یا مدیریت جهاد کشاورزی محل سکونت خود مشاوره کنند.

مرکز مدیریت راه های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل هم اعلام کرد که در جاده های استان برف و باران به صورت پراکنده در حال بارش بوده و رانندگان در گذر از آنها با احتیاط رانندگی کنند.

این مرکز اعلام کرد که هم اکنون تمام جاده های استان باز بوده و آمد و شد در آنها جریان دارد.

برفروبی و نمک پاشی جاده های کوهستانی با تلاش راهداران

علی رحمتی، مدیرکل راهداری و حمل و نقل استان اردبیل هم گفت که طی شب گذشته راهداران با تلاش خستگی ناپذیر جاده های کوهستانی را برفروبی و نمک پاشی کرده اند و اکنون مشکلی در تردد وسایط نقلیه وجود ندارد.

سیاوش محمدی، سرپرست اداره کل هواشناسی استان اردبیل هم گفت: با توجه به تقویت سامانه ناپایدار و نفوذ زبانه‌های پرفشار هوا به استان تغییرات جوی محسوسی را در اردبیل شاهد خواهیم بود.

وی اظهار داشت: بارش در مناطق مرکزی و جوی استان به صورت باران و برف بوده اما تا فردا به ویژه در شهرستان‌های خلخال، نیر، سرعین، اردبیل و بخش‌ هایی از مشگین‌ شهر و همچنین فرودگاه اردبیل به صورت برف پیش ‌بینی می ‌شود.

محمدی بیان کرد: مقدار بارش برای مناطق مرکزی و جنوبی استان بین ۸ تا ۱۰ میلیمتر و بارش باران در مناطق شمالی استان نیز بین ۵ تا ۸ درجه میلیمتر خواهد بود.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان اردبیل به کاهش ۸ تا ۱۲ درجه سلسیوس تا روز چهارشنبه هفته پیش رو در استان اشاره کرد و گفت: در مناطق مرکزی و جنوبی استان در طول شب و اوایل صبح‌ ها بویژه در روزهای سه شنبه و صبح چهارشنبه دمای هوا به زیر صفر درجه سلسیوس خواهد رفت.

  پرینت

http://shahrkhan.ir/5320