مدیرکل محیط زیست استان اردبیل گفت: به اهمیت روز جهانی زمین پاک و اجرای برنامه‌های زیست محیطی در این روز، با اعلام شعار دوم اردیبهشت ماه تحت عنوان «نه به کیسه های پلاستیکی» برنامه‌ریزی برای گرامیداشت مناسبت‌های زیست محیطی را گامی مهم در راستای تنویر افکار عمومی دانست.

زباله

به گزارش شهرخوان، مدیرکل محیط زیست استان اردبیل گفت: پایش مراکز دفن پسماند شهری و اعلام و معرفی شاخص‌های روستای سبز از جمله برنامه‌های درنظر گرفته شده در روز زمین پاک است.

محمد خداپرست در جلسه بررسی برنامه‌های روز زمین پاک در اردبیل تصریح کرد: تشکیل جلسه کمیته پسماندهای شهری در استانداری، اجرای برنامه احیای پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده آق داغ خلخال با همکاری و مشارکت اداره منابع طبیعی، اداره محیط زیست شهرستان خلخال و سازمان مردم نهاد «معیت سبز شهر خلخال» از برنامه‌های روز زمین پاک است.

 

وی با اشاره به اهمیت روز زمین پاک و اجرای برنامه‌های زیست محیطی در این روز، با اعلام شعار روز دوم اردیبهشت ماه تحت عنوان حفاظت از گونه‌های زیستی، «نه به کیسه های پلاستیکی» برنامه‌ریزی برای گرامیداشت مناسبت‌های زیست محیطی را گامی مهم در راستای تنویر افکار عمومی دانست.

فلسفه برگزاری روز زمین پاک، پاک نگهداشتن زمین از آلودگی است

رئیس محیط زیست استان اردبیل افزود: برنامه‌های زیست محیطی در مناسبت‌هایی مانند روز زمین پاک با هدف جلب توجه افکار عمومی به موضوع محیط زیست اجرا می‌شود و فلسفه برگزاری روز زمین پاک، پاک نگهداشتن زمین از آلودگی و پاک‌سازی آن از آلاینده‌هاست که باید برای حفظ این آب و خاک و جلوگیری از آلاینده‌ها و آلودگی‌ها تلاش کرد.

زباله- محیط زیست

وی افزود: زیستن در محیط‌های آلوده و در کنار آلاینده‌های مختلف صوتی، زباله، آب و خاک و همه و همه، تهدیدی برای سلامت افراد است که باید برای کاهش این مخاطرات تلاش کنیم و مهمترین راهکار فرهنگ‌سازی و به نوعی پیشگیری است.
خداپرست ضمن تاکید بر اهمیت اجرای برنامه‌های آموزشی برای کودکان و نوجوانان از اجرای برنامه آموزشی برای کودکان در محل موزه تاریخ طبیعی، معرفی شغل کارشناس محیط زیست و محیط بان با حضور کارشناسان و محیط بانان در مدارس استان اردبیل و آموزش نحوه تهیه کودهای ارگانیک توسط سازمان مردم نهاد حامیان محیط پاک سالم خبر داد.

خداپرست یادآور شد: برنامه آموزشی مدیریت سبز برای مرکز اقامتی و خدماتی و ادارات، برنامه پاکسازی مناطق گردشگری و روستاهای هدف گردشگری با هماهنگی بخشداری‌ها و دهیاری‌ها، اعلام و معرفی شاخص‌های روستای سبز و کارگاه آموزشی برای دهیاران در شهرستان‌های مختلف استان انجام خواهد شد.
وی همچنین ادامه داد: بازدید از موزه تاریخ طبیعی در روزهای دوم و سوم اردیبهشت ماه برای عموم رایگان می‌باشد.

  پرینت

http://shahrkhan.ir/5388