رییس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: 2 هدف عمده ای که از شعار امسال ایجاد درک بهتر از پوشش همگانی سلامت و اهمیت و مراقبهای بهداشت اولیه که بعنوان پایه و اساس سلامت است.

قدرت اخوان اکبری

به گزارش شهرخوان، قدرت اخوان اکبری در نشست خبری با اصحاب رسانه استان اردبیل که به مناسبت هفته سلامت در سالن جلسات دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل برگزار شد، گفت: پرداختن به شعار سال «مراقبتهای اولیه بهداشتی برای پوشش همگانی سلامت» نشان دهنده ی اهمیت بهداشت و الویت با پیشگیری از درمان است تا به هدف نهایی پوشش همگانی سلامت دست یابیم.

وی افزود: سلامتی فقط به معنای تندرستی جسم و جان نیست بلکه سلامت جسمی، روحی،اجتماعی، معنوی و…نیز همه در معقوله سلامت هستند که در صورت تامین در تمام این حوزه ها معنای واقعی کلمه سلامت تحقق می یابد. بنابرین جنبه های مختلف سلامت را باید مد نظر قرار دهیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: ۲ هدف عمده ی شعار امسال ایجاد درک بهتر از پوشش همگانی سلامت و اهمیت و مراقبهای بهداشت اولیه که بعنوان پایه و اساس سلامت است. در این راستا تقویت فعالیت افراد، کارکنان و سیاستگذاران در حوزه بهداشت و درمان به منظور تحقق پوشش همگانی سلامت برای همه افراد جامعه است.

۷۵ درصد اجرای سلامت نیازمند مشارکت مردم است

اخوان اکبری با اشاره به اسامی روزهای هفته سلامت گفت: بدون مشارکت مردم و اجتماع سلامت تحقق نمی یابد و اگر تمام امکانات بهداشت و درمان کامل باشد فقط ۲۵ درصد بدون مشارکت اجتماعی سلامت جامعه را تامین میکند بنابرین ۷۵ درصد دیگر سلامت در اختیار نهادهای دیگر از جمله مردم و قشرهای مختلف است.

وی گفت: میزان باروری در جامعه و استان پایین است و اگر به این صورت پیش برود جمیعت جوان جامعه در سالهای آتی کاهش می یابد از این رو نظام، وزارت بهداشت ومسئول توسعه ملی جمعیت کشور فعالیت های خود را در این زمینه شروع کرده است.
اکبری گفت: رکن اساسی پیشرفت معقوله سلامت در جامعه آموزش است و باید سواد آموزش سلامت را انجام دهیم و فرهنگ سلامت را ایجاد و توسعه بدهیم.

معدومیت ۱۴۷۹۳ مواد غذایی فاسد، تاریخ گذشته در طرح نوروز

اخوان اکبری با اشاره به طرح سلامت نوروزی گفت: در این زمینه ۱۵ اکیپ بازرسی، ۱۰ اکیپ نظارت استان و ۳۰ بازرس بهداشت محیط فعال بودند که ۷۹۴۰ مرکز در تهیه و توزیع مواد غذایی بازدید شد که در این بازدید ۷۶ مکان و مرکز مواد غذایی به دادگاه معرفی شدند.

وی ادامه داد: در این بازرسی ۱۴۷۹۳ مواد غذایی فاسد، تاریخ گذشته و غیربهداشتی شناسایی و معدوم شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل همچنین از برگزاری پیاده روی در شورابیل و از همایش برنامه ملی پیشگیری از سرطان و پروژه ملی سرطان در هفته جاری خبرداد.

افتتاح اورژانس جامع بیمارستان با ۸۹ تخت

وی ادامه داد: افتتاح اورژانس جامع بیمارستان با ۸۹ تخت در دو طبقه با مساحت ۳ هزار متر مربع با هزینه کرد ۱۴ میلیارد تومان از جمله اقدامات مناسب در راستای توسعه امکانات پزشکی استان بوده که با بازسازی و اضافه شدن اورژانس قدیمی به مساحت ۸۰۰ متر مربع به این مرکز، شاهد حضور یک مرکز اورژانس جامع در سطح استان خواهیم‌بود.

 

 

بیمارستان

اخوان اکبری اظهار کرد: پیگیری احداث بیمارستان ۱۰۰۰ تخت‌خوابی اردبیل در دستور کار قرار دارد که قرارداد اولیه آن با قرارگاه خاتم الانبیا برای احداث این بیمارستان منعقد شده‌است.وی افزود: فاز اول این بیمارستان با ۵۴۰ تخت در سال‌جاری آغاز خواهد‌ شد و در کنار آن بیمارستان ترومای اردبیل نیز با ۹۵ درصد پیشرفت در حال پیگیری است که امیدواریم در صورت تامین اعتبار در سال‌جاری شاهد افتتاح این بیمارستان باشیم.

 

خبرنگار: مریم حاجی زاده

  پرینت

http://shahrkhan.ir/5417