رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اردبیل با اشاره به جمع ‌آوری و پاکسازی نخاله و پسماندهای تخلیه شده در رودخانه‌ های اردبیل، گفت: اقداماتی از سوی مدیریت منابع آب شهرستان در زمینه پاکسازی رودخانه‌ ها از پسماند و نخاله انجام شده است.

پسماند زباله

۵فقره اخطار زیسن محیطی به روستاها

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اردبیل گفت: با هدف پایش وضعیت زیست محیطی روستاها بویژه در حوزه مدیریت پسماند پنج فقره اخطاریه زیست محیطی به دهیاران روستاهای بخش مرکزی و ثمرین صادر شد.

محمد خداپرست در جلسه کارگروه مدیریت پسماند اردبیل افزود: سازمان مدیریت پسماند شهرداری به عنوان متولی محل دفن زباله ملزم به رعایت ملاحظات و ضوابط زیست محیطی محل دفن زباله ها می باشد.

او از جمع ‌آوری و پاکسازی نخاله و پسماندهای تخلیه شده در رودخانه‌ های اردبیل خبر داد و گفت: اقداماتی از سوی مدیریت منابع آب شهرستان در زمینه پاکسازی رودخانه‌ ها از پسماند و نخاله انجام شده که طبق گزارش مدیر منابع آب شهرستان این روند در سال جاری نیز در بیشتر رودخانه‌ های موجود ادامه خواهد یافت.

پسماند زباله

دبیرکارگروه مدیریت پسماند شهرستان اردبیل همچنین با اشاره به پاکسازی حاشیه جاده های این شهرستان در اواخر سال ۹۷ اظهار داشت: حواشی جاده ‌ها و محورهای مواصلاتی به لحاظ ورود مسافران به استان از اهمیت زیادی برخوردار بوده و قرار شد پاکسازی جاده‌ها مطابق سال گذشته با هماهنگی فرمانداری و مشارکت دستگاه‌ های اجرایی ذیربط از جمله شهرداری، بخشداری، دهیاری ‌ها، اداره راهداری و حمل و نقل جاده ‌ای پیگیری و عملیاتی شود.

او اجرای برنامه های آموزشی در زمینه خطرات بهداشتی و زیست محیطی و همچنین نحوه مدیریت پسماندهای ویژه بخش کشاورزی توسط مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل را از دیگر مصوبات کارگروه ذکر کرد و افزود: بر اساس ماده ۱۱ قانون مدیریت پسماند، جهاد کشاورزی مسئول نظارت بر حسن اجرای ضوابط و روش ‌های مدیریت پسماندهای کشاورزی محسوب می‌ شود و باید تمهیداتی برای جمع ‌آوری ظروف سموم مصرفی از سطح مزارع و روستاها و جلوگیری از رهاسازی آن اندیشیده و به مورد اجرا گذاشته شود.

فرماندار اردبیل هم در این جلسه خواستار ساماندهی خودروهای حامل نخاله و اجرای ضوابط و مقررات مدون توسط شهرداری شد.

جواد زنجانی بر لزوم تسریع در اجرای طرح‌ های مدیریت زباله شهری اردبیل تاکید و افزود: مدیریت پسماند شهری اردبیل در حال حاضر با توجه به عدم اجرای طرح تفکیک زباله از مبداء و بازیافت نیازمند رسیدگی و توجه ویژه می ‌باشد و سرمایه ‌گذارانی که در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌ اند باید هر چه سریع تر از طرف شهرداری صلاحیت فنی و عملی آنها بررسی و مراحل بعدی پیگیری و عملیاتی شود.

زباله-طبیعت-فاضلاب

  پرینت

http://shahrkhan.ir/6287