همگام با شهرهای موفق جهان؛
تاریخ: ۱۷:۵۲ :: ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
شناسه خبر: 837

سیستم حمل و نقل شخصی سريع السير يا Personal Rapid Transit كه اختصاراٌ PRT ناميده مي شود، در حقيقت يك سيستم حمل و نقل عمومی دارای حريم خصوصی است که دارای ویژگی ها و خصوصیات عملکردی نزدیک به اتومبیل است.

به گزارش شهرخوان، در سیستم حمل و نقل شخصی سریع السیر که Podcar نیز نامیده شده است، وسایل نقلیه بر روی شبکه یا مسیرهای از پیش تعیین شده حرکت می کنند. این شبکه ممکن است رو زمینی و یا به صورت هوایی (شبیه منوریل) طراحی گردد.

 

در این سیستم مسافران به صورت شخصی یا گروهی سفر می کنند. وسایل نقلیه مورد استفاده معمولا ۳ تا ۶ نفر ظرفیت دارند و با توجه به اینکه استفاده از این سیستم به صورت نقطه به نقطه انجام می گیرد، تا حد زیادی عملکرد آن شبیه به تاکسی است. نیروی محرکه وسایل نقلیه در این سیستم الکتریسیته می باشد. برخی از این وسایل نقلیه دارای نوعی باطری هستند که در ایستگاه‌ها شارژ می شود.

 

ایده اولیه PRT اولین بار در سال ۱۹۵۳ توسط Donn Fichter ارائه شد که یک برنامه ریز حمل و نقل شهری بود. وی در سال ۱۹۶۴ کتابی در همین خصوص منتشر نمود. در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ تحقیقات زیادی در آمریکا در خصوص این سیستم انجام شد. بین سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۸ پروژه ای به نام “سیستم وسایل نقلیه کنترل شده توسط کامپیوتر” در ژاپن به اجرا رسید.

 

 

 

در سال ۱۹۷۵ اولین تجربه عملی در موضوع PRT در شهر Morgantown و تحت نظر دانشگاه West Virginia آمریکا به اجرا رسید. این سیستم که در ابتدا دارای ۵ ایستگاه خارج از خط و ۷۳ وسیله نقلیه بود هنوز هم در حال بهره برداری است و روزانه ۱۵ هزار  نفر از آن استفاده می نمایند. طول خطوط در این شهر حدود ۱۳ کیلومتر است.

 

با توجه به هزینه های بالای احداث سیستم های PRT و برخی محدودیت های آن ها، استفاده از این سیستم در شهرهای بزرگ متداول نشده است. آخرین نمونه های این سیستم در شهر Masdar در امارات متحده عربی (در سال ۲۰۱۰) و در ترمینال ۵ فرودگاه هیترو لندن (در سال ۲۰۱۱) بین پارکینگ و ترمینال فرودگاه به اجرا درآمده است. شهرهای کوچکی در کره و هند نیز مطالعه برای این سیستم را در دست انجام دارند.

گردآوری: فرزاد تقی زاده

 

انتهای پیام

برچسب ها لینک کوتاه
, , , , , , , , , , , , , , , http://shahrkhan.ir/837
همیشه در کنار شماییم :) کانال تلگرامی شهرخوان
این خبر را به اشتراک بگذارید