سخنگوی شورای شهر اردبیل:
تاریخ: ۱۹:۵۵ :: ۱۳۹۶/۱۱/۰۲
شناسه خبر: 841

سخنگوی شورای شهر اردبیل با اذعان به اینکه 710 دستفروش ثابت و متغیر در شهر اردبیل شناسایی شده‌اند که عمده آنها در منطقه یک شهرداری قرار دارند، گفت: براساس تصمیم مسوولان قضایی بساط دستفروشان در معابر برچیده شده است.

بساط دست‌فروشان بر اساس تصمیم مسوولان قضایی برچیده شد/ محل‌های مشخص در اختیار دستفروشان قرار می‌گیرد

به گزارش شهرخوان، حبیب فتحی در گفتگو با خبرنگار ما در این باره اظهار کرد: با توجه به اینکه از هفته گذشته و براساس تصمیم مسوولان قضایی بساط دستفروشان در خیابان‌ها و معابر شهری برچیده شده است، شاهد گله‌مندی آنها از شرایط پیش آمده بودیم که قطعا این اقدام قضایی در چارچوب قوانین و مقررات بوده است.

وی با اشاره به اینکه شورا یک نهاد مردمی است و دستفروشان نیز انتظار داشتند تا شورای شهر با رایزنی که با شهرداری و دستگاه قضایی انجام می‌‌دهد در مورد این اقدامات تجدیدنظر می‌کنند، خاطرنشان کرد: اعضای شورای شهر اردبیل تلاش کردند تا با برگزاری جلسات، نشست‌ها و رایزنی‌ها نسبت به ساماندهی دستفروشان در یک مکان مشخص اقدام کنیم که اولویت را در این زمینه با پارکینگ‌های احداثی در سطح شهر قرار دادیم تا به عنوان نمونه در مسیر بازار تا پیرعبدالملک در پارکینگی که وجود دارد دستفروشان به فعالیت خود ادامه دهند.

سخنگوی شورای شهر اردبیل گله‌مندی اهالی بازار را از فعالیت دستفروشان و کاهش فروش آنها به ویژه در روزهای پایانی سال یادآور شد و بیان کرد: به مانند سال‌های گذشته ما در نزدیکی ایام عید با همکاری شهرداری اقدام به راه‌اندازی بازار روز نوروزی می‌کنیم تا بخشی از دستفروشان با حضور در این بازار اقدام به فروش اجناس خود کنند.

فتحی با بیان اینکه تنها در منطقه یک شهرداری که حوزه بازار و هسته مرکزی شهر را شامل می‌شود بیش از ۲۴۵ دستفروش شناسایی شده است، گفت: حتی در نزدیکی روزهای پایانی سال این تعداد دستفروش به ۴۴۰ نفر می‌رسد که امیدواریم با تدبیری مناسب از سوی شهرداری زمین مناسب برای ساماندهی این دستفروشان در نظر گرفته شود تا از طرفی در تردد مردم مشکلی به وجود نیامده و از سوی دیگر دستفروشان متضرر نشوند.

وی ادامه داد: در مقطعی تصمیم گرفته شد تا از ساعت ۱۳ تا ۱۶ عصر دستفروشان بساط خود را پهن کنند اما تعدادی از آنها حتی در ساعاتی غیر از ساعت مقرر اقدام به خرید و فروش اجناس کردند که این خود علاوه بر نارضایتی بازاریان به نامناسب بودن چهره شهری نیز منجر شد که انتظار می‌رود با قانونمند کردن فعالیت این دستفروشان زمینه بهبود سیمای شهری و اشتغال برای فعالان این بخش فراهم آید.

معتقدیم دست فروشان باید در مکانی خاص فعالیت کنند

سخنگوی شورای شهر اردبیل تصریح کرد: به هیچ وجه شورای شهر به دنبال تصویب قانونی در مسیر قانون‌شکنی نبوده و ما نیز معتقدیم باید دستفروشان در یک مکان خاص فعالیت کنند و ساماندهی آنها در سطح شهر یکی از الزامات است که قطعا این رویکرد را نیز برای وانت‌بارهای سیار مدنظر قرار دادیم.

فتحی گفت: دستفروشان باید نسبت به اخذ کد فعالیت از شهرداری اقدام کنند به طوری که این کد سبب می‌شود هم آمار و ارقام درست باشد و هم شورا و شهرداری در ساماندهی آنها درست عمل کنند.

وی با بیان اینکه تا پایان سال ۹۵ در سطح شهر اردبیل ۳۶۲ وانت‌بار میوه فروش شناسایی شده و قطعا در این یک سال نیز ۲۰۰ مورد به این تعداد افزوده شده است، اظهار کرد: ۱۱۰ وانت‌بار سیار در منطقه یک شهرداری، ۵۶ وانت‌بار در منطقه دو، ۱۰۵ وانت‌بار در منطقه سه و ۹۱ وانت‌بار نیز در منطقه چهار شهرداری فعالیت می‌کنند.

فتحی مجموع دستفروشان ثابت شناسایی شده را در شهر اردبیل ۴۴۷ مورد اعلام کرد و گفت: با لحاظ دستفروشان متغیر این تعداد به ۷۱۰ مورد دستفروش می‌رسد که باید شورا و شهرداری در ساماندهی و نظم‌بخشی به آنها اقدامی جدی و سریع را انجام دهد.

سخنگوی شورای شهر اردبیل فعالیت این دستفروشان و وانت‌بارهای سیار را در مسیر ایجاد اختلال برای تردد و سهولت عبور و مرور مردم و بروز برخی گله‌مندی‌ها از سوی گردشگران ورودی به شهر یادآور شد و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شهر اردبیل شهری توریستی و گردشگرپذیر است باید در این زمینه آراستگی شهر را به جایی برسانیم تا گله‌مندی و ناراحتی از بابت فعالیت دستفروشان و وانت‌بارها را در سطح شهر شاهد نباشیم.

خبرنگار: فرزاد تقی زاده

 

انتهای پیام

برچسب ها لینک کوتاه
, , , , , , , , , , http://shahrkhan.ir/841
همیشه در کنار شماییم :) کانال تلگرامی شهرخوان
این خبر را به اشتراک بگذارید