• شناسه خبر : 10014
  • تاریخ انتشار : 29 تیر 1398 - 11:53

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی گفت: سازمان امور مالیاتی در سال‌های اخیر می‌توانست با شناسایی و ممیزی‌های میدانی، نسبت به جمع‌آوری اطلاعات درباره میزان خانه‌های خالی اقدام کند، اما به بهانه عدم وجود زیرساخت، دست بر روی دست گذاشتند.

صدیف بدری

به گزارش شهرخوان، نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه عزم جدی برای تحقق قانون مالیات‌های مستقیم برای اخذ مالیات‌ از خانه‌های خالی وجود ندارد.

اقدام به اجرای قانون و اخذ مالیات از خانه‌های خالی

صدیف بدری در واکنش به اظهارات مسؤولان سازمان امور مالیاتی درباره عملیاتی نبودن اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی از سکنه، اظهار کرد: براساس قانون مالیات‌های مستقیم، دولت و سازمان امور مالیاتی باید نسبت به اجرای قانون و اخذ مالیات از خانه‌های خالی اقدام کنند، اما متأسفانه عزم جدی را برای تحقق قانون ندارد.

وی افزود: سازمان امور مالیاتی علت عدم اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی را نبود زیرساخت و سازوکارهای مربوطه اعلام کرده است؛ اما به نظر من این مواضع تنها بهانه‌ای برای عدم اجرای قانون است.

محقق نشدن راه‌اندازی سامانه اطلاعات و املاک توسط وزارت راه و شهرسازی

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: البته وزارت راه و شهرسازی در بحث عدم اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی از سکنه نیز مقصر است، زیرا این وزارتخانه در چند سال اخیر باید نسبت به راه‌اندازی سامانه اطلاعات و املاک اقدام می‌کرد که این مساله نیز محقق نشده است.

بدری ادامه داد: به نظر من سازمان امور مالیاتی در سال‌های اخیر می‌توانست با شناسایی و ممیزی‌های میدانی، نسبت به جمع‌آوری اطلاعات درباره میزان خانه‌های خالی اقدام کند، اما به بهانه عدم وجود زیرساخت، دست بر روی دست گذاشتند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: البته وزارت راه و شهرسازی در سال‌های گذشته به دنبال واگذاری اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی به شهرداری‌ها بود که این مساله در نهایت عملیاتی نشد، البته به نظر من نیز این رویکرد غیرقابل اجرا بود.

وی گفت: این مساله واقعا غیرقابل قبول است که دولت به عنوان متولی بازارهای اقتصادی از جمله بازار مسکن، اطلاعات دقیق و جامعی نسبت به محورهای مختلف آن نداشته باشد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه بهانه‌گیری سازمان امور مالیاتی نسبت به عدم اجرای قانون مالیات برخانه‌های خالی غیرقابل قبول و توجیه‌ناپذیر است، تصریح کرد: این سازمان باید هر چه سریع‌تر نسبت به اجرای قانون و ساماندهی خانه‍های خالی با کمک دولت اقدام کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up