• شناسه خبر : 10405
  • تاریخ انتشار : 06 مرداد 1398 - 12:33

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: سیب زمینی کشت شده در این استان پائیزه است و قطعا ورود آن به تنظیم بازار و تعدیل قیمت‌ها کمک خواهد کرد به طوری که از انبارمانی و کیفیت مناسب نیز برخوردار است.

سیب زمینی

به گزارش شهرخوان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل سطح زیر کشت سیب زمینی را همچون سال‌های گذشته وسیع و گسترده اعلام کرد و گفت: پیش‌بینی می‌کنیم 750 هزار تن برداشت محصول را از مزارع سیب زمینی در اواسط شهریور ماه در اردبیل شاهد باشیم.

خلیل نیکشاد اظهار کرد: در حال حاضر مزارع سیب زمینی استان از شادابی، سرحالی و سلامت نسبی برخوردار است و از نظر گل‌دهی و غده‌زایی همه مزارع وضعیت خوبی را تجربه می‌کنند و با یک نوبت آبیاری این وضعیت به شرایط مطلوب‌تری نیز خواهد رسید.

وی تصریح کرد: سیب زمینی کشت شده در این استان پائیزه است و قطعا ورود آن به تنظیم بازار و تعدیل قیمت‌ها کمک خواهد کرد به طوری که از انبارمانی و کیفیت مناسب نیز برخوردار است.

برداشت عمده سیب زمینی از نیمه دوم شهریور

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل ادامه داد: هر چند برداشت سیب زمینی به صورت محدود از اوایل مردادماه آغاز شده اما عمده سیب زمینی دشت اردبیل از نیمه دوم شهریور برداشت شده و وارد بازار خواهد شد.

خلیل نیکشاد

نیکشاد در مورد نرخ‌گذاری این محصول نیز بیان کرد: قیمت تضمینی سیب زمینی هنوز اعلام نشده ولی به نظر می‌رسد عرضه و تقاضا قیمت بازار را تعیین خواهد کرد.

وی در مورد صادرات این محصول و تصمیم‌گیری ملی در این زمینه اظهار کرد: وزارتخانه با هماهنگی ستاد تنظیم بازار در این زمینه تصمیم‌گیری خواهد کرد تا در صورت اعلام مازاد تولید و مصرف صادر شود.

صادرات سیب زمینی بعد از تامین نیاز داخلی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیلاضافه کرد: مصرف استان اعم از خوراکی و صنایع تبدیلی 180 هزار تن است و ما 500 هزار تن مازاد تولید داریم که با اولویت تامین نیاز داخلی و در صورت صلاحدید مسئولان امکان صادرات آن نیز فراهم می‌آید.

نیکشاد به کیفیت بالای سیب زمینی دشت اردبیل اشاره و خاطرنشان کرد: بدون تعصب باید گفت؛ کیفیت سیب زمینی اردبیل در سطح فراملی است و دارای گوشت زرد و ماده خشک بالاست که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد که این کیفیت بالا به دلیل اقلیم و آب و هوا و همچنین سلامت خاک است که سبب شده عوامل خسارت‌زا کاهش یابد.

وی ادامه داد: سیب زمینی تولید شده در دشت اردبیل از نظر کیفیت ممتاز و یک سر و گردن از تولیدات سایر استان‌ها بالاتر است و مشتریان بیشماری نیز دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل به کشت پائیزه این محصول نیز اشاره کرد و گفت: ما به صورت محدود و در 6 هزار هکتار کشت پائیزه سیب زمینی را در کنار کاشت نشائی چغندر و ذرت انجام دادیم و در این چهار سال نتایجی به دست آمده که می‌توانیم از آن در راستای تغییر کشت سیب زمینی نیز به صورت محدود در دشت اردبیل استفاده کنیم.

به نظر می‌رسد در ماه‌های آینده و با ورود سیب زمینی اردبیل به بازار در کنار کاهش احتمالی قیمت سیب زمینی بارقه امید به دل مستضعفان بازگردد تا حداقل در سبد مصرفی و کالایی آنها این محصول با قیمت پائین‌تر قرار گرفته و امکان تغذیه از این محصول برای همگان فراهم آید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up