• شناسه خبر : 10574
  • تاریخ انتشار : 09 مرداد 1398 - 11:29

تداخل شفت کاری شب با ساعت بیولوژیک بدن از علل افسردگی، سردرد‏‏ و همچنین کاهش کیفیت زندگی است.

کارگر کارگاه صنعتی

شهرخوان: بیش از 64 درصد کارمندان در روسیه شب ها، غروب یا آخر هفته نیز کار می کنند و یکی از بالاترین ارقام کار شبانه و آخر هفته در اروپا را رقم می زنند. دکتر آندر شفچوک و دکتر آنا کراسیلنیکووا از دانشگاه مطالعات ملی روسیه درباره کارهای غیر معمول و تاثیر آن بر تعادل زندگی مطالعه کرده اند.

پنج روز کار در هفته و دو روز تعطیلی، استانداردی پذیرفته شده است ولی انحراف از این روش، غیر معمول نیست و کارکنان بخش اورژانس، تنها گروهی نیستند که 24 ساعته و هفت روز هفته خدمات ارائه می کنند. تاثیر منفی کار غیر معمول، به خوبی شناخته شده و شامل اختلال در آهنگ زیستی و اجتماعی و آسیب به تندرستی و احساس رفاه شخصی می شود.

تداخل این نوع مشاغل با ساعت بیولوژیک بدن از علل بروز افسردگی، سردرد و همچنین کاهش کیفیت زندگی مشترک افراد و ارتباطات خانوادگی آنها است. خستگی مزمن و بی خوابی نیز ممکن است به بروز مواردی همچون تصادفات و مجروح شدن بیانجامد. مطالعه محققان روس بر گروه های خاصی همچون مراکز پاسخگویی تلفن متمرکز شده است.

یافته های محققان روس به این شرح است:

فقط 41 درصد از کارمندان روس، غروب ها و شب ها کار نمی کنند و فقط 23 درصد آنها روزهای تعطیل پایان هفته کار نمی کنند.
از هر دو کارمند یک نفر در شیفت های غروب یا شبانه دست کم چند بار در ماه حضور دارد و از هر چهار نفر آنان یک نفر چندین شیفت در هفته غروب یا شب کار می کند.

حدود 60 درصد از کارمندان روس روزهای شنبه و یکشنبه دست کم یک بار در ماه کار می کنند و حدود نیمی از آنان چندین بار در ماه، روزهای پایان هفته سر کار حضور دارند.

36 درصد از کارمندان در هر دو شیفت کاری حضور دارند که شامل شیفت های غروب و شب به صورت توام است.

در مجموع بیش از 64 درصد کارمندان روس در شیفت های غیر استاندارد و غیر معمول مشغول به کارند. این افراد شامل مردان، مدیران میانی و مدیران ارشد می شود به خصوص آنهایی که تخصص های بالا دارند همچون صنایع کشاورزی و بخش های خدمات.

محققان اروپایی با بررسی 27 کشور این قاره دریافتند کشورهای کرواسی با 71 درصد، یونان با 70 درصد و لهستان با 65 درصد، بالاترین میزان کار غیر معمول را دارند در حالی که کشورهای دانمارک، فرانسه و پرتغال هر یک با 51 درصد و بلغارستان با 50 و هلند با 49 درصد در رده های بعدی قرار دارند.

روسیه در صدر کشورهایی است که همه انواع کارهای غیر استاندارد و شیفت های غیر معمول را دارند و آمار کسانی که در این کشور در هر دو شیفت عصر و شب فعالیت دارند بالاترین است (36 درصد) در حالی که متوسط این آمار در اروپا 30 درصد است.
محققان برآورد می کنند آمار ساعات کاری غیر معمول در روسیه، بیشتر هم باشد زیرا یک سوم مردم این کشور مشاغل دوم هم دارند.

این آمار نشان می دهد احساس خوشبختی و رضایت از زندگی با وجود چنین شیفت های کاری، بسیار کم خواهد شد و تاثیر منفی شیفت های کاری شب، در نهایت، خطر مرگ را افزایش می دهد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up