آئین بومی و سنتی چشمه باشی با همت شهرداری، شورای شهر و میراث فرهنگی شهرستان نیر در قالب جشنواره ای با حضور مسوولان در کنار استقبال پرشور شهروندان این شهرستان، در محل تفرجگاه بولاخلار نیر برگزار شد.

به گزارش شهرخوان، شهردار نیر در جریان برگزاری این مراسم در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: مراسم آئین سنتی چشمه باشی شهرستان نیر در نوع خود کم نظیر بوده به طوری که در مناطق اندکی از استان و کشور شاهد برگزاری چنین مراسمی در چهارشنبه آخر سال هستیم.

جلال ممی زاده قدمت شهر نیر را ۴ هزار سال بیان کرد و افزود: مراسم چشمه باشی یا سو اوستی طبق سنت های دیرینه ای که از پدران ما برجا مانده، اهالی این شهرستان در صبح آخرین چهارشنبه سال بر سر چشمه های بی شمار جاری در این منطقه حاضر شده و رسوم مربوط به این آئین همچون پریدن از روی آب و آتش، قیچی کردن سبزه و آب و شکستن کوزه های قدیمی و آبگیری کوزه های نو را به جا می آورند.

وی تصریح کرد: کل فلسفه برگزاری مراسم چشمه باشی در نیر در اصل عبور از کهنگی به تازگی خلاصه می شود، بطوری که طی این آئین، شهروندان تازگی و پاکیزگی را پیش از آغاز سال نو برای خود و خانواده خود از خداوند متعال طلب می کنند.

شهردار نیر خاطرنشان کرد: شهرداری و شورای شهر نیر با ورود به این عرصه با هدف حفاظت هرچه بیشتر از برنامه های مردمی آئین سنتی و زیبای چشمه باشی، تلاش دارند با همکاری مسوولان محترم میراث فرهنگی شهرستان و استان، این آئین را به نام شهرستان نیر به ثبت ملی برسانند.

رئیس شورای اسلامی شهر نیر هم در جریان برگزاری آئین سنتی چشمه باشی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: این آئین سنتی با زحمات شهرداری، شورای شهر و میراث فرهنگی شهرستان نیر در محل منطقه گردشگری بولاخلار برگزار شد.

ارسلان ندیری، تجلیل از تلاشگران عرصه حفاظت از رسم و رسوم و آئین کهن این دیار را از اهداف برگزاری مراسم چشمه باشی عنوان کرد و گفت: احیا این سنت ها با تداوم برگزاری چنین جشنواره هایی می تواند برای نسل آینده شهرستان نیر ارزشمند باشد.

 

احیای آداب و رسوم کهن نیر برای رونق صنعت گردشگری شهرستان

فرماندار شهرستان نیر در جریان برگزاری آئین سنتی چشمه باشی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: احیای آداب و رسوم کهن این شهرستان گردشگر پذیر برای تقویت صنعت گردشگری و رونق اقتصادی در دستور کار مسوولان قرار دارد.

علیرضا علیپور سنت های ارزشمند مردم شهرستان نیر را یادآور شد و تصریح کرد: این روزها به دلیل گسترش و رشد شهرنشینی و تغییر فرهنگ ها، این سنت های ارزشمند نیز متاسفانه در حال به فراموشی سپرده شدن است.

وی با بیان اینکه جشنواره ها و آیین های سنتی و فرهنگی فرصتی برای ایجاد شور و نشاط بین جوانان، ایجاد حس میهن دوستی و یادآور تاریخ کهن این مرز و بوم است، خاطرنشان کرد: گردشگری می تواند در اقتصاد تحول ایجاد کند و همچنین صنعت گردشگری می تواند سرانه درآمدی مردم را افزایش داده و به شکل گیری عدالت اجتماعی در سرانه درآمدی مردم منجر شود.

به گزارش شهرخوان، در این مراسم برنامه های متنوع و سنتی نظیر تکم گردانی، یومورتا اویناماق، قیچی زدن آب، پریدن از روی آب و آتش، جاروشویی، شکستن کوزه های قدیمی و پرکردن کوزه های نو و غیره برگزار شد.

خبرنگار: فرزاد تقی زاده

 

انتهای پیام

  پرینت

https://shahrkhan.ir/1059