• شناسه خبر : 11078
  • تاریخ انتشار : 21 مرداد 1398 - 09:13

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: آبیاری تحت فشار قبل از سال 97 بطور متوسط 500 هکتار در سال بود ولی همین روند در سال گذشته به 1288 هکتار رسیده که این امر گویای نشانگر این است که اردبیل در خصوص گسترش سامانه‌های نوین آبیاری نسبت به سالهای گذشته بسیار موفق عمل کرده است.

خلیل نیکشاد

به گزارش شهرخوان، آئین آغاز فازهای شش‌گانه عملیات پروژه اراضی پایاب سد سرخاب با حضور نمایندگان مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و فرماندار شهرستان نیر و دیگر مسئولین ارشد استانی و شهرستانی برگزار شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در این آئین گفت: جهاد کشاورزی استان نهاد تولید است و به منظور تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی برنامه‌های خود را توانمند وهدفمند طراحی می‌کند و به مرحله اجرا می‌گذارد.

خلیل نیکشاد افزود: سامانه های نوین آبیاری تحت فشار قبل از سال 97 بطور متوسط 500 هکتار در سال بود در حالی که همین روند در سال گذشته به 1288 هکتار رسیده است که این امر گویای این واقعیت است که استان اردبیل در خصوص گسترش سامانه‌های نوین آبیاری نسبت به سالهای گذشته بسیار موفق عمل کرده است.

آبیاری

وی بیان کرد: آمار و ارقام موثق و اعتبارات جذب شده نیز در این خصوص نشان می‌دهد که در طی سال گذشته 250 درصد روند تجهیز اراضی به سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار نسبت به سال‌های گذشته رشد داشته است.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی به زودی تعداد 600 راس نژاد برتر و پربازده دام سبک و سنگین با صرفه اقتصادی به استان اردبیل تحویل داده خواهد شد.

مقرون به صرفه نبودن شغل دامداری از لحاظ اقتصادی

مرتضی رضایی افزود: اقتصاد برخی روستاها عمدتا ً بر دامداری استوار است ولی متاسفانه به دلیل تاخیر افتادن برنامه‌های اصلاح دام این شغل از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست و سال بسال از جمعیت این روستا وروستاهای مشابه آن کاسته می‌شود.

چرای دام

رشد و شکوفایی صنعت دامپروری در برخی از روستاها

وی بیان کرد: برای رونق دامداری در اینگونه روستاها سفارش چندین گونه نژاد برتر و پربازده دام سبک و سنگین با صرفه اقتصادی داده شده است که امیدواریم با سعی واهتمام مسئولان و پیگیری های لازم در آینده ای نزدیک شاهد رشد و شکوفایی صنعت دامپروری دراین روستاها باشیم.

رضایی افزود: با برگزاری کارگاه‌های آموزشی وفنی در ابتدا اصول نگهداری از نژادهای پربازده از لحاظ شیر و گوشت به روستائیان آموزش داده خواهد شد و پس از اینکه به اصول و روش‌های بهینه پرورش این دام‌ها آگاهی و اشرافیت یافتند دام‌های اصلاح شده با نژاد مرغوب در اختیار آنان قرار خواهد گرفت.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی نیز از تامین منابع ریالی اجرای این طرح خبر داد و گفت: منابع مالی اجرای این طرح از محل منابع داخلی وزارت جهاد کشاورزی تامین شده است و امیدواریم با تامین منابع ارزی اجرای این طرح سرعت گیرد.

 

اخبار استان اردبیل | خلیل نیکشاد | جهاد کشاورزی | آبیاری نوین



دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up