• شناسه خبر : 11381
  • تاریخ انتشار : 28 مرداد 1398 - 11:17

مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: باید مدیریت بازار فروش و جریان‌سازی بازار با خرید تضمینی محصولات کشاورزی انجام گیرد و باید با راهبرد نوین از نظام سنتی به مدیریت بازار مدرن وارد شویم که برای تحقق آن باید تمامی اتحادیه‌ها و تشکل‌ها به‌صورت تخصصی به این موضوع ورود کنند.

خلیل نیکشاد

به گزارش شهرخوان، مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگاران، در اردبیل اظهار کرد: سطح زیر کشت باغات برای عموم میوه‌جات دانه‌دار و هسته‌دار در استان اردبیل ۳۹ هزار هکتار بوده که از این مقدار ۱۴هزار هکتار آن مربوط به محصول سیب است و طبق پیش‌بینی‌های انجام یافته در سال‌جاری ۲۲۰هزار تن سیب در استان اردبیل تولید خواهد شد.

آغاز برداشت محصول سیب از نیمه دوم شهریور ماه

وی افزود: پیک برداشت این محصول از نیمه دوم شهریور ماه آغاز می‌شود و تا اواخر مهرماه ادامه دارد و پس از این زمان به‌صورت معنی‌دار وارد چرخه صادرات خواهد شد و در جهت جلوگیری از مشکلات در فروش این محصول مکاتبات لازم با سایر استان‌ها در خصوص میزان تولید سیب در استان اردبیل انجام شده است.

میوه سیب

جلوگیری از افت قیمت و ضرر و زیان کشاورزان

نیکشاد ادامه داد: در کنار آن برای جلوگیری از افت قیمت و ضرر و زیان کشاورزان هماهنگی‌های لازم با سازمان صنعت، معدن و تجارت در راستای صادرات این محصول به کشورهای هدف انجام یافته است.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان اردبیل با اشاره به کمبود صنایع تبدیلی استان در خصوص محصول سیب عنوان کرد: در حال حاضر مجوز بیش از یک و نیم میلیون تن صنایع تبدیلی انواع محصولات کشاورزی توسط مدیریت صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی در استان اردبیل صادر شده و متاسفانه در خصوص سیب و صنایع تبدیلی مرتبط با آن همانند کارخانجات کنسانتره، پودر میوه، میوه خشک کنی، آب میوه‌گیری و سایر تکنولوژی‌های روز در دنیا با کاستی و ضعف جدی مواجه هستیم.

زمین کشاورزی

وی بیان کرد: سیاست‌های هدایتی و حمایتی از سرمایه‌گذارانی که قصد ورود در حوزه صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی را داشته باشند انجام می‌گیرد تا از خام فروشی محصولات کشاورزی جلوگیری شود و در کنار آن باعث افزایش ارزش افزوده و اشتغال‌زایی در استان خواهد شد.

صدور مجوز تولید ۱۴۰ هزار تن صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی در سال گذشته

نیکشاد با اشاره به صدور مجوز برای تولید ۱۴۰ هزار تن صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی در سال گذشته تصریح کرد: در سال گذشته مجوز تولید ۱۴۰ هزار تن صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی و برای ۸۰ هزار تن نیز پروانه بهره‌برداری صادر شده و هدفمندی برای سال جاری نیز ۱۲۰هزار تن است.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان اردبیل تشریح کرد: در حوزه محصولات کشاورزی باید بعضی سیاست‌های حمایتی که فرابخشی است و در ارتباط با سایر وزارتخانه ها اعمال شود و هماهنگی‌های لازم بین دستگاه‌های مرتبط انجام گیرد همانند ارائه تسهیلات بانکی کم‌بهره که نظام بانکی باید اهتمام بیشتری در این خصوص داشته باشد.

وی ادامه داد: ضوابط و مقررات گمرکی مساله دیگری است که در خصوص تعرفه‌ها و عوارضی که برای صادرات و واردات محصولات کشاورزی در زمان‌های مختلف اعمال می‌شود مورد توجه قرار گیرد و تامین سرمایه در گردش مورد نیاز برای صادرکنندگان نیز یکی دیگر از موارد حمایتی از این بخش بوده است.

وارد  شدن با راهبرد نوین از نظام سنتی به مدیریت بازار مدرن

نیکشاد گفت: در کنار این موارد باید مدیریت بازار فروش و جریان‌سازی بازار با خرید تضمینی محصولات کشاورزی انجام گیرد و باید با راهبرد نوین از نظام سنتی به مدیریت بازار مدرن وارد شویم که برای تحقق آن باید تمامی اتحادیه‌ها و تشکل‌ها به‌صورت تخصصی به این موضوع ورود کنند و علاوه بر آن ورود محصولات کشاورزی به بازار بورس نیز یکی دیگر از از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.


اخبار استان اردبیل | خلیل نیکشاد | جهاد کشاورزی استان اردبیل | بازار مدرندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up