• شناسه خبر : 11473
  • تاریخ انتشار : 31 مرداد 1398 - 02:05

خال‌های گوشتی از جمله زائده‌های پوستی محسوب می شوند که نام های مختلفی برای آن انتخاب شده است و دلایل متعددی برای بروز آن نیز آورده می شود؛ امروز قصد داریم تا به بررسی علل ایجاد خال گوشتی بر روی پوست بپردازدیم.

خال
زائده‌های گوشتی از تومور‌های خوش خیم روی پوست شروع می‌شوند.

خال‌های گوشتی از جمله زائده‌های پوستی محسوب می شوند که نام های مختلفی برای آن انتخاب شده است و دلایل متعددی برای بروز آن نیز آورده می شود؛ امروز قصد داریم تا به بررسی علل ایجاد خال گوشتی بر روی پوست بپردازدیم.

خال‌های گوشتی زائده‌های روی پوست هستند که اغلب کوچک، قهوه‌ای رنگ و بدون درد بوده و می توانند در نواحی مختلف پوست ظاهر شوند.

در اصطلاح علمی به زائده‌های گوشتی آکروکوردون نیز گفته می‌شود که در زنان و مردان به یک میزان شایع است.

انواع خال‌های گوشتی

خال‌های گوشتی مادرزادی که بیشتر به رنگ قهوه‌ای یا مشکی دیده می‌شوند در بدو تولد یا مدت کمی پس از تولد روی پوست افراد ایجاد می‌شوند؛ شکل این دسته از خال‌های گوشتی گرد یا بیضی شکل است، اما اندازه آن‌ها متغیر است.

h464

خال‌های گوشتی مادرزادی کوچک کمتر از ۱/۵ سانتی متر است، اندازه متوسط آن‌ها حدود ۱۰ سانتی متر است؛ معمولا این دسته از خال‌های گوشتی روی نواحی پایین بدن ظاهر می‌شوند.

اگر این دسته از خال‌های گوشتی روی گردن، سر و ستون فقرات ظاهر شوند، نگران کننده است.

خال های قهوه ای رنگ

خال‌های گوشتی اکتسابی که معمولا افراد در طول زندگی خود به آن دچار می‌شوند، شامل رنگ‌هایی مانند قهوه‌ای و صورتی کم رنگ است.

h462

هرچه رنگ پوست فرد تیره‌تر باشد، رنگ خال‌های گوشتی نیز تیره‌تر است و این خال‌های گوشتی می‌توانند صاف، گرد، سفت و یا سخت باشند.

خال های بعد از بلوغ نشانه چیست؟

خال‌های گوشتی باید مورد بررسی قرار بگیرند، به خصوص اگر بلافاصله پس از بلوغ ایجاد شوند که ممکن است نشانه‌ای از سرطان پوست تلقی شود.

خال‌های دیسپلاستیک نوعی از خال‌های اکتسابی هستند که تا بعد از دوران بلوغ، اثری از خود نشان نمی‌دهند؛ این خال‌ها غیر شایع هستند، زیرا شکل آن‌ها گرد نیست، شکل آن‌ها مواج و معمولا مسطح، اندازه آن‌ها کوچک و معمولا قهوه‌ای رنگ است.

احتمال سرطانی شدن خال‌ها در این حالت نیز وجود دارد که برای اطمینان بیشتر باید به متخصص پوست مراجعه شود.

کک و مک؛ نوع دیگری از خال‌های اکتسابی است؛ لکه‌های ایجاد شده روی پوست را کک و مک می‌گویند.

تاثیر اشعه خورشید در کک و مک

این کک و مک‌ها در فصل زمستان محو می‌شوند، زیرا ملانین در طول زمستان تولید نمی‌شود؛ اشعه‌های خورشید نیز می‌توانند در ایجاد لکه‌های پوستی و کک و مک موثر باشند.

خال‌های هاله‌ای نوع دیگری از خال‌های اکتسابی هستند که مانند حلقه سفید رنگ در دوران کودکی و اوایل بلوغ ایجاد می‌شود.

خال

علل شایع ایجاد خال گوشتی

اشعه ماورای بنفش یا UV

اشعه ماورای بنفش نور خورشید از جمله قوی‌ترین اشعه‌های موثر نور خورشید روی زندگی بشر است؛ در طول فصل تابستان، اشعه ماورای بنفش خورشید بیشتر به سطح بدن می‌رسد و این خال‌ها پر رنگ‌تر می‌شوند؛ حتی ممکن است اشعه خورشید سبب رشد این دسته از خال‌ها در سطح پوست افراد شود.

اما دیده شده که در فصول سرد سال، به علت کاهش تابش نور خورشید این خال کم رنگ شده و کاهش پیدا می‌کند؛ نظریه‌ای وجود دارد که بیان می‌کند افزایش رسیدن اشعه ماورای بنفش خورشید به سطح زمین سبب ایجاد جهش‌های قابل توجهی در سلول‌های پوست افراد می‌شود که این جهش‌ها خود سبب به وجود آمدن خال‌های گوشتی می‌شود.

افزایش سن

با افزایش سن، سلول‌های بدن رشد کندتری پیدا می‌کنند و در نهایت رشد آن‌ها متوقف می‌شود، مواد شیمیایی بدن تغییر می‌کند و مو‌ها در سنین کهن سالی از دست می‌روند، با افزایش وزن روبرو می‌شویم و پوست بدن چین و چروک پیدا می‌کند. افراد مسن اغلب با خال‌های گوشتی و افزایش تعداد و حجم آن‌ها روبرو هستند. هنوز هم ارتباط بین خال‌های گوشتی و سال‌خوردگی پیدا نشده است.

اما آن چه مشخص است این است که خال‌های گوشتی معمولا خطرناک نیستند، اما توصیه می‌شود که در صورت مشاهده این خال‌ها حتما به متخصص پوست مراجعه شود تا بررسی‌های لازم روی آن انجام شود.

زنتیک در رشد خال‌های گوشتی روی پوست نقش دارد

زمینه ژنتیکی یکی از مهم‌ترین عواملی است که در رشد خال‌های گوشتی روی پوست نقش دارد؛ اکثر افراد بدون داشتن هیچ گونه خال گوشتی به دنیا می‌آیند، اما در طول زندگی خود به این دسته از خال‌ها مبتلا می‌شوند.

تحقیقات نشان داده است که اگر پدر یا مادر شما دارای خال‌های گوشتی بزرگ در سطح پوست خود باشند، شما نیز بسیار مستعد ابتلا به این خال‌ها در طول زندگی خود هستید.

بیماری

اگرچه بیماری‌های اندکی شناخته شده اند که عوارض آن‌ها ایجاد خال‌های گوشتی باشد، اما بیماری ژنتیکی خاصی در این خصوص وجود دارد. بیماری دیسپلاستیک نوی (Dysplastic nevi) که به نوعی خال‌های گوشتی است که افراد مبتلا با آن دنیا می‌آیند و رشد می‌کنند.

خال‌های گوشتی حاصله از این بیماری بزرگ‌تر و تیره رنگ‌تر است؛ متاسفانه افراد مبتلا به این بیماری، حدود ۱۰۰ خال گوشتی در سراسر بدن خود دارند که این افراد باید بسیار مراقب باشند تا به سرطان پوست (ملانوما) مبتلا نشوند.

بارداری

به گزارش تیتر شهر، طی بارداری مشکلاتی از قبیل استفراغ و کاهش سیستم ایمنی بدن برای مادر ایجاد می‌شود هم چنین به علت تغییرات شیمیایی و هورمونی و بیولوژیکی، زنان باردار بسیار در معرض ابتلا به خال‌های گوشتی هستند؛ این خال‌های گوشتی تیره است و در نواحی مانند گردن بیشتر ایجاد می‌شوند.

باردار


اخبار سلامت | پوست | خال دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up