• شناسه خبر : 11621
  • تاریخ انتشار : 04 شهریور 1398 - 02:09

بیماری ها دندان به واسطه درد زیادی که معمولا ایجاد می کنند، شناخته شده هستند. همه ما هر از گاهی ممکن است از دندان درد رنج ببریم. در بیشتر مواقع، درد دندان شدید و آزاردهنده است.

دندان درد

شهرخوان: پس از مواجهه با دندان درد قطعا نخستین اقدامی که قصد دارید در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهید، درمان این شرایط است. خوشبختانه داروهای مسکن بسیاری در دسترس هستند که می توانند به کاهش درد کمک کنند.

برای تسکین درد دندان نیاز به داروهای مسکن

دندان درد به دلایل مختلفی، مانند پوسیدگی دندان، شکستگی یا ترک خوردگی دندان، آبسه ها، عصب ملتهب دندان، سینوزیت، التهاب حاد لثه و غیره شکل می گیرد. درمان نیز به شناسایی دلیل زمینه درد و میزان آسیب دیدگی بستگی دارد. اما دلیل دندان درد هرچه که باشد، شما برای تسکین آن به داروهای مسکن نیاز دارید.

دندان

بهترین داروهای مسکن

به طور کلی، شیوه عملکرد داروهای مسکن این گونه است که مغز را فریب داده و این گونه به نظر می رسد که درد دیگر از طریق اعصاب منتقل نمی شود یا التهاب را کاهش می دهند. زمانی که دو نوع داروی مسکن را مصرف می کنید، قطعا بهترین نتایج را کسب خواهید کرد، اما داروهایی باید با هم ترکیب شوند که موجب عوارض جانبی شدید نمی شوند. در ادامه با برخی از بهترین داروهای مسکن برای تسکین درد دندان بیشتر آشنا می شویم.

قرص

ایبوپروفن یا کتوپروفن

ایبوپروفن از بهترین داروهای مسکن برای کاهش درد دندان است. این یک داروی ضد التهاب بدون استروئید است. ایبوپروفن با نام های مختلفی مانند موترین، ادویل و نوروفن به فروش می رسد. کتوپروفن نیز تحت نام های تجاری مختلف یا نام واقعی خود به فروش می رسد. اگر به آسم مبتلا هستید باید از مصرف کتوپروفن پرهیز کنید.

آسپرین

آسپرین یکی از داروهای پر مصرف در جهان است که التهاب و تب را کاهش می دهد. آسپرین یکی از بهترین داروهای مسکن برای درد دندان است، اما اگر یکی از دندان های خود را کشیده اید، مصرف آسپرین به واسطه خواص ضد لخته شدن خون یا رقیق کنندگی خون توصیه نمی شود. پس از انجام عمل جراحی یا کشیدن دندان مصرف آسپرین توصیه نمی شود.

استامینوفن/پاراستامول

استامینوفن اگرچه تاثیری بر کاهش التهاب ندارد، اما انتقال پیام های درد به مغز را متوقف می کند. این داروی مسکن برای افرادی که نمی توانند آسپرین مصرف کنند، مفید است. همچنین، شما می توانید استامینوفن را با آسپرین یا هر داروی ضد التهاب غیر استروئیدی دیگر ترکیب کنید. این ترکیب می تواند تاثیر بهتری در تسکین درد دندان داشته باشد. البته به این نکته توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد استامینوفن می تواند به آسیب کبدی منجر شود، به ویژه زمانی که با مسکن های دیگر ترکیب شود.

ژل ها، خمیرها و مایعات بدون نسخه

ژل ها، خمیرها و مایعات ضد درد بدون نسخه نیز می توانند به تسکین درد دندان کمک کنند. تنها مشکل استفاده از چنین محصولاتی تسکین کوتاه مدت درد است.

 

داروهای شبه افیونی

مورفین یکی از شناخته شده‌ترین موارد در این زمینه است. هرچه مورفین بیشتری مصرف کنید، درد بیشتر از بین می رود، اما این شرایط با برخی عوارض جانبی خطرناک نیز همراه است. بر همین اساس، داروهای مخدر تنها برای بازه های زمانی کوتاه استفاده می شوند و به ندرت برای مشکلات دندانی تجویز می شوند.

مسکن های طبیعی برای دندان درد

جدا از داروهایی که در بالا به آنها اشاره شد، برخی گزینه های طبیعی نیز برای تسکین درد دندان نیز وجود دارند. بی تردید، بهترین گزینه مراجعه به دندانپزشک و شناسایی دلیل اصلی بروز درد در دندان است، اما اگر به دندانپزشک دسترسی ندارید می توانید این گزینه های طبیعی را برای تسکین موقت درد مد نظر قرار دهید.

نمک و فلفل

زمانی که با درد شدید دندان مواجه هستید، ترکیب نمک و فلفل می تواند به تسکین این شرایط کمک کند. نمک و فلفل از خواص ضد التهاب، ضد باکتری و تسکین درد برخوردار هستند. نسبت مساوی از نمک و فلفل را ترکیب کرده و چند قطره آب به آن اضافه کنید تا یک خمیر شکل بگیرد. این خمیر را روی دندان تحت تاثیر قرار گرفته خود قرار دهید و اجازه دهید برای مدتی به همین حالت باقی بماند.

فلفل دلمه ای

سیر

سیر می تواند به عنوان یک مسکن خوب برای درد دندان عمل کند. سیر یک آنتی بیوتیک طبیعی است و از خواص دارویی برخوردار است. شما می توانید از پودر سیر استفاده کرده یا یک حبه سیر را له کرده و همراه با فلفل سیاه یا نمک روی ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته قرار دهید. همچنین، شما می توانید یک یا دو حبه سیر را برای کمک به کاهش درد بجوید.

سیر

میخک

میخک از خواص بی حس کننده، آنتی اکسیدان، ضد باکتری و ضد التهاب بهره می برد که آن را به یک مسکن طبیعی برای درد دندان و مبارزه با عفونت تبدیل می کند. شما می توانید روغن میخک را با آب ترکیب کرده و از آن برای شستشوی دهان خود استفاده کنید یا یک تکه پنبه را به روغن میخک آغشته کرده و روی دندان تحت تاثیر قرار گرفته بمالید. همچنین، شما می توانید میخک را آسیاب کرده و آن را با روغن زیتون ترکیب کرده و روی دندان مشکل‌ساز قرار دهید.

میخک

پیاز

پیاز از خواص ضد میکروب و ضدعفونی کننده برخوردار است که به کنترل درد دندان کمک می کند. پیاز میکروب ها را از بین می برد و درد را تسکین می دهد. اگر با احساس درد در دندان خود مواجه هستید می توانید پیاز بجوید یا یک برش از آن را روی دندان تحت تاثیر قرار گرفته بگذارید.

پیاز

آب نمک گرم

ترکیب آب گرم و نصف قاشق نمک می تواند به تسکین درد دندان کمک کند. شستشوی دهان با این ترکیب به کاهش التهاب و تورم کمک می کند. همچنین، آب نمک به از بین بردن میکروب ها کمک می کند.

آب نمک


اخبار سلامت | دندان | درمان دندان درددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up