• شناسه خبر : 14223
  • تاریخ انتشار : 14 شهریور 1402 - 07:54

در میان آموزه‌های تشیع زیارت قبر شریف امام حسین علیه السلام در طول سال پنج زمان مخصوص دارد؛ اول رجب، نیمه رجب، نیمه شعبان، ایام عرفه و اربعین پنج موعد مورد سفارش اهل بیت علیهم السلام برای زیارت هستند.

تصویری از قدیمی ترین پیاده روی اربعین
شهرخوان: در میان آموزه‌های تشیع زیارت قبر شریف امام حسین علیه السلام در طول سال پنج زمان مخصوص دارد؛ اول رجب، نیمه رجب، نیمه شعبان، ایام عرفه و اربعین پنج موعد مورد سفارش اهل بیت علیهم السلام برای زیارت هستند.

بر اساس نقل‌های تاریخی نیز از گذشته‌های بسیار دور و در دوره حیات ائمه هدی (ع) نیز در این ایام خاص سنت پیاده‌روی به قصد زیارت وجود داشته است.

سنتی که معمولا از نجف و با زیارت امام علی علیه السلام آغاز می‌شده است.

بسیاری از فشارهای دستگاه‌های حاکم علیه شیعیان و زوار نیز در همین مقاطع زمانی در طول سال صورت می‌گرفت که برجسته‌ترین آنها توسط دستگاه عباسی و در دوره خلافت متوکل در نیمه قرن سوم هجری صورت گرفت.

با این وجود در هر زمانی عده‌ای از عشاق اهل بیت عصمت و طهارت با به جان خریدن مشکلات و مجازات‌ها با پای پیاده راهی حرم مطهر امام حسین علیهم السلام می‌شدند.

در ادامه تصویری قدیمی از پیاده‌روی اربعین حسینی در جاده های خاکی با کمترین امکانات در سال ٢٠٠٣ میلادی را مشاهده می‌کنید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up