• شناسه خبر : 14531
  • تاریخ انتشار : 08 شهریور 1401 - 07:13

سنگ جذاب فیروزه از جمله محبوب‌ترین سنگ‌های تزئینی است که مردم سراسر دنیا از آن برای جواهرات خود استفاده می‌کنند.

RE13 224

این سنگ از قرن‌ها قبل از میلاد مسیح شناخته شده و از آن به عنوان سنگ محافظ یاد می‌کردند. سنگ فیروزه بیشتر به خاطر رنگ‌های جذاب خود شناخته می‌شود که بسته به هر منطقه رنگ آن متفاوت خواهد بود. گاهی اوقات سنگ فیروزه پس از مدتی استفاده جذابیت رنگی خود را از دست می‌دهد که اصطلاحا به آن سنگ فیروزه مرده می‌گویند.

سنگ فیروزه مرده چیست؟

زمانی که یک سنگ فیروزه به مرور زمان و به دلیل قرار گرفتن در شرایط خاص، رنگ اولیه خود را از دست داده و به سمت سبز تیره تغییر رنگ پیدا می‌کند، به آن سنگ فیروزه مرده می‌گویند. این سنگ ارزش فیروزه اولیه را نداشته و باید آن را احیا کنید تا دوباره فیروزه آبی و زیبایی در اختیار داشته باشید.

از جمله عواملی که باعث از دست رفتن رنگ فیروزه می‌شود عبارتند از:

  • نور مستقیم خورشید: چنانچه سنگ فیروزه برای مدت زمان طولانی در معرض تابش نور خورشید قرار گیرد، رنگ خود را از دست داده و کدر می‌شود. با توجه به این حساسیت بالا در برابر تابش نور خورشید، لازم است اطمینان حاصل کنید که سنگ فیروزه خود را برای ضد عفونی کردن در برابر سنگ فیروزه قرار نمی‌دهید.
  • حرارت بالا: گذاشتن سنگ فیروزه بر روی بخاری، گاز یا هر وسیله دیگری که از خود گرما تولید می‌کند، طول عمر سنگ را کاهش خواهد داد و پس از مدتی زمینه تغییر رنگ آن را فراهم می‌سازد.
  • آب داغ: اگر انگشتر فیروزه استفاده می‌کنید، باید دقت بیشتری در طول آشپزی و امور روزمره داشته باشید. در صورتی که قصد دارید برای استحمام به حمام رفته و یا با آب داغ ظرف‌ها را بشویید، باید جواهرات فیروزه را از دست خارج کرده و پس از اتمام کار دوباره از آن‌ها استفاده کنید زیرا آب داغ تاثیر بسیار بدی بر روی رنگ فیروزه خواهد گذاشت.
  • روغن: روغن هم از جمله مواد مضر برای رنگ سنگ فیروزه است که معمولا در طول آشپزی ممکن است با سطح جواهرات فیروزه تماس داشته باشد.
  • لوزام آرایشی: اسانس موجود در لوازم آرایشی بانوان تغییر رنگ فیروزه را در پی خواهد داشت از همین رو همیشه هنگام آرایش کردن، جواهرات فیروزه را از دستان خود در آورده و پس از اتمام کار به دست کنید.
  • مواد شیمیایی: مواد اسیدی و مواد شیمیایی که برای سفید کردن بخش‌های مختلف منزل مورد استفاده قرار می‌گیرند، تاثیر بسیار بدی در سنگ فیروزه خواهد داشت. اگر تنها چند بار این مواد با سطح سنگ فیروزه برخورد پیدا کنند، رنگ آن تغییر پیدا کرده و از زیبایی جواهرات شما می‌کاهد.

با توجه به این موارد بهترین راه حلی که به شما کمک خواهد کرد تا از تغییر رنگ فیروزه جلوگیری کنید، دوری از این شرایط است. همیشه در طول آشپزی، تمیز کاری منزل، آرایش کردن و … جواهرات فیروزه را در کشوی میز خود قرار دهید تا هیچ عاملی خارجی در تماس با آن‌ها نباشد. در صورتی که سنگ فیروزه مرده باشد، با چندین روش می‌توان آن‌ها را احیا کرد اما این روش‌ها همیشه صد در صد جوابگو نخواهند بود و شاید رنگ جذاب اولیه فیروزه هیچ وقت تکرار نشود.

RE13 225

خرید سنگ فیروزه اصل

با توجه به افزایش تقاضا در بازار و محبوبیت بسیار بالای سنگ فیروزه، سنگ‌های تقلبی زیادی به اسم سنگ فیروزه فروخته می‌شوند که ممکن است خریداران پس از استفاده از فیروزه متوجه تقلبی بودن آن شوند که دیگر دیر خواهد بود. برای اینکه خیال شما بابت اصل بودن سنگ فیروزه راحت باشد، بهتر است خرید خود را از فروشگاه‌های شناخته شده و مطرح مانند کارما انجام دهید که سال‌ها در این زمینه فعال بوده و سابقه درخشانی در فروش جواهرات فیروزه و سنگ‌های اصل و همچنین دستبند فیروزه  و گردنبند فیروزه دارند. این فروشگاه‌ها معمولا قیمتی بهتر از سایر فروشندگان ارائه داده و با صرف هزینه‌ای معقول، بهترین سنگ فیروزه در اختیارتان قرار می‌گیرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up