• شناسه خبر : 15538
  • تاریخ انتشار : 20 آبان 1398 - 10:53

یک فوق تخصص گوارش گفت: شایع‎ترین علامت زخم معده، درد سردل است که بعد از خوردن غذا نیز تشدید می‌شود، از این رو نسبت به این مهم نباید بی ‎توجه بود.

معده

 

زخم معده چه علائمی دارد؟

 

معده

 

دقیق‌‏ترین شیوه تشخیص، استفاده از روش آندوسکوپی است که در کنار این، علائم بالینی نیز می‎تواند کمک بسیاری در تشخیص درست داشته باشد.

شهرخوان، دکتر ستار جعفری در خصوص زخم معده، اظهار کرد: معده در حالت طبیعی دارای پیوستگی است، اگر در هر قسمتی، این پیوستگی از بین برود باعث ایجاد زخم می‌شود؛ به ‌طوری ‌که اگر عمیق

باشد زخم و اگر سطحی باشد خراش گفته می‎شود.

در حقیقت معده یک مکانیزم دفاعی با ترشح مواد قلیایی برای بدن ایجاد می‎کند و هر کجا این سد حفاظتی از بین برود، سبب بروز مشکل می‌شود.

علامت‎های زخم معده

 

معده

 

وی افزود: از دیگر علامت‎های زخم معده می‎توان به حالت تهوع، پری سر دل و کاهش اشتها اشاره کرد.

در صورتی‌ که زخم وضعیت خوبی نداشته باشد و در حالت بدخیم باشد در آن زمان کاهش اشتها طولانی‏‌تر می‌شودو فرد بیمار دچار استفراغ‏‏‌های خونی می‌شود.

البته در حالت خوش‌خیم نیز امکان خونریزی وجود دارد که به دو صورت خود را نشان می‌دهد یا اینکه فرد خون بالا می‎آورد یا اینکه مدفوع او سیاه‎رنگ می‌شود.

دقیق‌‏ترین شیوه تشخیص زخم معده چیست؟

 

یبوست معده

 

جعفری در خصوص تشخیص این بیماری، تصریح کرد: دقیق‌‏ترین شیوه تشخیص، استفاده از روش آندوسکوپی است که در کنار این، علائم بالینی نیز می‎تواند کمک بسیاری در تشخیص درست داشته باشد.

به همین دلیل کسانی که در ناحیه سر دل، درد دارند حتما به پزشک مراجعه کنند پزشک نیز بعد از گرفتن شرح‌ حال بیمار در صورت نیاز آندوسکوپی می‌کند.

البته در افراد بالای 50 سال در صورت نداشتن علائم خطر نیز از آندوسکوپی استفاده می‌شود.

علت عمده ایجاد خم معده چیست؟

 

معده

 

این فوق‌تخصص با اشاره به عوامل موثر در ایجاد زخم معده، عنوان کرد: عمده علت ایجاد زخم معده مصرف داروهای مسکن غیراستروئیدی نظیر آسپرین و ژلوفن است.

همچنین نوعی میکروب‎ مکانیزم دفاعی در برابر اسید معده به وجود می‌آورد که اگر ریشه‎کن نشود سبب بروز زخم معده می‌شود.

البته گاهی عوامل ناشناخته‌ای باعث زخم معده، می‌شوند.

ناگفته نماند که زخم اثنی‌عشر در جوانان بیشتر و زخم معده، در سن‎های بالاتر مشاهده می‌شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up