• شناسه خبر : 18839
  • تاریخ انتشار : 25 آبان 1398 - 07:23

تهران، رشت، مشهد، شیراز، تبریز، اهواز، اصفهان، بوشهر، کرج، کرمانشاه، لامرد، یاسوج، همدان،سیرجان، زاهدان و … از جمله شهرهایی هستند که معترضین به خیابان ها آمده و خودروهایشان را به نشانه اعتراض خاموش کردند.

اعتراض

شهرخوان: در اعتراض به دو نرخی شدن و افزایش شدید قیمت بنزین، مردم شهرهایی از ایران به خیابان ها آمدند و اعتراض خود را نشان دادند.

تهران، رشت، مشهد، شیراز، تبریز، اهواز، اصفهان، بوشهر، کرج، کرمانشاه، لامرد، یاسوج، همدان،سیرجان، زاهدان و … از جمله شهرهایی هستند که معترضین به خیابان ها آمده و خودروهایشان را به نشانه اعتراض خاموش کردند.

شعار اصلی معترضین در تمامی این شهرها پیرامون مساله گرانی بنزین بود و هموطنان در سراسر کشور خواستار بازگشت بنزین به نرخ سابق بودند.

خاموش کردن خودرو توسط معترضین

در شهر رشت این تجمع در حوالی تقاطع گاز انجام شد و خاموش کردن خودرو توسط معترضین ترافیک بسیار شدیدی را رقم زد. معترضین در این تجمع با شعارهایی نظیر «ما مردمیم نه اوباش، بنزین باید ارزان شه» به گرانی های اخیر واکنش نشان دادند.

این تجمع با درگیری های جزیی همراه بود اما تا این لحظه گزارشی در خصوص خسارات جانی اعلام نشده است.

پلیس حضور چشمگیری در این محدوده داشت و تا این لحظه امنیت پمپ های بنزین را در سطح شهر رشت حفظ کرده است.

یک نفر در سیرجان کشته شد

در همین راستا برخی خبرگزاری ها از جمله ایسنا از کشته شدن یک نفر در تجعات سیرجان خبر دادند.

محمد محمودآبادی در خصوص تجمعاتی که در شهرستان سیرجان طی شب گذشته پس از افزایش قیمت بنزین رخ داده گفت: شهرستان سیرجان از ساعت ۲۲ شب گذشته تاکنون در آرامش کامل و رفت و آمد برقرار است و امروز هیچ اتفاقی رخ نداده است.

تجمع مسالمت‌آمیز مردم سیرجان

وی با اشاره به تجمع مسالمت‌آمیز مردم سیرجان در شب گذشته، عنوان کرد: متاسفانه عده‌ای از این تجمع مسالمت‌امیز سوء استفاده کردند و یکسری اموال عمومی را تخریب و به برخی پمپ بنزین‌ها خسارتی وارد کرده و قصد داشتند به مخازن اصلی شرکت نفت دسترسی داشته باشند و آنها را به آتش بکشند که با مقاومت نیروهای امنیتی، انتظامی، سپاه و بسیج روبرو و عقب نشینی کردند.

سرپرست ویژه فرمانداری سیرجان ادامه داد: در این میان یکسری افراد مجروح شدند که در حال بررسی این موضوع هستیم که این افراد به چه شکل مجروح شدند و نمی‌توانیم با یقین صد در صدی گفت که با تیر مستقیم نیروهای امنیتی یا از جای دیگر مجروح شدند.

زیرا برخی‌ها از پشت و برخی نیز از بغل ضربه خوردند ضمن آنکه تاکید داریم که هیچ کدام از نیروهای امنیتی دستور شلیک مستقیم را نداشتند و فقط برای حفاظت از مخازن حساس سوخت کشور مجوز شلیک تیر هوایی را داشتند که این کار را نیز انجام داده‌اند.

محمودآبادی افزود: متاسفانه یک نفر در این ماجراها کشته شده اما هنوز دلیل کشته شدن این فرد مشخص نیست که تیر خورده یا خیر و اکنون در پزشکی قانونی شهرستان سیرجان در حال بررسی این موضوع هستیم و هر زمانی که دلیل فوت این شخص مشخص شود، اعلام خواهیم کرد ضمن آنکه باید عنوان کرد که این فرد از مردم عادی بوده است.

نگاهی به سایر شهرها

بنا بر گزارش های دریافتی از خبرگزاری ها در بیش از ۲۰ شهر ایران تجعات اعتراضی در پی افزایش قیمت بنزین رخ داد.

مردم همدان تجمعی همراه با سکوت را در محدوده میدان امام خمینی (ره) شکل دادند.

شهریار، بهارستان، رباط کریم، قدس، دماوند و پردیس نیز شاهد تجمع آرام مردم بود.

در کرج نیز در برخی مناطق شهر از جمله آزادگان، ۴۵ متری کاج به سمت گوهردشت، شاهد تجمع آرام مردم هستیم.

گچساران، شوشتر و برخی شهرهای دیگر نیز شاهد تجعات مردم در اعتراض به گرانی بنزین بودند.

حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران پس از افزایش قیمت بنزین ازاد به ۳۰۰۰ تو وعده داده است که درآمد به دست آمده از افزایش قیمت بنزین صرف «طبقه محروم» جامعه خواهد شد.

رئیس جمهوری ایران گفته است که افزایش قیمت بنزین «به نفع مردم و اقشار تحت فشار جامعه بوده و می‌ تواند در حل مشکلات آنان مفید و موثر باشد.»

رسانه های ایران گزارش داده اند که تصمیم اخیر دولت بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا اتخاذ شده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up