• شناسه خبر : 19194
  • تاریخ انتشار : 05 آذر 1398 - 11:16

دودکردن اسپند سالیان درازی است که در میان ایرانیان مرسوم است.این خواص اسپند به علت وجود آلکالوئید های بتا کربولین و ترکیبات فلاوونوئیدی است.

تیروئید

 

این ماده تاثیر سودمندی بر تیروئید دارد

 

اسپند

 

شهرخوان، یافته های محققان مرکز تحقیقات جهاد دانشگاهی قم و پژوهشگاه رویان نشان می دهد که می توان از عصاره اسپند برای ایجاد مدل های کم کاری تیروئید استفاده کرد.

چنین مدل هایی می توانند مطالعه بر روند بروز و درمان این بیماری را تسهیل کنند.

گرچه نسل های گذشته اسپند را با نیت دور کردن چشم زخم بر آتش می ریختند اما امروزه مشخص شده که این گیاه دارای خواص ضد باکتریایی،ضد قارچی، ضد سرطانی و دارای آنتی اکسیدان های متعدد است.

تاثیر عصاره اسپند بر تیروئید

 

تیروئید

 

با توجه به خواص این ترکیبات سوالی مطرح می شود که آیا این گیاه می تواند بر ترشحات غده تیروئید موثر باشد؟

برای پاسخ به این پرسش، مهدی احمدی فر، علی محمد عینی و همکارانشان در مرکز تحقیقات جهاد قم و پژوهشگاه رویان، تحقیقی انجام دادند که در آن، عصاره تهیه شده از گیاه اسپند به شکل خوراکی به مدت ۶۰

روز با غلظت های مختلف به ۶۴ موش خورانده شد.

پس از گذشت مدت آزمایش، سطح هورمون های تیروئیدی در خون موش ها و ساختار بافت شناسی تیروئید مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی علوم زیستی به چاپ رسیده است، نشان داد که عصاره اسپند با غلظت ۲۰۰ میلی گرم در ازاء هر کیلوگرم از وزن بدن باعث کاهش هورمون محرک تیروئید می شود.

در غلطت ۴۰۰ میلی گرم برای هر کیلوگرم از وزن، این عصاره علاوه بر کاهش هورمون محرک تیروئیدی، میزان ترشح تیروکسین و تری یدو تیرونین (هورمون های تیروئیدی) را نیز کاهش می دهد، در این غلظت از عصاره

وزن موش ها هم به شکل معنی داری کاهش یافت که از اثرات ثانویه کاهش هورمون های تیروئیدی است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up