• شناسه خبر : 20087
  • تاریخ انتشار : 20 آذر 1398 - 10:02

تصفیه آلاینده های هوا، مواد شیمیایی، دود سیگار و داروهای مصرفی و حفظ تعادل و تنظیم هورمون های بدن و ذخیره سازی متابولیسم چربی و پروتئین از وظایف کبد است.

کبد

 

نارسایی‌های کبد چه علائمی دارد؟

شهرخوان، رضا مسعودی متخصص گوارش و کبد در خصوص اهمیت کبد در بدن گفت: هنگام خارج کردن این عضو از بدن، بیمار فقط به مدت ۲۴ ساعت زنده است.

کبد چه نقشی در بدن دارد؟

کبد دارای نقش های مهمی مانند سم زدایی، تفکیک مواد مغذی از مواد زاید، تجزیه مواد شیمیایی و یا تبدیل مواد شیمایی سمی و غیر قابل دفع به مواد غیر سمی و قابل دفع است.

این متخصص گوارش و کبد با بیان اینکه تجمع چربی در کبد منجر به بروز بیماری کبد چرب می شود، اظهار داشت: بازسازی مجدد سلول های کبد، از مهمترین خاصیت این عضو بدن است.

وی به دفع ۱۰۰ درصدی سموم و میکروب های بدن توسط کبد، اشاره کرد و افزود: تصفیه آلاینده های هوا، مواد شیمیایی، دود سیگار و داروهای مصرفی و حفظ تعادل و تنظیم هورمون های بدن و ذخیره سازی

متابولیسم چربی و پروتئین از وظایف کبد، است.

زردی پوست و چشم از علائم بیماری کبدی است

مسعودی زردی پوست و چشم را از علائم بیماری‎های کبد، دانست و بیان کرد: در زمان بروز بیماری کبد، ماده ای به نام بیلی‌ روبین (یک ماده زردرنگ) در خون جمع می شود که باعث زردی پوست و سفیدی چشم

می شود.

این متخصص گوارش و کبد، با بیان اینکه در زمان عدم پردازش ماده بیلی‌روبین توسط کبد، فرد دچار بیماری یرقان می‌شود، عنوان کرد: بیماری های هپاتیت و سرطان کبد و قرار گرفتن در معرض مستقیم مواد سمی از

دلایل بروز بیماری یرقان است.

به گفته وی، تغییر رنگ ادرار و مدفوع، حساسیت پوستی، خارش پوست، خونریزی بینی، کاهش وزن، نارسایی کلیه و مشکلات تیروئیدی از عوارض بیماری کبد، است.

مسعودی با اشاره به اینکه گاهی آسیب های کبد بدون علامت است، یاد آور شد: عدم تولید پروتئین توسط کبد، باعث ایجاد خونریزی، ورم و کبودی در بدن افراد می شود.

این متخصص گوارش و کبد، با بیان اینکه مصرف تغذیه مناسب باعث کاهش بیماری های کبدی می شود، تاکید کرد: افزایش مصرف ویتامین ها، پروتئین ها، آهن و مصرف دارو با تجویز پزشک و کاهش مواد غذایی

حاوی چربی باعث بهبود این عضو بدن می شود.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up