• شناسه خبر : 2015
  • تاریخ انتشار : 26 بهمن 1401 - 01:54

ارتقای نشاط اجتماعی و افزایش رضایتمندی عمومی از مباحث ضروری و مهم در جامعه است که باید با همکاری و تعامل دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط و حتی حضور مردمی در اجرای برنامه ها محقق شود.

شادی

ارتقای نشاط اجتماعی و افزایش رضایتمندی عمومی از مباحث ضروری و مهم در جامعه است که باید با همکاری و تعامل دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط و حتی حضور مردمی در اجرای برنامه ها محقق شود. زندگی شاد و بانشاط از مهم‌ترین نعمت‌های الهی است و امروزه بیش از هر زمان دیگری جامعه نیازمند شادی و شادمانی است و در صورت عدم توجه جدی به این مسئله، آسیب های بزرگی را شاهد خواهیم بود.

طرح تحول اجتماعی، کالبد شکافی دقیقی از مسائل حوزه اجتماعی کشور است که مشتمل بر مجموعه برنامه ها و فعالیتهای لازم در راستای رشد و تعالی جامعه ایرانی اسلامی است.

دکتر علی اکبر حق دوست یکی از وظایفی که بر عهده دستگاه ها است را افزایش نشاط اجتماعی در جامعه و شور زندگی و تلاش برای رشد و نمو فرهنگی دانست و افزود: عوامل بسیاری در جامعه وجود دارد که مردم را به رخوت سوق می دهد در حالی که دین مبین اسلام نیز با رخوت مخالف است بنابراین لازم است برای نشاط اجتماعی گام برداریم.

طراحی حاکم بر فضاهای شهری در ایجاد نشاط

حساس شادی به عنوان یک پدیده روانشناختی و اجتماعی، تحت تأثیر تجربه های مستقیم و غیرمستقیم افراد از شرایط متفاوت اجتماعی است که انساها برای دستیابی به زندگی سالم و تداوم روابط اجتماعی نیازمند آن می باشند. در واقع نشاط و شادی به عنوان یکی از مهمترین نیازهای بشری است که او را جهت مقابله با پیچیدگی ها و مشکلات دنیای امروز محیا میگرداند.

یکی از مولفه‌های تأثیرگذار در این حوزه که سیاست‌گذاران می‌توانند آن را در نظر بگیرند، معماری و طراحی شهری است.

از آنجایی که فضای شهر بیشترین ارتباط را با مردم و محیط زندگی برقرار می‌سازد، در نتیجه نقش بسزایی در احساس شادی و آرامش به شهروندان دارد. شهرسازی منطبق بر معماری معنوی و بومی، برنامه ریزی و طراحی اصولی شهری و صدها عامل دیگر می تواند در شکل گیری نشاط اجتماعی موثر باشند.

بررسی امتیاز شادی در فضاها و بافت های شهری نشان میدهد که بافتهای حاشیه ای و غیر رسمی شهر نسبت به بافت تاریخی و بافت برنامه ریزی شده شهر دارای امتیاز بالاتری در شادی و نشاط اجتماعی میباشند.

علی اشرافیان کارشناس شهری نیز در این مورد می گوید: از آنجاکه نشاط اجتماعی بعنوان شاخص‌های جامعه‌ی خلاق و پویا است از این‌رو در راستای ارتقاء فرهنگ شهروندی و ایجاد نشاط اجتماعی، شورای اسلامی شهر و شهرداری با هماهنگی دیگر ارکان شهر، برگزاری جشن‌های محله‌ای و ورزش‌های همگانی را در دستور کار خود قرار داد که اجرای چنین پروژه‌هایی اهمیت زیادی دارد.

اشرافیان افزود: بخش قابل توجهی از کاهش نشاط اجتماعی علاوه‌بر تغییر ساختار کوچک اجتماعی و حمایتی به ساختار چیدمان و مبلمان شهری و مشکلات اقتصادی مردم باز می‏‌گردد که ایجاد فرصت توسط خانواده‏‌ها برای افزایش نشاط اجتماعی را نیز دشوار می‌کند.

وی درخصوص نقش شهرداری در ایجاد نشاط اجتماعی، افزود: برنامه‌ریزی، اجراء و پاسخگویی به نیازها و مطالبات فرهنگی، اجتماعی و هنری شهروندان و نیز موضوعات مرتبط با این مقوله‌ها در مدیریت شهری بدون داشتن برنامه و طرحی جامع و راهبردی امکانپذیر نیست.

شهروندان علاقه قابل توجهی به شاخصه‌های هنری و فرهنگی دارند

کنار انبوه مسائل و مشکلات فراوانی که به چشم می‌خورد، مسئله پرکردن اوقات فراغت شهروندان نیز موضوع مهمی است؛ در این شرایط چگونگی پرکردن اوقات فراغت مردم موضوع مهمی است؛ به خصوص اینکه مستقیماً با مسئله فرهنگ ارتباط می‌یابد. میزان استقبال مردم از کنسرت‌های موسیقی، تئاتر و سینما نشان می‌دهد که شهروندان حساسیت و علاقه قابل توجهی به شاخصه‌های هنری و فرهنگی دارند.

برگزاری جشن ها و مراسم و دورهمی ها در خانواده ها و میان دوستان و آشنایان موجب تقویت روابط اجتماعی و همبستگی میان خانواده ها خواهد شد. جامعه شناسان افزایش نشاط اجتماعی را در گرو برگزاری این جشن ها و گرامیداشت سنت های دیرینه میدانند.

هر چقدر در کشور ما در زمینه صیانت از جشن‌ها و مراسم آیینی تلاش شود، می‌تواند همگان را نسبت به نگهداری از آیین‌های کهن ترغیب کند. این امر در ارتقای وضعیت فرهنگی جامعه موثر است. با اینکه امروزه فضای مجازی افراد را از یکدیگر دور کرده و به اصطلاح روابط درون خانواده موزاییکی شده برگزاری مراسمات مختلف بهانه‌ای برای بازیابی روابط و ایجاد ارتباطات صمیمی است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up