• شناسه خبر : 20949
  • تاریخ انتشار : 03 دی 1398 - 11:30

مدیرکل هماهنگی امور اجرایی مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه ۱۸۴ هزار صندوق صدقات در معابر شهرهای سراسر کشور وجود دارد، گفت: طی ۸ ماه گذشته حدود ۴۰ میلیارد تومان درآمد کمیته امداد امام خمینی از این صندوق‌ها بوده است.

سید احسان گتمیریان مدیرکل هماهنگی امور اجرایی مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) درباره وضعیت صندوق‌های صدقات معابر در سراسر کشور گفت: یکی از آفت‌های کار ما که بسیار برایمان مورد توجه بوده است، سرقت از صندوق‌های صدقات است، از سال ۹۶ در خصوص ساماندهی صندوق‌های معابر برنامه‌ریزی شده است. بخشی از این ساماندهی مربوط به مقاوم‌سازی صندوق‌های صدقات است، مقاوم‌سازی صندوق‌ها نیز به این معنا است که صندوق‌ها به گونه‌ای تعبیه شود که امکان سرقت و دزدی از آنها کاهش پیدا کند. مقاوم‌سازی در خصوص تمام صندوق‌های صدقات در سطح شهرها در کشور انجام شده است.

انتقال صندوق‌های صدقات به محل‌های امن و جمع‌آوری آنها از محل‌های آسیب‌زا

وی با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده در خصوص ساماندهی صندوق‌‌های صدقات گفت: بخش دیگری از اقدامات ما در این راستا جمع‌آوری برخی صندوق‌های صدقات بود که این موضوع نیز با دو رویکرد دنبال شده است. یکی از رویکردها در این زمینه انتقال صندوق‌های صدقات به محل‌های امن و جمع‌آوری از محل‌های آسیب‌زا بوده است. در همین راستا نیز تلاش کردیم صندوق‌های صدقات را به نقاطی که دارای دوربین‌های مداربسته هستند یا به چهارراه‌های شلوغ و پرتردد منتقل کنیم.

سرقت از صندوق‌های کمیته باعث بی‌اعتمادی مردم شده بود

مدیرکل هماهنگی امور اجرایی مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) تصریح کرد: همچنین صندوق‌های صدقات آسیب دیده و صندوق‌هایی که شرایط‌شان مناسب نیست را جمع‌آوری کردیم. همچنین برای عدم تمرکز صندوق‌ها در یک نقطه از خیابان اقدام به جمع‌آروی برخی صندوق‌های صدقات در برخی مناطق کردیم. این موضوع را در سه سال گذشته دنبال کرده‌ایم و در این مدت ۱۰۷ هزار صندوق کمیته امداد را به طور کامل از سطح معابر شهر جمع‌آوری کرده‌ایم. سرقت از صندوق‌های کمیته باعث بی‌اعتمادی مردم شده بود، از همین‌رو این رویکرد را در پیش گرفتیم تا مشکلی برای صندوق‌های کمیته امداد ایجاد نشود.

۱۰۷ هزار صندوق کمیته امداد از سطح معابر شهر

وی ادامه داد: در حال حاضر با کاهش ۱۰۷ هزار صندوق صدقات از سطح معابر، همچنان ۱۸۴ هزار صندوق صدقات در سطح معابر سراسر کشور وجود دارد و از آن استفاده می‌شود. استان تهران نیز اولین استانی است که ما با بیشترین آسیب صندوق‌های کمیته امداد در آن مواجه بودیم، از همین‌رو آمار بیشترین صندوق‌های صدقات جمع‌آوری شده مربوط به تهران است، البته همچنان بیشترین تعداد صندوق‌های صدقات معابر در شهر تهران وجود دارد.

بالاترین میزان درآمد مربوط به خراسان رضوی و کمترین سیستان و بلوچستان است

گتمیریان با بیان اینکه کمترین تعداد صندوق‌های صدقات معابر در استان کردستان است، تصریح کرد: بالاترین میزان درآمد صندوق‌های صدقات معابر متعلق به استان خراسان رضوی است و همچنین کمترین درآمد از این صندوق‌ها مربوط به استان سیستان و بلوچستان است. در ۸ ماهه ابتدای سال جاری یعنی تا آبان‌ماه فقط از صندوق‌های معابر حدود ۴۰ میلیارد تومان درآمد کمیته امداد امام خمینی بوده است.

وی با اشاره به دو روش الکترونیک پرداخت صدقات گفت: یکی از این روش‌ها روش آنی پرداخت یا ussd است و مردم می‌توانند با شماره گیری#۲*۸۸۷۷* صدقات خود را پرداخت کنند. همانطور هم که می‌دانید، پرداخت صدقات از این طریق نیز نیازی به گوشی هوشمند و اینترنت ندارد و با هر گوشی تلفن همراه ساده‌ای می‌توان این کار را انجام داد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up