• شناسه خبر : 21173
  • تاریخ انتشار : 07 دی 1398 - 01:41

به دلیل اینکه استخوان‌های فک کودکان از استحکام زیادی برخوردار نیست، ممکن است بیشتر دچار این عارضه شوند.

دندان

 

با دندان شکسته چه کنیم؟

دندان شکسته یا کنده شده را چگونه ترمیم کنیم؟

شهرخوان، این عارضه در کودکان بیشتر در اثر بازی و شوخی در مدرسه، سرخوردن، افتادن از پله‌ها یا ضربه‌های ناشی از دعوا و نزاع رخ می‌دهد.

مسئول بخش اندو، یازدهمین کنگره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران گفت: افتادن دندان‌ها در اثر ضربه یا تروما در سنین مختلف و به دلایل متفاوت رخ می‌دهد اما بیشتر در کودکان و ورزشکاران شایع است.

دکتر رضا تباری افزود: به دلیل اینکه استخوان‌های فک کودکان از استحکام زیادی برخوردار نیست، ممکن است بیشتر دچار این عارضه شوند.

این عارضه در کودکان بیشتر در اثر بازی و شوخی در مدرسه، سرخوردن، افتادن از پله‌ها یا ضربه‌های ناشی از دعوا و نزاع رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: در بین ورزشکاران نیز به خصوص در ورزش‌های رزمی مانند کاراته و بوکس میزان بروز این عارضه بیشتر است و در دندان‌های قدامی (جلو) شیوع بیشتری دارد.

تباری با تاکید بر اینکه ورزشکاران باید از وسایل محافظتی برای جلوگیری از بروز این حوادث استفاده کنند، افزود: اولین اقدامی که در زمان افتادن دندان‌ها در اثر تروما باید انجام شود، این است که فرد مصدوم هرچه

سریع‌تر به پزشک ارجاع داده شود.

وی اظهار کرد: دندان‌هایی که در اثر تروما از دهان خارج می‌شوند، باید سریعا در دهان و حفره‌ای که از آن خارج شده است، گذاشته شوند.

بنابراین لازم است افراد نسبت به این قضیه آگاهی داشته باشند تا به از دست دادن دندان منجر نشود.

تباری ادامه داد: این اقدام بسیار مهم است و از آنجایی که کودکان و نوجوانان اطلاعی در این زمینه ندارند، لازم است والدین با آگاهی داشتن از این امر مهم در صورت بروز چنین حادثه‌ای، هرچه زود‌تر فرزند خود را به

مراکز پزشکی ارجاع دهند.

وی گفت: همچنین لازم است والدین بدانند که دندانی راکه در اثر ضربه از جای خود کنده شده است، باید قبل از رساندن به دندانپزشک در چه محیطی نگهداری کنند و دندانپزشکان نیز باید در مورد نحوه مدیریت این

دندان‌ها آگاهی داشته باشند و بدانند چه درمانی را باید برای بیمار ارائه دهند.

تباری تاکید کرد: در هنگام بروز این حادثه اولین کاری که باید انجام شود، این است که دندان را در داخل یک لیوان شیر قرار دهند و مصدوم را خیلی سریع به دندانپزشک ارجاع دهند.

وی گفت: مهم‌ترین عاملی که در ماندگاری این دندان‌ها موثر است، فاصله زمانی بین افتادن دندان تا مراجعه به دندانپزشک است.

به این صورت که هرچه طول این مدت کمتر و کوتاه‌تر باشد، احتمال ماندگاری دندان بیشتر می‌شود، بنابراین باید طول این مدت خیلی کوتاه باشد.

تباری ادامه داد: اگر آلودگی در محیط دهان و دندان ایجاد نشده باشد، بهتر است دندان را در داخل حفره خود در دهان یا زیر زبان قرار دهند و سریعا به دندانپزشک مراجعه کنند.

وی تاکید کرد: در مورد کودکان از آنجا که احتمال داده می‌شود، آن‌ها دندان را ببلعند، بهتر است دندان در داخل شیر گذاشته و به پزشک مراجعه شود.

تباری یادآور شد: بهترین محیط برای نگهداری دندان اول، شیر و اگر نبود در داخل دهان در حفره دندان و در محیط بزاق و زیر زبان است.

به طور کلی محیط نگهداری دندان باید مرطوب باشد اما نباید آن را داخل آب قرار داد.

یازدهمین کنگره دندانپزشکان عمومی ایران از ۲۱ تا ۲۴ دی ۹۵ در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up