• شناسه خبر : 21482
  • تاریخ انتشار : 12 دی 1398 - 01:17

سفیر آمریکا در سئول در واکنش به انتقادات مطرح‌شده از سبیل او، گفته است که قصد توهین به مردم کره جنوبی را نداشته و فقط خواسته ظاهرش را تغییر دهد.

سبیل

در ماه‌های گذشته در سئول یک موضوع غیرمعمول عامل انتقاد از واشنگتن بوده است: سبیل سفیر آمریکا.

«هری هریس» که از سال گذشته به عنوان سفیر آمریکا در سئول مشغول به فعالیت شده، پس از انتصاب به این سمت، سبیل گذاشته است و همین امر او را که اصلیتی ژاپنی دارد، در معرض انتقاد افکار عمومی کره جنوبی قرار داده است.

منتقدان سفیر آمریکا می‌گویند سبیل این دیپلمات آمریکایی، یادآور سبیل فرمانداران ژاپنی کره در دوران استعمار است. در دوران اشغال کره توسط نیروهای ژاپنی، هر هشت فرماندار اعزامی توکیو، سبیل داشته‌اند.

هریس که قبلا از فرماندهان ارتش آمریکا بوده، این هفته در بخشی از مصاحبه‌اش با روزنامه «کوریا تایمز»، به این انتقادات واکنش نشان داده و گفته است که هدفش از این کار، این بوده که میان دوران خدمت نظامی‌اش با دوره خدمت دیپلماتیک، تغییری در خود ایجاد کند.

سبیل

 

وی در این مورد گفته است: «سعی کردم قدبلندتر شوم، اما نتوانستم قدم را بلندتر کنم. سعی کردم جوان‌تر شوم، اما نتوانستم جوان‌تر شوم. اما می‌توانستم سبیل بگذارم، که گذاشتم.»

روابط آمریکا و کره جنوبی در ماه‌های گذشته به دلیل اصرار واشنگتن برای افزایش شدید سهم سئول در تأمین هزینه میزبانی از نیروهای آمریکایی، تاحدی تنش‌آلود شده است. میزان اختلاف طرفین در مورد این موضوع به حدی است که آبان ماه امسال مذاکره‌کننده‌های آمریکایی به شکلی توهین‌آمیز جلسه گفت‌وگو با نمایندگان کره جنوبی را ترک کردند.

همزمان، روابط کره جنوبی با ژاپن هم به دلیل اختلاف‌های تجاری و همچنین سوابق اختلاف‌های تاریخی دو کشور تیره شده است. بین سال‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵، شبه‌جزیره کره که هنوز به دو کشور مجزای کره شمالی و جنوبی تقسیم نشده بود، تحت استعمار ژاپن قرار داشت. موضوعی که کره‌ای‌ها هنوز آن را فراموش نکرده‌اند و از آن خشمگین هستند.

ژاپن در این بازه زمانی ۳۵ ساله، از مردم کره‌جنوبی به‌عنوان نیروی کار اجباری بهره‌کشی می‌کرد. همچنین زنان بسیاری مورد تجاوز سربازان ژاپنی قرار گرفتند که هنوز برخی از آن قربانیان زنده هستند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up