یک غذا یا خوراکی خاص وجود ندارد که شما را فرزتر و باهوش‌تر کند، بلکه خوراکی‌های زیادی هستند که نه فقط طعم و مزه‌ی خوبی دارند بلکه می‌توانند دریافت مواد مغذی‌تان را افزایش داده و به شما کمک کنندعملکردتان را بهینه کنید.

خواب

 

با این خوراکی ها روزتان را پر انرژی آغاز کنید

شهرخوان، پروتئین نیز نسبت به کربوهیدرات‌ها یا چربی‌ها، سیرکننده تر است و کمک می‌کند عضلاتتان ترمیم شده و عضلات جدیدی هم بسازید.

چغندر

 

چغندر

 

تحقیقات نشان می‌دهد، این سبزی ریشه‌ای قرمز تیره، استقامتتان را بالا می‌برد، فراتر از استقامتی که صرفاً در یک تمرین به آن نیاز دارید.

برای افزودن چغندر به رژیم غذایی‌تان، توصیه می‌کنیم از چغندرهای ریز و تر و تازه و با پوست در اسموتی قبل از تمرینتان استفاده کنید.

همچنین می‌توانید چغندرهای پوست‌دار تازه را پوره کنید و آن را به سالادتان اضافه کنید یا اینکه همراه با کره‌ی بادام و زنجبیل تازه‌ی رنده شده میل کنید.

ماست یونانی

 

ماست نعناع

 

ماست یونانی، انتخابی بسیار خوب برای داشتن انرژی در بلندمدت است.

ماست یونانی سرشار از پروتئین است و دو برابر ماست معمولی پروتئین دارد.

پروتئین نیز نسبت به کربوهیدرات‌ها یا چربی‌ها، سیرکننده تر است و کمک می‌کند عضلاتتان ترمیم شده و عضلات جدیدی هم بسازید.

ضمناً ماست یونانی کلسیم هم دارد که برای سلامت استخوان‌ها ضروری است.

اگر دوست ندارید ماست یونانی را به تنهایی بخورید، می‌توانید کمی چیپس شکلات تلخ و توت فرنگی‌های خرد شده به آن اضافه کنید یا آن را همراه با آووکادو، سیر و سبزی‌های معطر تازه میل کنید.

موز

 

موز

 

موز، کربوهیدرات‌های باکیفیت زیادی دارد که می‌تواند حین تمرینات شدید یا طولانی، انرژی‌تان را حفظ کند.

موز، سوخت خوبی برای قبل از تمرین است، مخصوصاً دقیقاً قبل از شروع تمرینات، ضمناً به راحتی هضم می‌شود و نفخ و گاستریت هم ندارد.

اما موز یک ویژگی دیگری هم دارد؛ ترکیب کربوهیدرات و ویتامین‌های B موجود در موز، قند خون را تثبیت کرده و به شفافیت ذهنی‌تان کمک می‌کند، پتاسیم موز هم حامی انقباضات عضلانی و ضربان قلب است.

موز، دوپامین را افزایش می‌دهد که هم برای حرکت و هم برای خلق و خو مفید است.

هر چند موز به تنهایی هم یک میان وعده‌ی کامل است اما مصرف آن با عسل یا اسموتی، بسیار عالی است.

می‌توانید با ترکیب موزهای خرد شده و چند قاشق غذاخوری گرانولا و پنیر کاتج، یک وعده‌ی پر انرژی تهیه کنید.

همچنین می‌توانید موز را از درازا به دو نیم کرده، کمی کره‌ی بادام زمینی در وسطش بگذارید، آن را رول کنید و در فریزر منجمد کنید، یک اسنک بسیار خوشمزه خواهید داشت.

شکلات تلخ

 

شکلات کاکائویی

 

شکلات تلخ حاوی مواد طبیعی است که به گردش خون کمک می‌کند که به معنی انتقال بهتر اکسیژن و مواد مغذی به مغز، سیستم قلبی و عروقی و عضلات فعال است.

ضمناً شکلات تلخ می‌تواند تمرکز را بهتر کرده و حالتان را خوش کند، آسیب‌های سلولی ناشی از ورزش را تسکین بدهد و ریکاوری را بهتر کند.

می‌توانید ۳۰ تا ۴۵ دقیقه قبل از تمرین، چند تکه شکلات تلخ ارگانیک ۷۰درصد بخورید.

 

  پرینت
  • منبع خبر :  سلامت نیوز

https://shahrkhan.ir/21522