• شناسه خبر : 23055
  • تاریخ انتشار : 03 بهمن 1398 - 11:15

یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: رژیم‌های لاغری اشتباه و حذف وعده‌های غذایی اصلی می‌تواند عوارض جدی همچون چاقی شکمی را ایجاد کند.

رژیم غذایی

 

این رژیم‌های غذایی غلط بدنتان را نابود می کند

شهرخوان، نرگس جوزدانیدرباره اهمیت مصرف وعده‌های غذایی اصلی برای افراد اظهار کرد: حذف هر یک از سه وعده غذایی اصلی برای اشخاص می‌تواند مضر باشد.

وعده صبحانه موتور متابولیسم بدن را روشن می‌کند.

افراد باید حداکثر تا یک ساعت پس از بیدار شدن از خواب، این وعده غذایی را میل کنند.

سوخت و ساز بدنتان را با مصرف صبحانه تنظیم کنید

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی بیان کرد: وعده صبحانه در تنظیم سوخت و ساز بدن نقش بسیار زیادی دارد.

افرادی که سوخت و ساز بدنشان پایین است یا نمی‌توانند به اندازه کافی وزن کم کنند اغلب در دوره‌ای از زندگی خود، وعده صبحانه را حذف کرده‌اند.

این اشخاص حتی ممکن است خوراکی‌هایی مانند چای و بیسکویت را با تاخیر مصرف کرده باشند، ولی این مواد غذایی جایگزین وعده صبحانه نمی‌شود.

آیا مکمل‌ها و ویتامین‌ها می‌توانند جایگزین وعده‌های غذایی اصلی باشند؟

جوزدانی افزود: وعده‌های غذایی اصلی از آن جهت مهم هستند که حذف هر کدام از این سه وعده موجب می‌شود که فرد بخش عمده‌ای از مواد مغذی روزانه را از دست بدهد.

برخی اشخاص معتقد هستند که می‌توانند مکمل‌ها و ویتامین‌ها را جایگزین وعده غذایی اصلی کنند در حالی که مکمل‌ها تنها می‌توانند آن کمبود ناچیزی را که فرد نمی‌تواند از طریق مصرف مواد غذایی دریافت کرده،

جبران کنند همچنین دریافت برخی مواد غذایی مانند درشت مغذی‌ها، پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، چربی‌های مفید و فیبر از طریق مکمل‌ها ممکن نیست.

وی تاکید کرد: برخی افراد صبحانه را میل می‌کنند، ولی وعده ناهار یا شام را نمی‌خورند.

بخش عمده پروتئین دریافتی در وعده‌های نهار یا شام از طریق گوشت تامین می‌شود، بنابراین اشخاصی که برای مدت طولانی وعده شام را حذف یا اینکه در این وعده سبزی‌ها و گیاهان را مصرف می‌کنند، اغلب به

کم‌خونی، کمبود آهن و ویتامین B۱۲ دچار می‌شوند که این مشکل در خانم‌ها شایع‌تر است و موجب می‌شود که پس از مدتی احساس ضعف بدنی کنند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی تصریح کرد: وقتی فرد وعده غذایی اصلی خود را حذف می‌کند، به بدنش گرسنگی می‌دهد که این گرسنگی موجب می‌شود که ماهیچه‌های بدن شخص از دست برود، متابولیسم

پایه‌اش کاهش پیدا کند و به ضعف جسمی دچار شود.

جوزدانی گفت: در رژیم‌های لاغری اشتباه که در آن وعده‌های اصلی غذایی حذف می‌شود، فرد بیشتر به مصرف تنقلات مصنوعی روی می‌آورد که این مشکل بیشتر در خانم‌ها مشاهده می‌شود.

وی اظهار کرد: تحقیقی نشان می‌دهد که افرادی که به مدت طولانی وعده صبحانه را حذف کرده‌اند، مصرف شام در رژیم غذایی آن‌ها افزایش پیدا کرده است که این موضوع چاقی شکمی را برای آن‌ها ایجاد می‌کند.

رژیم لاغری باید با الگوی غذایی سالم خانواده سازگار باشد.

اگر فرد وعده‌های غذایی صبحانه و شام را حذف کند حتی در صورتی‌که وزنش کاهش پیدا کند هم بالاخره روزی ناچار می‌شود به الگوی غذایی قبلی خود برگردد، بنابراین با تجمع چربی شکمی مواجه می‌شود و

چاقی او پایدارتر است.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره متابولیسم پایه بیان کرد: متابولیسم پایه به مقدار انرژی لازم برای انجام اعمال حیاتی بدن گفته می‌شود.

چاقی پایدار در افراد ناشی از ۲ عامل است که یکی اختلال در متابولیسم پایه و دیگری افزایش سلول‌های چربی به علل مختلف است.

جوزدانی یادآوری کرد: مکمل‌ها نمی‌توانند جایگزین پروتئین‌ها شوند.

وقتی فرد فرآورده‌های گوشتی، حبوبات و لبنیات را مصرف می‌کند، مقدار مشخصی از اسید آمینه‌های ضروری به بدنش می‌رسد.

اسید‌های آمینه، واحد‌های سازنده پروتئین‌ها هستند.

اگر فرد مواد غذایی سرشار از پروتئین را مصرف نکند و تنها مکمل‌ های پروتئینی را بخورد؛ در مکمل‌های پروتئینی حداکثر ۲ تا سه نوع اسید آمینه وجود دارد؛ این در حالی است که بدن به ۲۰ نوع اسید آمینه ضروری

نیاز دارد همچنین کیفیت جذب درشت مغذی‌ها و ریز مغذی‌ها از طریق مواد غذایی چندین برابر بیشتر از مکمل‌هاست.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up