• شناسه خبر : 23422
  • تاریخ انتشار : 08 بهمن 1398 - 12:21

این اشتباه در اصل از ساخت مسجد بوده است و نه از خود نمازگزاران و نماز‌های چهار دهه گذشته نمازگزاران این مسجد از منظر دینی باطل نشده است.

قبله اشتباهی در مسجدی در ترکیه برای چهل سال

یک امام جماعت ترکیه‌ای که در مسجدی در روستایی در شمال شرقی ترکیه نماز می‌خواند، فهمید که مسجد وی در واقع از خطی که باید باشد، انحراف یافته است.

این کشف خیلی دیر صورت گرفت، چون این مسجد از سال ۱۹۸۱ ساخته شده، اما این اشتباه بزرگ در طراحی مسجد تاکنون بدون توجه باقی مانده بود و در صورتی که عیسی‌کایا امام جماعت جدید متوجه این ماجرا نمیشد ممکن بود این خطا برای مدت زمان طولانی تری باقی می ماند.

پس از مشورت و تحقیق امام مسجد، معلوم شد که محراب قرار داده شده در مسجد در موقعیت صحیح نیست و به همین دلیل نمازگزاران در حال نماز خواندن به سمت مکانی غیر از کعبه با انحراف ۳۳ درجه‌ای بین خط به سمت کعبه و خط ساخته شده از محراب بودند.

در مقابل این اکتشاف، مشخص بود که محراب قدیمی باید با ساخت محراب جدیدی که خط نماز را اصلاح می‌کرد از بین برود؛ اما طبق گفته‌های خبرگزاری‌های ترکیه، این موضوع اکنون به تعویق افتاده است و برای حل مشکل با ساختن پیکانی از نوار چسب در کف مسجد، راه حل موقت برای نمازگزاران پیدا شده تا آن‌ها را به سمت قبله هدایت کند.

به هر حال طبق شماری از فتاوای سابق، نمازگزاردن به سمت اشتباه ناغافل و ناخواسته مورد قبول است و مشکلی در آن وجود ندارد. همانطور که نماز باید در جهت کعبه باشد و نمازگزار باید برای رسیدن به جهت، موضوع را جستجو کند.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up