• شناسه خبر : 23918
  • تاریخ انتشار : 28 بهمن 1398 - 05:07

شنیده‌ها حاکی از این است که برخی از کسانی که سکه پیش‌خرید کرده‌اند و سررسید آن گذشته است برای تحویل سکه‌ها به بانک مراجعه نکرده‌اند.

سود ۲۷۵ درصدی سکه‌های پیش‌فروش شده

شنیده‌ها حاکی از این است که برخی از کسانی که سکه پیش‌خرید کرده‌اند و سررسید آن گذشته است برای تحویل سکه‌ها به بانک مراجعه نکرده‌اند.

سکه

بانک مرکزی به دنبال بالا رفتن نوسانات ارزی در سال ۹۶ برای کنترل تلاطمات بازار ارز سه سیاست افتتاح سپرده‌های ارزی، پیش‌فروش سکه بهار آزادی و فروش گواهی سپرده ریالی با نرخ سود ۲۰ درصد را در دستور کار قرار دارد.

پیش فروش سکه از روز ۱۷ بهمن ماه سال ۹۶ آغاز شد و تا اردیبهشت ماه سال ۹۷ ادامه داشت. در این طرح افراد بالای ۱۸ سال می‌توانستند هر تعداد سکه که می‌خواستند پیش‌خرید کنند. همچنین پیش فروش سکه بر اساس دو بازه زمانی شش ماهه و یک ساله تقسیم‌بندی شد که در ادامه به سررسید‌های یک، سه، شش، ۹، ۱۲، ۱۸ و ۲۴ ماهه تغییر کرد.

سکه

براساس گزارش ایبنا که در اسفند ماه سال گذشته منتشر شده است، بنا بر آمار بانک مرکزی قرار بود پنج میلیون و ۹۰۰ هزار قطعه سکه در سال ۹۷ به خریداران توزیع ‌شود که موعد تحویل ۷۹۹ هزار قطعه سکه در اردیبهشت ماه، ۶۶۶ هزار و ۵۰۰ قطعه؛ در تیرماه، ۲۹۲ هزار قطعه؛ در مرداد ماه، ۳۳۶ هزار قطعه؛ در شهریور ماه، یک میلیون و ۲۸۷ هزار قطعه؛ سکه در مهرماه، ۹۰۷ هزار قطعه؛ در آبان‌ماه، ۷۰ هزار قطعه؛ در دی‌ماه، ۸۶۵ هزار قطعه؛ در بهمن‌ماه و ۶۷۷ هزار قطعه در اسفندماه سال ۹۷ بوده است.

در این گزارش ایبنا آمده است که در مجموع حدود هفت میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه سکه تمام بهار آزادی برای تحویل از فروردین ۹۷ تا اردیبهشت ۹۹ پیش‌فروش شد که بیشترین میزان پیش خرید سکه در استان تهران و اصفهان بوده و سکه‌ها توسط ۱۱۴ هزار و ۴۶۳ نفر پیش‌‌خرید شده که میانگین تعداد برای هر نفر ۶۷ سکه است.

بازدهی ۲۷۵ درصدی سود سکه

قیمت پیش‌فروش سکه با سررسید یک ساله یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بوده که با توجه به قیمت بیش از پنج میلیون این فلز ارزشمند طی روزهای اخیر حاکی از بازدهی ۲۷۵ درصدی دارد.

سکه

براساس قیمت تمام شده یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومانی برای هر عدد سکه پیش فروش شده و با لحاظ کردن میانگین ۶۷ سکه برای هر فرد، کسی که ۶۷ سکه خود را پیش خرید کرده در آن زمان ۹۰ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان پرداخت کرده‌اند؛ اما براساس نرخ فعلی قیمت سکه که حداقل بیش از پنج میلیون تومان است این فرد می‌تواند با تحویل سکه‌های خود از بانک و فروش آن در بازار آزاد مبلغ حدود ۳۳۵ میلیون تومان به دست می‌آورد.

بدین ترتیب ارزش سرمایه این فرد در مدت حدود دو سال چهار برابر شده است.

درخصوص سررسید سکه‌ها در سال ۹۸ و ۹۹، بانک مرکزی تعهد دارد یک میلیون و ۷۴۴ هزار قطعه سکه نیز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ تحویل متقاضیان دهد که آخرین موعد تحویل اردیبهشت‌ماه سال ۹۹ خواهد بود.

سکه

در عین حال شنیده‌ها حاکی از این است که برخی از کسانی که سکه پیش‌خرید کرده‌اند و سررسید آن گذشته است برای تحویل سکه‌ها به بانک مراجعه نکرده‌اند.

علت عدم مراجعه مردم، ممکن است پرداخت مالیات بر سکه و امنیت نگهداری از آن‌ها باشد که از نظر آنها شاید بانک‌ها برای نگهداری از سکه‌ها امن‌تر باشند.

تعلل خریداران در دریافت سکه‌های خود آن هم از ترس برخورد و اخذ مالیات سبب شد تا بانک مرکزی در بخشنامه‌ای ضرب‌الاجل شش ماهه‌ای برای تحویل سکه‌ها اعلام کند که براساس آن اگر فردی تا شش ماه پس از سررسید تحویل سکه به بانک مراجعه نکند، تنها اصل مبلغ دریافتی بابت پیش خرید به مشتری بازگردانده می‌شود و این بانک تعهدی نسبت به تحویل سکه به متقاضیان نخواهند داشت؛ البته این موضوع در زمان پیش فروش سکه‌ها و در قراردادی که با خریداران منعقد شده بود، به آنها اعلام شده است.

سکه طلا

همچنین اگر این افراد بخواهند در قالب صندوق نگهداری سکه‌ها را در بانک نگه دارند باید هزینه‌ای بپردازند، اما با تحویل نگرفتن این سکه‌ها نه مالیاتی می‌پردازند و نه هزینه‌ها برای نگهداری متوجه آن‌ها خواهد شد.

چه تعداد سکه توسط مردم تحویل گرفته نشده و به عبارتی در بانک‌ها رسوب شده است؟

روابط عمومی بانک ملی به عنوان بانک عامل در پیش فروش سکه، در خصوص تعداد سکه‌های تحویل گرفته نشده به تجارت‌نیوز گفت: مسئولیت آماردهی در خصوص سکه‌های پیش‌فروش شده به عهده بانک مزکزی است و بانک ملی در این خصوص هیچ گونه مسئولیتی ندارد.

اما درخواست تجارت‌نیوز برای اطلاع‌رسانی در خصوص تعداد سکه‌هایی که در بانک‌ها مانده پس از گذشت ۱۰ روز بدون پاسخ مانده است. آیا این عدم اطلاع‌رسانی بانک مرکزی دلیل خاصی دارد؟

سکه طلا

پیش از این نیز بانک مرکزی آمارهای شاخص قیمت هفتگی، نرخ تورم، مالیات در بودجه، میزان فروش نفت و نرخ رشد اقتصادی را به مانند گذشته منتشر نکرده است. آیا این روند اطلاع‌رسانی توسط نهاد اصلی سیاست‌های پولی و مالی کشور ادامه خواهد یافت؟دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up