• شناسه خبر : 24321
  • تاریخ انتشار : 10 دی 1398 - 12:18

نگار سریع الاطلاق

عالی قاپو

در حالی که افکار همه مردم معطوف به مسئله بودن یا نبود در چالش با کرونا مشغول است و به دنبال همدلی برای غلبه بر این تهدید همه گیر تلاش میکنند گروهی از کسبه خیابان مشرف به مجموعه جهانی شیخ صفی درخواست حذف یکی از مهمترین پروژه های فرهنگ مبنای شهرداری اردبیل در سالهای اخیر را دارند. این پروژه جدید التاسیس که خالی از ایراد هم نیست به نام پیاده راه شیخ صفی، علاوه بر اجرای نتایج مطالعات ترافیکی شهر اردبیل و آغاز نگاهی انسان محوربه فضاهای شهری، با تاکید بر حذف تردد خودرو جهت جلوگیری از اسیب ارتعاشات ناشی از تردد وسایل نقلیه در حریم مجموعه شیخ صفی که در پلان مدیریتی پرونده ثبت جهانی اثر مذکور نیز صراحتا قید شده انجام یافته است.

حال برخی از کسبه به دلیل تقلیل کسب و کار در سال جاری خواهان حذف این پروژه و و بازگشایی مجدد مسیر خودرو و بازگشت به عقب می باشند. بماند که در سال جاری که به واسطه تحریم ها و سختی های اقتصادی “سال اقتصاد مقاومتی” نام گرفته و تمامی کسب و کارها با رکود مواجه هستند و این رکود تنها متوجه چند مغازه مشرف پیاده راه نمیباشد. اما آنچه محل فکر و سوال بود این است که به راستی چرا هیچ وقت خواهان اوضاع بهترو راهکارهای سازنده نیستیم؟ چرا به جای چنین خواهش تاسف بار، خواهان تکمیل هر چه سریع تر مسیر جایگزین و کیفیت بخشی فضای شهری مذکور و رفع نواقص پروژه و تکمیل آن نیستند؟ تا شورای شهر به فکر تامین مالی باشد و شهرداری به فکر تکمیل پروژه و ما شاهد یک فضای پویا و تنفس گاه شهری باشیم و بی شک تکمیل این پروژه نقطه عطفی ازمنظر مطالبات شهروندی و رویکرد مسئولانه مدیران شهری و خلق فضایی در شان شهروندان خواهد بود که بی شک در آینده نزدیک رونق اقتصادی و افزایش ارزش سرمایه را نیز برای کسبه در پی خواهد داشت.

در همایش “شهر به مثابه آیینه” تلاشی از انجمن معماری و شهرسازی برساو که قرار بود در اسفند ٩٨ برگزار گردد و متاسفانه به دلیل پیشگیری از کرونا به بعد از عید موکول شد بیشتر به موضوع خواهیم پرداخت.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up