• شناسه خبر : 24338
 • تاریخ انتشار : 28 دی 1401 - 02:23

یکی از اصلی‌ترین اهداف افراد از شرکت در کلاس‌های فنی و حرفه ای دریافت مدرک بین المللی و مهاجرت به کشورهایی مانند آلمان است؛ در این مطلب به بررسی دقیق درآمد مکانیک خودرو در آلمان پرداخته‌ایم و می‌خواهیم ببینیم که اگر مدرک بین المللی مکانیک خودرو خود را دریافت کنید و در کنار آن، سایر شرایط مهاجرت را فراهم کنید، به عنوان تعمیرکار خودرو چه میزان از حقوق دست پیدا خواهید کرد.

112c373e 5979 471e 890b 605fcdbc887b

با ما در این بررسی دقیق حقوق مکانیک در المان همراه باشید و یا جهت دریافت مشاوره دریافت مدرک بین المللی مکانیکی از سایت آموزشگاه دارالفنون بازدید کنید.

عوامل تاثیرگذار بر درآمد مکانیک خودرو در آلمان چه مواردی است؟

به صورت کلی عوامل تاثیرگذار بر میزان درآمد یک مکانیک خودرو در آلمان را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • سطح مهارت و توانایی در تعمیرات خودرو
 • میزان تجربه کاری
 • جنسیت
 • شهر یا محل فعالیت(موقعیت مکانی)
 • میزان تحصیلات

قوانین کار در آلمان بندهای مختلفی دارد که مهمترین آن ها تعیین حداقل حقوق و دستمزد به ازای هر ساعت کار است و پس از آن مواردی مانند تجربه، تحصیلات و منطقه فعالیت می‌توانند به عنوان شاخص و ضریب‌هایی بر این دستمزد تاثیر بگذارند.
در ادامه به بررسی دقیق‌تر و توضیح این فاکتورها می‌پردازیم.

سطح مهارت و توانایی در تعمیرات خودرو؛ از مهترین فاکتورها در تعیین دستمزد مکانیک خودرو در آلمان

طبق قوانین کار در آلمان افراد به واسطه افزای تجربه، در بازه‌های زمانی مشخص، مشمول قوانین افزایش دستمزد خواهند شد. متوسط میزان درآمد برای متخصصان مکانیک خودرو در آلمان بر اساس تعداد سال فعالیت به شرح جدول زیر است:

میزان تجربهمتوسط درآمد مکانیک خودرو در آلمان
0 تا 2 سال700 یورو
2 تا 5 سال940 یورو
5 تا 10 سال1390 یورو
10 تا 15 سال1690 یورو
15 تا 20 سال1840 یورو
بیشتر از 20 سال2000 یورو

جنسیت نیز بر درآمد مکانیک خودرو در آلمان تاثیر دارد!

گرچه بر اساس قوانین کشور آلمان، جنسیت از عوامل تاثیر گذار بر دستمزد نیست و سطو حقوق و دستمزد برای مردان و زنان یکسان است، با این وجود تمایل بیشتر کارفرمایان آلمانی به استخدام تعمیرکاران خودرو مرد، باعث شده است که دستمزد مکانیک بانوان در آلمان قدری کمتر از آقایان باشد.

e8fe6d64 44a8 4bb3 a10c d6261c9c87ea

میانگین دستمزد بانوان مکانیک خودرو در آلمان حدوداً 6.1% کمتر از درآمد آقایان مکانیک است.

تاثیر تحصیلات در میزان حقوق مکانیک در آلمان

به طور کلی طبق قوانین آلمان، داشتن مدرک دبیرستان یا مدرک گذر مهارتی و یا داشتن مدرک دانشگاهی کارشناسی، منجر به افزایش درآمد مکانیک خودرو با یک ضریب مشخص می‌شود. البته این افزایش‌ها مختص به شغل مکانیکی نبوده و در مورد سایر مشاغل نیز صدق می‌کند. میزان این افزایش درآمد به شرح زیر است:

 • مدارک دیپلم و گذر مهارتی حدوداً 50 درصد افزایش
 • مدارک دانشگاهی لیسانس حدودً 70% افزایش

یک تجربه واقعی از کسب درآمد مکانیکی خودرو در آلمان؛ از زبان محمد حسینی

محمد درباره کسب درآمد از طریق مکانیکی در آلمان داستان خود را اینگونه بیان می‌کند:

“برادر بزرگتر من در سال 1389 به صورت غیر مجاز وارد خاک آلمان شد و به عنوان پناهنده، 5 سال سخت و طاقت فرسا را پشت سر گذاشت تا بتوانند مانند یک شهروند درجه دوم به زندگی خود ادامه دهد؛ شاید اگر او هم یک مهارت فنی داشت اکنون زندگی بسیار بهتری داشت.”

49e15b65 8163 4875 a5d0 c575e65062c0

محمد که با شرکت در کلاس‌های دوره آموزش مکانیکی خودرو تعمیرات وسایل نقلیه را یاد گرفته است، مراحل آموزش خود را به شکل زیر شرح می دهد:

 • شرکت در دوره آموزش مکانیک خودرو درجه 2
 • شرکت در دوره آموزش مکانیک خودرو درجه 1
 • شرکت در کلاس‌های تکمیلی مانند جلوبندی سازی و کیربکس اتومات

وی در مورد مطلع شدن از این روش مهاجرتی به توضیحات منتشر شده توسط فنی حرفه ای به شرح زیر اشاره کرد:

“دوره‌های آموزش مکانیک خودرو در سطوح مختلفی برگذار می‌گردد و بهتر است آموزش خود را در آموزشگاهی با امکانات کافی طی کنید؛ آموزشگاهی مانند مجموعه دارالفنون که پس از طی کردن دوره مکانیکی خودروهای سواری داخلی، امکان ثبت نام در دوره تعمیر ماشین‌های خارجی را نیز برای شما فراهم کرده باشد.
این دوره در آموزشگاه ما به صورت کار در محیط تعمیرگاهی (محیط واقعی کار) با بهترین امکانات و استفاده از خودروی زنده و استفاده از موتور خودروهای روز همچون TU5 ، EF7 ، L90  ، پراید ، تیبا ،پژو  206 ، پژو 405، پژو پارس، سمند و گیر بکس‌های اتوماتیک و با آموزش برترین اساتید آموزش Auto Mechanic فنی و حرفه ای برگذار می‌شود.
البته همانطور که گفته شد، پس از پایان کلاس‌های مکانیک خودرو سواری درجه 2 می‌توانید در کلاس‌های درجه یک نیز شرکت کرده و تعمیر خودروهای پیشرفته‌تر را نیز بیاموزید.”

او در ادامه می‌گوید، یک روز در زمانی که در حال مکالمه با برادر خود در مورد مهاجرت بودم، به من توضیح داد که با شرکت در کلاس‌های فنی حرفه ای و یادگیری یک مهارت و کسب مدرک رسمی مورد تایید ILO درصورتی که یک کارفرما آلمانی به من پیشنهاد کار بدهد، می‌توانم به سادگی در خاک آلمان به زندگی خود ادامه دهم؛ دقیقاً همینجا بود که تصمیم گرفتم برای کسب اطلاعات دقیقتر به آموزشگاه فنی حرفه ای دارالفنون مراجعه کنم و از مشاوره آن ها برای انتخاب یکی از رشته های فنی حرفه ای در لیست موجود در این صفحه https://darr.ir/product/ استفاده کنم.

با کسب تجربه و مهارت درآمد بیتشری را به عنوان حقوق مکانیک در آلمان تجربه کنید!

لازم است به عنوان سخن پایانی به این نکته اشاره کنیم، گرچه شما با شرکت در یک دوره کوتاه فنی حرفه ای به یک مکانیک خودرو 6 دانگ تبدیل نمی‌شوید، اما مهمترین موارد لازم برای ورود به بازار کار را یاد خواهید گرفت.
فراموش نکنید که اصلی‌ترین شرط ورود به بازار کار مکانیک خودرو در کشور آلمان داشتن مجوز کاری است که برای آن باید بتوانید دانش خود را اثبات کنید.
به نظر من نویسنده این مطلب بهترین راه برای آنکه به بیشترین درآمد مکانیک خودرو در آلمان برسید، بهتر است پس از اخذ مدرک مکانیک خودرو مدتی در تعمیرگاه‌های تخصصی بنز و bmw (حتی بدون دستمزد و به صورت کارآموزی) فعالیت کنید و تعمیر این خودروها را یاد بگیرید، تا بتوانید ساده‌تر وارد بازار کار آلمان شوید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up