• شناسه خبر : 24427
  • تاریخ انتشار : 11 فروردین 1399 - 04:57

 محمدرضا محبوب فر، عضو انجمن مخاطرات محیطی و توسعه پایدار ایران گفت: زباله های عفونی در سطح کشور افزایش یافته است. متاسفانه امروز حجم زباله های عفونی نزدیک به ۶برابر شده است و حجم زباله های خانگی نیز دوبرابر افزایش یافته است.

بازیافت زباله

شهرخوان: به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی رکنا، کروناویروس قرنطینه را در جهان اجباری کرد. اجباری که باعث کاهش آلودگی های زیست محیطی شده و بسیاری از کارشناسان معتقدند کروناویروس باعث شد که زمین کمی نفس بکشد!

محبوب فر، عضو انجمن مخاطرات محیطی و توسعه پایدار ایران در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا تاکید کرد: مهم ترین مزیتی که کروناویروس برای محیط زیست داشت، کاهش تقاضای بنزین در سطح جهان و کشور کاهش داده است.

عدم وجود تقاضا برای بنزین و سایر سوخت ها مانند گازوئیل منجر شد که محیط زیست کشور و جهان از حجم ترافیک در خیابان ها، جاده ها و بزرگراه ها رهایی یافته و نفس آرامی بکشد.

کاهش درآمد دولت

او با بیان این که بیشترین حجم سودآوری و درآمد دولت از فروش بنزین و نفت خام است، افزود: کاهش تقاضای بنزین شاید برای محیط زیست مزیت به حساب آید اما برای دولت ضرر است و درآمدهای دولتی را کاهش داده است. کاهش درآمد نفتی که به زیر ۱۴دلار سقوط کرده و کاهش تقاضای بنزین دولت را طی روزها و ماه های آینده با مشکلات اقتصادی مواجه خواهد کرد.

افزایش زباله های بیمارستانی و خانگی

عضو انجمن علمی بهداشت محیط ایران با اشاره به دیگر معایب کروناویروس برای محیط زیست گفت: زباله های عفونی در سطح کشور افزایش یافته است. متاسفانه امروز حجم زباله های عفونی نزدیک به ۶برابر شده است و حجم زباله های خانگی نیز دوبرابر افزایش یافته است.

این حجم بالای تولید زباله های عفونی و خانگی مشکلات محیط زیستی کشور را افزایش خواهد داد. تجهیزات و امکانات بی خطرسازی بیمارستان ها در حد معمول بوده و با افزایش زباله های عفونی مسلما بیمارستان ها با کمبود و مشکلات بسیاری روبرو خواهند شد.

امنیتی که کرونا به حیوانات هدیه داد

محبوب فر افزود: با توجه به این که مردم در کشور و جهان خود را قرنطینه کرده اند باعث شده که محیط های زیست شهری فارغ از جمعیت انسانی باشد و برای حیات وحش بسیار مفید است.

در شهرستان های بزرگ و کوچک شاهد هستیم که حیوانات از لانه هایی که در آن مخفی شده بودند، خارج شدند و به محیط زیست طبیعی و حتی شهرها وارد شدند. مزیت کرونا ویروس این است که حیوانات امروز بیشتر از همیشه امنیت دارند.

هوای پاک برکت کرونا ویروس

عضو انجمن مخاطرات محیطی و توسعه پایدار ایران تاکید کرد: از دیگر مزیت های کرونا برای محیط زیست جهانی و کشور عدم مصرف سوخت های فسیلی در بسیاری از صنایع است.

از سوی دیگر صرفه جویی انرژی در مراکز دولتی، خصوصی و شبه دولتی باعث شده که مزایای ویروس کرونا درمحیط زیست به معایب آن بچربد. کاهش ترافیک باعث از بین رفتن آلودگی هوا شده و در بسیاری از کلانشهرها هوا پاک است.

محبوب فر بار دیگر به زباله های عفونی بیمارستانی و خانگی اشاره کرده و افزود: این معایب ویروس کرونا برای محیط زیست با تصمیمات درست، افزایش امکانات و مدیریت درست، تا حدود زیادی مرتفع می شود.

خبرنگار: پریسا هاشمیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up