• شناسه خبر : 24805
  • تاریخ انتشار : 10 دی 1398 - 12:08

 سایت پادگان ارتش اردبیل در بر گیرنده مساحتی حدود ۲۷ هکتار از شهر اردبیل است که در حال حاظر با توجه به موقعیت آن در بافت شهری یکی از مهمترین پتانسیل های توسعه شهر اردبیل  است به گونه ای که حتی کارکردی فراملی نیز برای چنین  قابل تصور است.

فضای سبز پارک
کاربری زمین در طرح تفصیلی مصوب فضای سبز و در طرح جامع به صورت ذخیره توسعه عمومی شهر پیش بینی شده است که در اصطلاح می توان از آن به عنوان تنفس گاه شهری یاد کرد.
 پیرو دستورالعمل انتقال پادگانها از داخل محدوده شهرها به خارج از محدوده آن فرصت بسیار مناسب در استفاده از آن برای نجات و تامین بخشی از کمبودهای شهری در قالب کاربریهای عمومی از جمله کاربریهای فرهنگی و فضای سبز و … به وجود آمده است که تعیین و تعریف این کاربریها نیازمند مطالعات دقیق از جمله ارزیابی و شناخت وضع موجود ،مطالعات و تحلیل چند شاخه ای فرهنگی اجتماعی محیطی و اقتصادی ، مطالعات مورفولوژیک و شکلی ،مطالعات زیبا شناختی بصری و ادراکی ،مطالعات تاسیسات زیربنایی و روبنایی ،مطالعات ترافیکی و طبقه بندی و رعایت سلسله مراتب شبکه شریانی ،مطالعات عملکردی و فنی و در نهایت شناسایی نیازهای شهری و برنامه ریزی اجرایی با توجه به چشم اندازهای برنامه توسعه با در نظر گرفتن ظرفیتهای سایت می باشد.
 برای سایت مورد نظر می توان اهدافی همچون ایجاد مرکز تعاملات اجتماعی و توریستی و تجاری در جهت رونق گردشگری با محوریت فضای باز سرزنده شهری با رعایت کلیه اصول و استانداردهای شهرسازی و معماری متصور شد.
 ولی متاسفانه شنیده ها حاکی از آن است که این مجموعه بی نظیر که به مانند ریه های تنفسی شهر است توسط مدیران ارشد شهری در بی تدبیری مطلق دستخوش ناملایمتی قرارگرفته و عمده آن به صورت کاربری مسکونی بدون رعایت مسائل فنی و شهرسازی با بارگزاری شدید جمعیتی و ترافیکی و ایجاد تراکم ساخت و …. در منطقه روبرو شده است.
حال سوال اینجاست که بر سر این شهر چه آمده است که ذره ای توجه و اهمیت به نظر کارشناسان و متخصصان حوزه شهر و شهرسازی داده نمیشود.
چرا در جلسات تصمیم گیری نظرات فنی و کارشناسی لحاظ نمی گردد . آیا مدیران غیر بومی استان و شهر خود را اربابان و صاحب شهر و متولی آن می دانند که تنها بازمانده و داشته های این شهر را سلاخی کرده و در راستای منویات و بده بستانهای سیاسی و اقتصادی خود نابود می کنند.
جناب آقای استاندار و دوستان همسفره برای باغ شریعت و اراضی باقیمانده اطراف دریاچه شورابیل و نیز زمین و فضای باز اطراف نمایشگاه بین المللی اردبیل چه خواب هایی دیده اید؟
تصمیمات و تدابیر بی منطق شما را اهالی و مردمان اردبیل سالیان سال محکوم به تحمل هستند شما ها که رفتنی هستید.
محمود حسین زاده . کارشناس ارشد معماری


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up