• شناسه خبر : 25541
  • تاریخ انتشار : 12 اردیبهشت 1399 - 01:27

اعتراض اعضای شورای شهر اردبیل به طرح‌های تحمیلی سرمایه‌گذاری بلند شد.

شورا

اعتراض به طرح سرمایه گذار بی‌بضاعتی که با تضمین زمین شهرداری، به دنبال تسهیلات است! حامی این سرمایه‌گذار کیست؟

عضو شورای شهر در جلسه شورای شهر و بررسی طرح سرمایه گذار تولید کربن از زباله اردبیل با تاکید به اینکه کسی منکر اهمیت امحای زباله نیست، گفت: با این وجود نه کننده کار مشخص است و نه اینکه تسهیلات درخواستی قرار است به چه شکلی تامین شود.

رحیم آقازاده

رحیم آقازاده تصریح کرد: اینکه استاندار بگوید از سرمایه‌گذار شناخت دارم دلیل نمی‌شود که مفاد طرح به صورت ریز و شفاف مشخص نشود و اگر شورا نظری می‌دهد باید موافق تک تک مفاد قرارداد باشد.

در پاسخ به گلایه‌های آقازاده، یعقوب عزیززاده مشاور استاندار و عضو شورای شهر گفت: شورای شهر سال گذشته این مصوبه را مطرح کرده و در نهایت دی ماه، شهرداری پیش نویس قرارداد را به شورا ارسال کرده است.

پوستی، رئیس شورای شهر اردبیل اظهار کرد: شرکت فعلی نیز تولید کربن جامد را مطرح کرده که با توجه به اینکه ضروری است بخش عمده زباله، ضایعات کشاورزی و مواد سلولزی باشد، کارشناسان پیشنهاد می‌دهند اگر شرکت توانمند است محصول دیگری تولید کند.

شرط و شروط آقای سرمایه گذار

علیرضا غریبی گفت: قرار بود ضمانتی از سوی شهرداری برای این طرح درخواست نشود که عملا در این بند آمده است.

 

علیرضا غریبی

وی به تجربه پروژه تیراژه اشاره کرد و افزود: این روال که پروژه‌ای را خودمان تصویب می‌کنیم اما نمی توانیم تحویل بگیریم صحیح نیست و باید تغییر یابد.

دیگر عضو شورا نیز تاکید کرد: اینکه ۸۰ درصد از سرمایه‌گذاری به صورت تسهیلات بانکی کم بهره دراز مدت ( با بهره کمتر از ۱۱ درصد) و مطابق مصوبه سال گذشته شورا مطرح شده غیر واقع است و چنین موردی را یک سال قبل تصویب نکردیم، بلکه بعدها به قرار داد اضافه شده است.

 

رویا کنعانی

رویا کنعانی گفت: وقتی به عینه مشاهده می‌شود که در قرارداد آمده جهت وثایق بانکی، زمین اجرای طرح از زمان شروع قرارداد تا زمان پایان دوره بهره برداری ۱۵ ساله به همراه ماشین آلات و دستگاه‌ها به عنوان وثیقه قرار گیرد، یعنی شهرداری ملزم به ضمانت طرح است.

رئیس شورای شهر در پاسخ به ایرادات واصله گفت: دغدغه ما این است که فرد متقاضی با ضمانتی که شهرداری مطرح کرده زمین را به ضمانت بانک درآورد، وام را بگیرد و طرح را اجرا نکند که البته تضمین‌هایی برای اجرای قرارداد پیش‌بینی شده است.

عزیززاده عضو شورا نیز در دفاع از این طرح افزود: طی تماس تلفنی #استاندار با سرمایه‌گذار مطرح شده که نه تسهیلات تعهد می‌شود و نه ضمانت‌ها.

یعقوب عزیززاده
در ادامه این جلسه این سوال مطرح شد که چرا و چه اصراری برای انتخاب و دفاع از سرمایه‌گذاری است که تنها ۲۰ درصد از سرمایه یک طرح را تامین می‌کند و مابقی صرفا هزینه برای دولت و شهرداری است؟

یکی دیگراز اعضای شورای شهر در مخالفت با این قرارداد گفت: اینکه #استانداری قول حمایت تامین تسهیلات داده آیا واقعا در توان استان است؟ و آیا می توان تسهیلات با نرخ کمتر از ۱۱ درصد به این سرمایه‌گذار اعطا کرد. در مجموع تصویب طرحی که قرار است ۸۰ درصد سرمایه آن را دولت تامین کرده و شهرداری نیز ضامن اجرای آن باشد و نقش سرمایه گذاری که از قضا خود شرط و شروط تعریف کرده و کربن جامد، ماده پیشنهادی وی برای امحا زباله نیز چندان مورد توجه کارشناسان قرار نگرفته است، با نظر اکثر اعضای شورای شهر جهت بررسی بیشتر به جلسات بعدی موکول شد.

گزارش: ونوس بهنوددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up