• شناسه خبر : 26861
  • تاریخ انتشار : 01 خرداد 1399 - 07:15

مرکز ملی خشکسالی سازمان هواشناسی کشور فروردین ماه امسال اعلام کرد که از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، بارش‌های چند استان کشور از جمله استان اردبیل نسبت به میانگین بارش های بلندمدت کاهش داشته است.

 

سرچم - باران

عباس جنگی مرنی افزود:با وجود افزایش بارندگی‌ها بدلیل آثار خشکسالی‌های گذشته مصرف بی‌رویه کمبود آب در استان را تشدید می‌کند.

وی اظهار داشت: بر اساس آمار ثبت شده در ایستگاه‌های باران‌سنجی شرکت آب منطقه‌ای اردبیل امسال به طور میانگین ۲۶۸ میلی متر بارندگی در اردبیل اتفاق افتاده است که در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش نشان می‌دهد.

جنگی مرنی بر لزوم صرفه‌جویی در مصرف منابع آب در بخش‌های مختلف تاکید کرد و افزود: توجه مردم استان به برنامه‌های فرهنگ‌سازی در مصرف آب می‌تواند در فصول گرم سال مثمر ثمر واقع شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل با اشاره به رعایت الگوی کشت و اصلاح روش آبیاری در بخش کشاورزی گفت: امسال حجم ذخیره‌ای ۹ سد استان افزایش یافته و در حال حاضر ۵۲ درصد از حجم این سدها پر شده است.

وی با بیان اینکه وضعیت ظرفیت ذخیره سدهای استان مناسب است، ادامه‌داد: مجموع حجم ذخیره‌ای سدهای استان در سال آبی جاری با سه میلیون مترمکعب افزایش نسبت به سال آبی گذشته به رقم ۱۶۲ میلیون مترمکعب رسیده است.

جنگی مرنی بیان‌کرد: سد یامچی با اهداف تامین آب شرب شهر اردبیل و آب زارعی روستاهای محدوده آن و نیز سد سبلان، قوری‌چای و سقزچی با اهداف تامین آب کشاورزی منطقه، وضعیت مطلوبی را از لحاظ حجم ذخیره‌ای نسبت به سال گذشته دارا می‌باشند.

بر اساس آمارهای موجود استان اردبیل از نظر بارندگی در مقایسه با استان‌های واقع در شمال‌غرب کشور، شامل استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، زنجان که به لحاظ اقلیمی در شرایط نسبتا مشابهی می‌باشند در جایگاه چهارم قرار دارد، همچنین کمبود بارندگی نسبت به بلندمدت در استان اردبیل ترمیم شده و بر اساس پیش‌بینی‌های ارائه شده چشم‌انداز آبی استان در روزهای آینده نرمال و قابل قبول ارزیابی می‌گردد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up