• شناسه خبر : 30190
  • تاریخ انتشار : 16 تیر 1399 - 01:30

مدیر گمرک بیله‌سوار گفت: به دلیل محدودیت‌های اعمال شده در راستای پیشگیری از شیوع کرونا از سوی کشورهای همسایه صادرات ایران ۵۰ درصد کاهش یافته است.

گمرک

 

رامین ظهیری در خصوص تأثیرات شیوع کرونا و تأثیرات آن بر امور گمرک عنوان کرد: از زمان شیوع کرونا سالن‌های گمرک بیله سوار مسدود شده و تنها یکی دو مورد برگشت اتباع ایرانی از این گمرک صورت گرفته است.

وی افزود: در سه ماه اول سال جاری به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا کل تردد مسافری از محل گمرک بیله سوار ۲۰۷ نفر بوده که شامل برگشت اتباع ایرانی به کشور است که همین آمار در سه ماه اول سال ۹۸ برابر با ۳۷۰ هزار نفر بوده است.

مدیر گمرک بیله‌سوار در مقایسه صادرات کالاهای چمدانی سال جاری با سال گذشته عنوان کرد: ارزش صادرات کالاهای چمدانی (کالاهای همراه مسافر) در سه ماه اول سال ۹۸ بالغ بر ۱۵ میلیون دلار بوده در حالی که این رقم در سه ماه اول سال جاری به صفر رسیده است.

کامیون‌های ایران اجازه ورود به خاک آذربایجان را ندارند

ظهیری با بیان این‌که کامیون‌های ایران اجازه ورود به خاک آذربایجان را ندارند، اظهار کرد: به دلیل محدودیت‌های اعمال شده در راستای پیشگیری از شیوع کرونا از سوی کشورهای همسایه صادرات ایران ۵۰ درصد کاهش یافته چرا که آذربایجان اجازه ورود کامیون‌ها را به خاک خود نمی‌دهد و گرجستان نیز همین رویه را پیش گرفته است.

وی تصریح کرد: بیماری کرونا تأثیرات چندانی بر واردات از کشور آذربایجان به کشور نداشته و کاهش محسوسی در این زمینه مشهود نیست و واردات همچنان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از گمرک بیله سوار انجام می‌شود و گمرک ایران محدودیتی در زمینه واردات و صادرات به‌علت شیوع بیماری کرونا اعمال نکرده و با جدیت تمام پروتکل‌های بهداشتی در این گمرک اعمال می‌شود.

نصب گیت محفظه‌ ضدعفونی کامیون در گمرگ بیله سوار

مدیر گمرک بیله‌سوار بیان کرد: در محل‌های ورودی و خروجی گمرک گیت محفظه‌ ضدعفونی کامیون نصب شده و ورود و خروج کامیون‌ها با دقت بررسی می‌شود.

ظهیری افزود: در راستای غربالگری رانندگان کامیون نماینده اداره بهداشت در مرز بیله سوار مستقر شده و تمامی رانندگان با تب سنج و سایر تجهیزات مرتبط در خصوص احتمال ابتلاء به بیماری کرونا مورد معاینه قرار می‌گیرند.

وی گفت: طی بررسی‌هایی که در مرز آذربایجان انجام شده بود ۲۰ نفر از رانندگان ایرانی به کشور بازگردانده شدند و دلیل آن مد نظر قرار دادن ۳۷.۲ دمای بدن به عنوان موارد مشکوک به کرونا از سوی کشور آذربایجان است.

خام فروشی طبق ابلاغیه‌های به دست آمده منتفی است

مدیر گمرک بیله‌سوار در تشریح محصولات صادراتی و وارداتی از گمرک بیله سوار اظهار کرد: در زمینه صادرات از گمرک بیله سوار می‌توان به مصنوعات فلزی، شیشه و آئینه، مصنوعات پلاستیکی، کاشی و سرامیک، سنگ طبیعی و سیب زمینی اشاره کرد که ارزش آن در سه ماهه اول سال جاری قریب به ۲۶ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته تغییر چندانی نداشته است.

ظهیری افزود: در زمینه واردات نیز می‌توان محصولاتی از قبیل پنبه دانه و پنبه حلاجی نشده، ریشه شیرین بیان، گوشت گرم دام سبک و نخ را نام برد که ارزش آن در سه ماه اول سال جاری به ارزش تقریبی ۲.۵ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته ۴۹ درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه خام فروشی طبق ابلاغیه‌های به دست آمده منتفی است، تصریح کرد: خام‌فروشی قضیه‌ای منتفی اعلام شده و تنها برخی از واحدهای تولیدی با تأمین نیازهای کشور مازاد تولیدات خود را صادر می‌کنند.

آمار قاچاق از مرز بیله سوار صفر است

مدیر گمرک بیله‌سوار در خصوص موارد کشف شده در زمینه قاچاق کالا گفت: در زمینه کالاهای اساسی آمار قاچاق از مرز بیله سوار صفر است اما بعضاً مواردی در خصوص قاچاق مواد مخدر کشف می‌شود که آخرین کشفیات در این مرز ۱۵۸ کیلوگرم هروئین از دو کامیون بود که به مراجع قضائی معرفی شدند.

ظهیری عنوان کرد: روزانه از مرز آذربایجان مشروبات الکلی که قصد ورود به کشور را دارند کشف می‌شود و از مهمترین آن کشف ۱۵۰ بطری مشروبات الکی در یک‌ماه گذشته بود.

وی با بیان اینکه ورود و خروج‌ها در مرز بیله سوار به دقت بررسی می‌شود عنوان کرد: در راستای مقابله با قاچاق مواد مخدر ۲ قلاده سگ موادیاب در این گمرک برای بررسی خودروهای سبک و سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تجهیز گمرک بیله سوار به دستگاه ایکس ری کامیونی

مدیر گمرک بیله‌سوار بیان کرد: تعداد ۲ دستگاه ایکس ری چمدانی مستقر در سالن مسافری ورودی و خروجی گمرک بیله سوار فعال است و از سوی گمرک ایران بودجه استقرار یک دستگاه ایکس ری خودروهای سواری نیز به این گمرک تخصیص یافته است.

ظهیری از تجهیز گمرک بیله سوار به دستگاه ایکس ری کامیونی خبر داد و افزود: استقرار یک دستگاه ایکس ری کامیونی نیز به بخش خصوصی واگذار شده که عملیات جانمایی آن به اتمام رسیده و در آینده‌ای نزدیک جهت سهولت در بازرسی کامیون‌ها به بهره برداری خواهد رسید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up