• شناسه خبر : 31591
  • تاریخ انتشار : 30 تیر 1399 - 10:30

فناوران ایرانی موفق به طراحی و ساخت دستگاهی بی‌نظیر برای تشخیص سریع مبتلایان به کووید ۱۹ شدند.

بیمار کرونا

شهرخوان:به گزارش روابط عمومی پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی؛ همکاری فناوران دپارتمان توسعه فناوری درمان‌های پیشرفته(ATMP) پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی به سرپرستی دکتر رامین صرامی فروشانی با محققان دانشکده فنی دانشگاه تهران به رهبری دکتر محمد عبدالاحد منجر به طراحی و ساخت این دستگاه شد.

دستگاه RDSS برای اولین بار با استفاده از فناوری نانو بایوالکتریک و از طریق رصد سطح Ros مایعات مخاطی نظیر خلط، قادر به تشخیص عفونت به کووید۱۹ در کسری از دقیقه و بدون نیاز کیت و مواد مصرفی است.

دکتر رامین صرامی فروشانی، معاون پژوهش فناوری و خدمات تخصصی پژوهشکده سرطان معتمد در این‌ خصوص توضیح داد: با شروع عفونت به ویروس کرونا سطح مولکول‌های Ros در سلول‌های بافت ریه افزایش می یابد که سیستم تشخیص RDSS آن را با حساسیت قابل توجهی شناسایی و در کسری از دقیقه تشخیص می‌دهد که در کنار سایر آزمایشات تخصصی می تواند در تشخیص کوید ۱۹ خصوصا در شناسایی ناقلین بی علامت نقش ارزشمندی را ایفا کند.

وی افزود: نتایج حاصل از این تحقیق در شماره ۱۶۵ نشریه بسیار معتبر و وزین بیوسنسور و بیوالکترونیک ( Biosensor and Bioelectronics) که جزو یک درصد ژورنال های شاخص این‌حوزه می باشد چاپ شده که نشان از اهمیت و اعتبار این پروژه می باشد.

معاون پژوهش فناوری و خدمات تخصصی پژوهشکده سرطان معتمد تصریح کرد: که اولا این سیستم مستقیما خود ویروس کوید را شناسایی نمی کند و ثانیا قرار نیست این سیستم جایگزین دیگر روش های تشخیصی باشد بلکه به عنوان یک روش تشخیص جدید فناورانه در کنار سایر روش ها پزشک را در تصمیم گیری بالینی یاری خواهد نمود.

فناور مرکز رشد و شتابدهی پژوهشکده سرطان معتمد که ساخت کیت تشخیص مولکولی بومی کووید- ۱۹ را در کارنامه خود دارد خاطرنشان کرد این‌ پژوهشکده با راه اندازی آزمایشگاه مشترک نانو بیو الکتریک به صورت مشترک با محققان دانشکده فنی دانشگاه تهران به رهبری دکتر محمد عبدالاحد در حال انجام چندین پروژه مشترک با این‌ نابغه عرصه فنی مهندسی می باشد که حاصل یکی از خروجی های آن‌ ساخت دستگاه CDP است که قادر به تشخیص بافت های آلوده به سلول های بدخیم در سرطان پستان در چند ثانیه بدون نیاز به روش های مرسوم تشخیصی است.

دستگاه RDSS تمامی مراحل تحقیقاتی و ارزیابی فنی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته و در انتظار صدور مجوز از مراجع مربوطه برای استفاده در مراکز درمانی و تخصصی است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up