• شناسه خبر : 32672
  • تاریخ انتشار : 11 مرداد 1399 - 07:22

روستا یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های تولید و رفع نیازهای اساسی جامعه است، بنابراین تقویت زمینه‌ها و توانایی‌های جامعه روستایی می‌تواند منجر به پویایی اقتصاد کشور شود و تأثیر قابل توجهی در شاخص‌های کلان اقتصادی داشته باشد.

روستا

روستاها از مهم‌ترین پایگاه‌های تولید و رفع نیازهای اساسی جوامع است، بنابراین تقویت زمینه‌ها و توانمند‌سازی جامعه روستایی می‌تواند منجر به پویایی اقتصاد کشور شود و تأثیر قابل توجهی در شاخص‌های کلان اقتصادی از جمله رشد اشتغال و کاهش فقر و بیکاری و البته مهاجرت معکوس داشته باشد.

بنابراین در راستای توسعه روستایی نیاز است مشخص کنیم تا هر روستا  چه مزیت‌های رقابتی  به عنوان فرصتی برای تولید و ارزش‌آفرینی است، چرا که تشخیص این مزیت‌ها می‌تواند زمینه‌ساز رونق تولید و ایجاد اشتغال پایدار در روستا باشد.

از این رو شناخت مزیت روستاها و مناطق عشایری نخستین اولویت برای توسعه کسب و کار در این مناطق است؛ موضوعی که در قالب طرح‌های مختلف اشتغالی دولت از جمله برنامه اشتغال روستایی به آن تاکید شده و در رویکردهای جدید توسعه اشتغال در مناطق روستایی، شناسایی مزیت‌های آن منطقه در دستور کار قرار گرفته است.

اشتغال‌زایی در روستاها به‌ویژه برای زنان روستایی و عشایری در بسیاری موارد هزینه چندانی لازم ندارد اما برای تحقق اهداف مربوطه نیازمند گسترش تعاونی‌های زنان روستایی برای ایجاد شغل و درآمد در روستاها هستیم که این مهم باید در دستور کار مدیران ذی‌ربط قرار گیرد.

خوشبختانه زنان روستایی اردبیل از ذوق و استعداد بالایی برخوردار هستند که در این زمینه برای حمایت همه‌جانبه از این قشر تضمین خرید محصولات تولیدی روستائیان باید مورد توجه دولت واقع شود به‌گونه‌ای که با ساخت بازارچه‌های محلی و نمایشگاه‌ها، محلی مناسب برای فروش محصولات آن‌ها به قیمت مناسب به وجود آید.

از مهم‌ترین فعالیت‌های زنان روستایی می‌توان به حوزه صنایع‌دستی اشاره کرد که اهمیت بالایی در خوداشتغالی آنان دارد و از نظر اقتصادی، این حوزه نیاز به سرمایه‌گذاری چندانی نداشته و هر خانواده روستایی با هر میزان سرمایه‌ای می‌تواند در این زمینه مشغول باشد؛ به علاوه خوداشتغالی زنان روستایی از طریق گسترش و توسعه صنایع دستی در روستاها می‌تواند تا حد زیادی نقش زنان را ارتقا داده و شرایط مناسب‌تری را از لحاظ اجتماعی برای آنان فراهم کند.

این درحالی است که ظرفیت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با ارائه آموزش‌های مربوطه در مناطق کمتر توسعه یافته و محروم با همکاری سازمان بسیج سازندگی نیز برای رشد و پیشرفت روستاها حائز اهمیت است که از جمله آموزش‌های مربوطه می‌توان به آموزش‌های خاص کشاورزی، روستایی و عشایری، ارائه آموزش‌های کوتاه مدت در روستاها، قطب‌بندی کشاورزی و نیز آموزش‌های مربوط به مشاغل خانگی اشاره کرد.

سند اشتغال و توسعه در ۴۶۵ روستای اردبیل تدوین می‌شود

در این باره حسین قلیزاده معاون برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اردبیل اظهار داشت:  در راستای توسعه اشتغال در روستاهای استان تدوین سند اشتغال و توسعه ۴۶۵ روستای استان در دستور کار است و در ۱۲۹ روستا نیز محقق شده است.

وی با اشاره به این که بررسی مشکلات حوزه اقتصادی و اشتغال روستاها در دستور کار است بیان کرد: در این زمینه نیز ارائه آموزش‌های مربوطه به شکل کاربردی نیز جزو اولویت‌های اساسی است که در در دستور کار قرار گرفته است.

تسهیلات اشتغال روستایی به ۲۸۴۳ طرح ارائه شد

قاسم رحیمی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل نیز در این زمینه اظهار کرد: اهمیت به جذب تسهیلات اشتغال روستایی استان برای ایجاد واحدهای کارگاهی و کوچک در روستاها جزو اولویت اساسی است و در این زمینه بیش از ۲ هزار و ۸۳۰ میلیارد ریال به ۲ هزار و ۸۴۳ طرح تسهیلات ارائه شده است.

وی از پرداخت ۵۹ میلیارد ریال تسهیلات به ۶۰۰ طرح مشاغل خانگی این استان طی سال گذشته خبر داد و بیان کرد: نقش زنان روستایی در این زمینه بسیار حائز اهمیت بوده و تمام تلاش خود را برای حمایت از اشتغال زنان سرپرست خانوار در دستور کار قرار داده‌ایم.

رحیمی تصریح کرد: طرح‌های شرکت‌های تعاونی و بخش صنعت در اولویت پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی استان اردبیل قرار دارد و با توجه به تکمیل سقف طرح‌های اشتغال روستایی در حوزه کشاورزی پذیرش صرفاً در بخش صنعت و خدماتی خواهد بود.

۷۶ صندوق خرد محلی زنان روستایی در اردبیل راه‌اندازی شد

هادی بابایی‌مهر مدیر صندوق صندوق کارآفرینی امید استان اردبیل در این‌باره در گفت‌وگو با خبرنگاران در اردبیل اظهار داشت: در حال حاضر یک هزار و ۳۸۱ فرصت شغلی در روستاهای اردبیل فراهم شده و به این فرصت‌های شغلی ۶۳۶ میلیارد ریال تسهیلات تعلق گرفته است.

وی گفت: حمایت مالی از ۹۲۵ فقره طرح اشتغال در استان اردبیل محقق شده و با راه‌اندازی یک هزار و ۸۰۰ صندوق خرد زمینه حمایت از بانوان فعال در روستاها فراهم شده و در اردبیل ۷۶ صندوق خرد محلی زنان روستایی راه‌اندازی شده است.

مدیر صندوق صندوق کارآفرینی امید استان اردبیل افزود: ۲٫۷ میلیارد تومان تسهیلات حمایتی نیز در قالب عضویت ۲ هزار و ۵۰۰ عضو تاکنون توسط صندوق کارآفرینی امید در استان اردبیل محقق شده است و هدف اصلی این صندوق ایجاد امیدآفرینی و توسعه کارآفرینی است.

به این ترتیب بی‌شک توجه به اشتغال روستایی در استان اردبیل با توجه به ظرفیت‌های مختلفی که در حوزه‌های کشاورزی، گردشگری، تاریخی و … بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند اثرات مثبتی اعم از افزایش بهره‌وری در تولیدات بخش کشاورزی و کاهش ضایعات، ارتقای کیفیت تولیدات صنایع دستی در مناطق روستایی، ایجاد ارزش افزوده بیشتر در مناطق روستایی و افزایش درآمد روستاییان، اشتغال پایدار و درنهایت مهاجرت معکوس را برای استان و ایران اسلامی به ارمغان آورد.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up