• شناسه خبر : 32779
  • تاریخ انتشار : 12 مرداد 1399 - 02:18

متأسفانه داستان تکراری تلف شدن حیوانات همچنان ادامه دارد و زیستگاه حیوانات دیگر جای امنی برای آنان نیست و غفلت و بی‌توجهی از قانون گرفته تا حفاظت و حتی آگاهی عموم مردم کاملاً در این زمینه دخیل است.

طبیعت مرتع

متأسفانه داستان تکراری تلف شدن حیوانات همچنان ادامه دارد و زیستگاه حیوانات دیگر جای امنی برای آنان نیست، غفلت و بی‌توجهی از قانون گرفته تا حفاظت و حتی آگاهی عموم مردم کاملاً در این زمینه دخیل است و هر روز تلف شدن حیوانات در حال انقراض و کمیاب را شاهد هستیم.

با توجه به این که اقلیم و موقعیت جغرافیایی مشگین‌شهر باعث کثرت خرس قهوه‌ای و پراکندگی جمعیت آن در این شهرستان شده، متأسفانه هر سال تعدادی از این حیوان کمیاب در این منطقه تلف می‌شود که نشان از بی‌توجهی و غفلت مسئولین و مردم در این زمینه است.

اخیرا شاهد تلف شدن خرس قهوه‌ای در این شهرستان بودیم که پس از اعلام موضوع توسط مردم به اداره محیط زیست و اعزام محیط‌بانان به منطقه مشخص شد که راننده تراکتور پس از خسته کردن خرس، حیوان زبان بسته را با تراکتور زیر گرفته و آثار شکستگی و خونریزی در بدن این حیوان مشاهده می‌شد.

اداره محیط زیست از این فرد شکایت کرد اما متأسفانه این موضوع سبب بسته شدن پرونده تلف سازی حیوانات نشد؛ حکایتی که  همچنان ادامه دارد و امروز هم شاهد تلف شدن توله خرس قهوه‌ای به دلیل خوردن  سم زنبورداران هستیم که به دلیل اسکان در این منطقه و درآمدزایی برای خود زندگی را برای این حیوانات سخت و طاقت‌فرسا کرده‌اند.

توله خرس قهوه‌ای قربانی غفلت زنبورداران شد

در این باره یوسف محمدی رئیس اداره محیط زیست شهرستان مشگین‌شهر اظهار داشت: متأسفانه یک قلاده توله خرس به وسیله مواد غذایی آلوده به سم توسط عوامل انسانی در طبیعت اطراف روستای وله‌زیر کشته شد که تحقیقات میدانی در حال حاضر در این منطقه انجام می‌شود.

وی با اشاره به این که سم یا کشتن حیوانات تلفات سنگینی را به این گونه نادر طبیعی وارد می‌کند افزود: برخی از افراد با انجام اقدامات غیرانسانی زیستگاه حیات وحش را به خطر می‌اندازند که در این زمینه باید فرهنگ‌سازی‌های لازم انجام یابد.

محمدی ادامه داد: این مسئله که مردم وارد زیستگاه حیوانات شوند و هم به آنان آسیب بزنند به هیچ عنوان قابل قبول نبوده و باید در حفاظت از محیط زیست تمام تلاش خود را به کار گیریم چرا که متأسفانه ادامه قتل‌عام بی‌رحمانه حیوانات نشان می‌دهد مجازات‌ها در این مورد بازدارنده نیست.

مسئولان اقدامات بازدارنده را تشدید کنند

در این باره یکی از اهالی روستای شهرستان مشگین‌شهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: هر سال تعداد زیادی از این حیوانات در مشگین‌شهر توسط مردم تلف می‌شوند که در این زمینه باید مسئولان اقدامات بازدارنده را در منطقه تشدید کنند.

ب.ن ادامه داد: انتظار از مردم این است که وارد زیستگاه حیوانات نشوند و زندگی را برای آنان سخت نکنند چرا که ادامه زندگی حق مسلم هر حیوانی است و اگر در این باره کم‌توجهی و غفلت کنیم چوب این کارها را خودمان می‌خوریم.

حفاظت از محیط زیست و دوستی با آن کار سختی نیست، فقط لازم است کمی مهربان باشیم و مهربانی کنیم تا بیش از این زیستگاهی که متعلق به ما نیست را بر سر حیوانات ویران نکنیم که در این زمینه فرهنگ‌سازی و اهتمام جدی محیط زیست استان یک نیاز مبرم و اساسی است.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up