• شناسه خبر : 32819
  • تاریخ انتشار : 13 مرداد 1399 - 11:16

رئیس کل دادگستری استان اردبیل گفت: قضات از راهکارهای جایگزین حبس در حکم های خود استفاده کنند.

 

ناصر عتباتی

 

ناصر عتباتی افزود: قضات شاغل در حوزه‌های مختلف قضایی باید برای استفاده از راهکارهای جایگزین حبس تلاش کنند.

وی اظهار داشت: استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف به عنوان یک نهاد مردمی برای ایجاد فرهنگ صلح و سازش در جامعه و نیز استفاده از روش‌های میانجی‌گرانه نهادهای مردمی و افراد مختلف از جمله سایر راهکارهای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه است.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل گفت: هدف این تشکیلات حبس محکومان مالی سبک ،افراد ناتوان مالی در پرداخت مهریه و جوانان فاقد پیشینه کیفری نبوده و با تمام توان تلاش می‌شود افراد بدهکار مالی وارد زندان نشوند.

عتباتی با بیان اینکه استفاده از روش کیفر خواست شفاهی در دستور کار قضات استان اردبیل قرار دارد، افزود: افرادی که مستحق زندان هستند باید در زندان ماندگار و کسانی که با جرایم سبک وارد زندان می‌شوند یا دارای جرایم غیرعمد ، مالی و مهریه باشند از زندان آزاد خواهند شد.

وی اظهار داشت: زمینه آزادی کسانی که به جرم مهریه، نفقه و یا بدهی مالی غیرعمد در زندان هستند و مدت‌هاست که بخاطر عجز از پرداخت دین در زندان مانده‌اند با بررسی مجدد و با هماهنگی و وحدت فراهم خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل همچنین گفت: در رسیدگی به پرونده‌هایی همچون زندانیان مهریه و مالی غیرعمد باید بحث تقسیط بدهی‌ها را مدنظر قرار دهیم.

عتباتی بیان کرد: راه‌اندازی سامانه‌های خدمات غیرحضوری در اولویت دستگاه قضایی قرار دارد و در این راستا سامانه مدیریت پرونده و سامانه ثنا ارتقا خواهد یافت و با این راهکار می‌توانیم گامی اساسی برای تسریع در روند رسیدگی به پرونده برداریم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up